کدخبر: 107272

منتظر ورود قوه قضاییه به بحران مسکن باشید

آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضاییه در جلسه شورای‌عالی قوه قضاییه گفت: حفظ سلامت قضایی یک الزام است و نباید از این موضوع غفلت کرد.

خودرو منتظر ورود قوه قضاییه به بحران مسکن باشید

وی ادامه داد: همکاران ما بدانند هرگونه نا سلامتی در دستگاه قضایی باید بزرگ تلقی شود و نسبت به آن واکنش نشان داده شود.

رئیسی گفت: حفظ سلامت دستگاه قضا الزام است و باید در درون قوه قضاییه سلامت اداری وسازمانی این دستگاه تضمین شود.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری در ارتباط با موضوع مردم وگزارشگران فساد اظهار کرد: این موضوع اهمیت بسیاری دارد این ناهیان از منکر باید بدانند که نظام حقوقی پشتیبانان آنها است.

وی بیان کرد: بخشنامه حمایت از سازمان‌های مردم نهاد و سمن‌ها در دستور العملی پیش‌بینی شده است و این دستور العمل مستند بر قانون و قوانین مصوب است باید گزارشگران فساد حقیقتا مورد حمایت باشند.

رئیسی افزود: اگر مردم فسادی را اعلام می‌کنند مورد حمایت حقوقی وقضایی هستند و کار آنها باید مورد حمایت و پیشگیری باشد.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به مسئله توجه به تولید گفت: هیچ کارگاه و کارخانه‌ای در کشور نباید دچار توقف شود، همکاران ما در سال ۹۸ با موفقیت کارگاه هاراحفظ کردند و به همین قوت هم در امسال کار دنبال می‌شود.

وی افزود: مسئله حفظ اشتغال و جهش تولید در دستور کار قوه قضاییه است و این کار باید توسط بخش‌های نظارتی مانند سازمان بازرسی ودادستان‌ها انجام شود.

رئیسی تصریح کرد: حمایت از تولید و پیگیری برای جلوگیری از توقف کارخانه‌ها هدف ما است و مساعدت دولتمردان هم در این حوزه باید وجود داشته باشد.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به وضعیت قیمت‌‌ها در بازار و لجام گسستگی در نرخ مسکن اظهار کرد: این امر قابل تحمل برای مردم نیست من اعلام کردم که دستگاه قضایی آماده پیگیری این موضوع است.

وی گفت: مسئولان بدانند که کار جهادی و انقلابی باید باشد؛ چند سال است که حوزه مسکن مشکل دارد و باید از گرفتاری مردم کاسته شود و این وضعیت قیمت‌ها باید با کنترل و نظارت بر بازار توسط دولتمردان اجرایی شود.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به اقدامات دولت امریکا گفت: شرایط و وضعیتی که امریکاییان در کشور‌های اروپایی به‌وجود آوردند حاکی از حقوق بشر آنها است.

* امروز حقوق بشر امریکایی برای تمام مردم جهان مشخص شده است

وی ادامه داد: امروز حقوق بشر امریکایی برای تمام مردم جهان مشخص شده است و تمام مردم عالم متوجه شده‌اند که نظام استکباری چگونه حق و عدالت خواهی را در نطفه خفه می‌کند و قتل و غارت و کشتار راه می‌اندازد.

رئیسی بیان کرد: آنها فکر می‌کنند می‌توانند بر ما هم فشار واردکننده و ۳ کشور پیشنهاد قطعنامه‌ای را علیه ما می‌دهند سه کشوری که از موضوع به شهادت رسیدن سردار سلیمانی توسط امریکایی‌ها حمایت کردند، اما به این کشور‌ها باید بی‌اعتماد بود همانطور که رهبری فرمودند نباید به اروپایی‌ها اعتماد کرد.

رئیس دستگاه قضا تصریح کرد: باید به داشته‌های خودمان اعتماد کنیم و همچنان وقت باقی است که به داشته‌‌های خودمان و نیرو‌های کارآمد اعتماد کنیم یقین می‌دانیم اعتماد به این داشته‌ها می‌تواند کشور را پیش ببرد.

به گزارش خبرگزاری موج، آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضاییه در جلسه شورای‌عالی قوه قضاییهبا تبریک دهه کرامت و میلاد خجسته امام رضا (ع) اظهارکرد: توجه به فرهنگ رضوی و رفتار کریمانه، مردمی بودن و گره‎گشایی از کار مردم به ویژه مستضعفن و حق‎جویی و عدالت‎طلبی باید مورد توجه دستگاه قضایی و همه کارگزاران نظام اسلامی باشد.

