|
کدخبر: 134108

شگرد جدید گوشی‌دزدی از دانش ‌آموزان

با اعلام شکایت دو نوجوان ۱۵ ساله در مشهد مشخص شد که گوشی‌دزدان، شگرد جدیدی را برای سرقت گوشی تلفن همراه دانش‌آموزان در حاشیه شهر آغاز کرده‌اند.

«ماجرای این پرونده چند روز قبل از آن جا آغاز شد که چند نوجوان دانش‌آموز از منازلشان بیرون آمدند و کنار دیواری در منطقه سپاد مشهد نشستند. این نوجوانان هم‌محله‌ای که با یکدیگر دوست بودند، گوشی‌های هوشمند خود را از جیب‌هایشان بیرون کشیدند تا تصاویر و فیلم‌هایی را که ذخیره کرده بودند به یکدیگر نشان بدهند. دقایقی بعد آنها سرگرم گفت‌وگو و تماشای تصاویر داخل گوشی یکدیگر شدند و از هر دری سخن می‌گفتند و می‌خندیدند. در این هنگام مرد جوانی به نوجوانان کوچه‌نشین نزدیک شد و در حالی که سعی می‌کرد بسیار مودبانه و خیرخواهانه صحبت کند خطاب به دانش‌آموزان گفت: بچه‌ها چه کار می‌کنید؟ یکی از نوجوانان نگاهی به مرد مذکور انداخت و با لهجه خاص خودش گفت: هیچی! کلیپ‌ها و تصاویر شبکه‌های اجتماعی را نگاه می‌کنیم! مرد خوش‌برخورد که خیلی دوستانه با نوجوانان کنار آمده بود آرام‌آرام، اعتماد آنان را جلب کرد و از مدل و نوع گوشی‌های تلفن همراهشان پرسید.

هر کدام از دانش‌آموزان پاسخی به او دادند و مدل و نوع گوشی خودشان را گفتند. در میان این گفت‌وگوها ناگهان چهره مرد جوان در هم کشیده شد و او با آه و افسوسی که از نهادش برمی‌خاست تلاش کرد تا خود را غمگین و ناراحت نشان بدهد. مرد مذکور با بغضی در گلو گفت: نباید فرزندان ما چنین وضعیتی داشته باشند! هر کدام از شما باید الان بهترین لپ‌تاپ و تبلت‌ها را داشته باشید؛ نه این که با گوشی‌های رنگ و رو رفته و دست دوم درس بخوانید!

یکی از دانش‌آموزان نوجوان که از حرف‌های آن مرد به وجد آمده بود، در حالی که گوشی تلفن همراهش را خاموش می‌کرد خطاب به آن مرد گفت: شما چه می‌گویید! همین گوشی کارکرده را هم با هزار بدبختی تهیه کرده‌ایم تا از درس‌هایمان عقب نمانیم! مرد یادشده که دیگر به هدف پلید خود نزدیک شده بود، آهی عمیق کشید و گفت: من صاحب یک شرکت معتبر هستم که از مدتی قبل در جست‌وجوی دانش‌آموزان و نوجوانان بی‌بضاعت به حاشیه شهر و مناطق محروم می‌روم تا این گونه کودکان و نوجوانان را شناسایی کنم! وجدانم قبول نمی‌کند