رئیس قوه قضاییه با تقدیر از رهبر فرزانه انقلاب و رهنمودهای حکیمانه و لازم الاتباع ایشان به مسئولان عالی قضایی در هفته قوه قضاییه، خاطرنشان کرد که فرامین و حمایت‎های مقام معظم رهبری از دستگاه قضایی برای همه اجزای قوه قضاییه مسئولیت‎‎آور است.

* تحول‎خواهی نخستین مسئولیت همه بخش‌های قوه قضاییه است

حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی «تحول‎خواهی» را نخستین مسئولیت همه بخش‌های قوه قضاییه دانست و گفت: هیچ مسئولی نباید در میدان تحول خواهی غایب باشد و همه اجزای قوه قضاییه باید در این امر خطیر نقش آفرینی کنند.

رئیس قوه قضاییه با بیان این‎که پیگیری سند تحول قضایی تا تبدیل وضع موجود به وضع مطلوب با قوت ادامه خواهد داشت، متذکر شد: همه مسئولان ستادی و استانی و همکاران دستگاه قضا در تمام بخش‌ها باید کاری کنند که تغییر رویکردها و رفتارها در قوه قضاییه برای مردم کاملاً ملموس باشد.

* مبارزه با فساد مقطعی و تشریفاتی نیست

حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی دومین محور مورد تأکید مقام معظم رهبری را مبارزه قاطع با فساد عنوان کرد و افزود: رویکرد مبارزه با فساد در قوه قضاییه امری مقطعی و تشریفاتی و اعلامی نیست و اقداماتی که دادسراها و دادگاه‎ها در رسیدگی به پرونده‎های فساد انجام می‌دهند، به‎صورت مستمر ادامه خواهد داشت.

رئیس قوه قضاییه این نکته را هم به همکارانش در دستگاه قضا متذکر شد همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند، در جریان مبارزه با مفاسد و رسیدگی به پرونده‎های فساد باید حق و عدالت در تصمیم‌سازی ها، تصمیم گیری‌ها و اقدامات مراجع قضایی ملاک باشد.

* مبارزه با فساد تضمین‌کننده سلامت نظام اداری در کشور است

حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی با تأکید بر این‎که مبارزه با فساد تضمین‌کننده سلامت نظام اداری در کشور است، لازمه این مبارزه را توجه به سلامت نظام قضایی به‎عنوان نهادی نظارتی و اصلاح‎گر دانست و خاطر نشان کرد: نباید از حفظ و ارتقاء سلامت دستگاه قضایی غفلت شود.

رئیس قوه قضاییه به قضات و کارکنان دستگاه قضا توصیه کرد کوچک‎ترین تخلف و فساد در سیستم قضایی را بزرگ تلقی کرده و نسبت به آن با قاطعیت عکس العمل نشان دهند و تأکید کرد: اگر بخواهیم مبارزه با فساد موفقیت‎آمیز باشد، باید سلامت دستگاه قضایی از درون نیز حفظ و تضمین شود.

* اجازه نمی‌دهیم احدی به گزارشگران فساد و ناهیان از منکر تعرض کند

حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی درباره توجه به مردم و حمایت از گزارشگران فساد و ناهیان از منکر به‎عنوان یکی از فرامین مقام معظم رهبری به دستگاه قضا، به ناهیان از منکر اطمینان داد هر گاه مانع از بروز یا تداوم انجام منکری شدند، از سوی قوه قضاییه پشتیبانی خواهند شد.

رئیس قوه قضاییه همچنین خاطر نشان کرد که دستگاه قضایی از گزارشگران فساد برای افشا و اعلام مفاسد اداری و اقتصادی حمایت حقوقی و قانونی خواهد کرد و اجازه نخواهد داد احدی متعرض آنها شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی با اشاره به بخشنامه‎ای که سال گذشته برای حمایت از سازمان‌های مردم نهادی صادر شد که دستگاه قضایی را در پیشبرد مأموریت‎هایش یاری می‌دهند، از همکاران قضایی خواست که به این بخشنامه که سازوکار مشارکت‎های مردمی بر اساس قانون را تبیین کرده، اهتمام ویژه داشته باشند.

هیچ کارگاه و کارخانه‎ای در کشور نباید در هیچ شرایطی تعطیل شود

رئیس قوه قضاییه حمایت از تولید و تولیدگران را از دیگر برنامه‎های دستگاه قضا در چارچوب رهنمودهای مقام معظم رهبری عنوان و تأکید کرد: هیچ کارگاه و کارخانه‎ای در کشور نباید در هیچ شرایطی و به هیچ بهانه‎ای دچار توقف و تعطیلی شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی با تقدیر از زحمات همکارانش در سراسر کشور که سال گذشته موجب احیای هزاران واحد تولیدی در آستانه تعطیلی و ورشکستگی شدند، بر لزوم تداوم جدی این روند در امسال نیز تأکید کرد و گفت: حفظ اشتغال و رونق و جهش تولید، به طور جدی در دستور کار همه بخش‌های قوه قضاییه قرار دارد.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به وضعیت نابسامان بازار و افزایش قیمت‎ها گفت: لجام گسیختگی قیمت‎ها در بازار مسکن به هیچ وجه برای مردم قابل تحمل نیست و اصلاح این شرایط اقدام انقلابی و جهادی مسئولان امر را می‌طلبد.

حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی با یادآوری مجدد مسئولیت دولت در تسعیر، قیمت‎گذاری و نظارت بر بازار، افزود: بازار مسکن چندین سال مورد غفلت و بی‌توجهی بود و حالا که قرار است اقدامی برای کنترل وضعیت شود، باید کارها جدی و جهشی باشد تا هر چه زودتر مشکلات مردم برطرف شود.

* نظام استکبار در برابر عدالت‎خواهی و حق طلبی ایستاده است

رئیس قوه قضاییه در سخنانش به تحولات امریکا و اروپا هم گریزی زد و با تأکید بر این‎که امروز برای همه عالم روشن شده امریکا بزرگ‎ترین ناقض حقوق انسان و ادعاهای حقوق بشری غربی‌ها پوشالین است، تصریح کرد: نظام استکباری در برابر عدالت‎خواهی و حق طلبی مردم امریکا و اروپا سیاست سرکوب را در پیش گرفته است تا فریاد آنها را در نطفه خفه کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی ادامه داد: در شرایطی که اروپایی‌ها هم در کنار امریکا حق حیات و آزادی مردم را با قتل و خشونت تضیع می‌کند، سه کشور اروپایی برای تشدید فشارها بر ایران به آژانس و شورای حکام پیشنهاد می‌کنند علیه جمهوری اسلامی قطعنامه صادر کند.

رئیس قوه قضاییه با تأکید بر غیرقابل اعتماد بودن اروپایی ها، ادامه داد: ما این سه کشور اروپایی را که بعد از شهادت حاج قاسم از اقدام تروریستی امریکا حمایت کردند، به خوبی می‌شناسیم اما برخی در داخل تصور می‌کردند با اعتماد به آنها و عدم توجه به داشته‎های خودمان می‌توانند کارشان را پیش ببرند.

* متکیان به غرب تا فرصت باقی است رفتارشان را اصلاح کنند

حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی از مردم به ویژه جوانان متعهد و کارآمد به‎عنوان بزرگ‎ترین سرمایه کشورمان یاد کرد که کشور را در برابر توطئه‎ها و فتنه‎ها حفظ می‌کند و به کسانی که به غربی‌ها اعتماد کردند توصیه کرد تا فرصت باقی است رویکرد خود را تغییر دهند تا ایران اسلامی با اتکال به خداوند و اعتماد و اتکا به داشته‎های خود در مسائل داخلی و خارجی بدرخشد.

در این نشست القاصی مهر دادستان تهران با اشاره به اقدامات انجام شده برای پیگیری پرونده ترور سرلشکر شهید حاج قاسم سلیمانی اعلام کرد: ۳۶ نفر از افرادی که در ترور حاج قاسم مباشرت، مبادرت و آمریت داشتند، اعم از مسئولان سیاسی و نظامی امریکا و دیگر دولت‎ها شناسایی شدند که توسط مقام قضایی برای آنها دستور جلب و اعلام وضعیت قرمز از طریق پلیس بین‌الملل صادر شده است.

وی عنوان اتهامی این افراد را «قتل» و «اقدام تروریستی» اعلام کرد و افزود: در راس این فهرست دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری امریکا قرار دارد و تعقیب قضایی او حتی پس از پایان دوره مسئولیتش نیز پیگیری خواهد شد.

دادستان تهران با اشاره به تلاش‌های قوه قضاییه برای وصول معوقات کلان بانکی، از به نتیجه رسیدن پیگیری‌های دادستانی تهران در پرونده شرکت پرشین فولاد خبر داد.

القاصی مهر توضیح داد: با توجه به محکومیت شرکت مذکور به پرداخت ۲۸ میلیون و ۹۸۰ هزار دِرهَم به بانک ملت و همچنین وجود بدهی ۱۱ هزار میلیارد تومانی ارزی و ریالی آن به بانک صادرات، جلسه مشترکی در دادسرای جرایم اقتصادی تشکیل و توافق شد با انتقال سهام بانک صادرات که متعلق به این هلدینگ بود، مبلغ بدهی مذکور به این دو بانک‎ جمعاً در حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان تهاتر شود که این اقدام در ۳۱ خرداد ۹۹ محقق شد.

* راه‎اندازی سامانه گزارشگران فساد در سازمان بازرسی کل کشور

حجت‎الاسلام درویشیان رئیس سازمان بازرسی کل کشور نیز در این جلسه با اشاره به تأکید رهبر معظم انقلاب بر حمایت از گزارشگران فساد اعلام کرد: این سازمان با سازمان مردم نهاد در حوزه گزارشگری و مبارزه با فساد همکاری داشته است و در هفته‎های آتی سامانه رسمی گزارشگران فساد نیز در این سازمان فعال می‎شود.

 علی باقری معاون بین‌الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر هم گزارشی از برگزاری نشست مشترک با ۴۰ تن از سفرا و کارداران کشورهای خارجی و نیز رؤسای چند دفتر سازمان‌های بین‌المللی در تهران ارائه کرد و افزود: در این نشست رئیس سازمان زندان‎ها گزارشی از مدیریت بحران کرونا در زندان‎های کشور و روند اعطای مرخصی به بیش از ۱۲۰ هزار زندانی در مدت اخیر ارائه داد که این گزارش مورد توجه شرکت‎کنندگان در جلسه قرار گرفت.

به گفته معاون بین‌الملل قوه قضاییه، خانم نقی‎‎زاده سرپرست دادسرای ویژه نوجوانان و اطفال نیز از دیگر سخنرانان جلسه مذکور بود که گزارشی از فعالیت‎ها این دادسرای ارائه کرد که مورد استقبال شرکت‎کنندگان قرار گرفت.

وی افزود: در این نشست علاوه بر تبیین نگاه راهبردی جمهوری اسلامی ایران به موضوع حقوق بشر و بیان برخی دستاوردهای آن از سوی دبیر ستاد حقوق بشر، بر آلوده شدن حقوق بشر به ویروس سیاست توسط دولتهای غربی، به عنوان بزرگترین تهدید حقوق بشر تأکید شد.

باقری خاطرنشان کرد که در پایان نشست مذکور، چند تن از سفرا نیز به بیان دیدگاه‌های خود پرداخته و سؤالاتی را مطرح کردند که از سوی دبیر ستاد حقوق بشر پاسخ داده شد.

حجت‎الاسلام بهرامی رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح نیز در این جلسه به برگزاری نشستی با خانواده‎های قربانیان حادثه هواپیمای اوکراینی اشاره کرد و افزود: به مناسبت هفته قوه قضاییه میزبان ۴۱ خانواده از قربانیان حادثه هواپیمای اوکراینی بودیم که در فضایی صریح و شفاف به بیان مسائل و دغدغه‎های خود پرداختند که البته با توضیحات مسئولان سازمان، بسیاری از نگرانی‎های این خانواده‎ها رفع و این جلسه منجر به ثبت ۸۱ شکایت خانواده‎های قربانیان برای رسیدگی به این حادثه شد.

وی درباره موضوع پرداخت غرامت به خانواده‎های قربانیان این سانحه هوایی نیز توضیح داد: به صورت ویژه پیگیر پرداخت غرامت و خسارت در این پرونده هستیم و در این زمینه درخواست برگزاری نشستی با رئیس‌جمهوری هم ارائه شده است تا مشکلات موجود برای پرداخت این خسارات برطرف شود.

 

منبع: موج

ارسال نظر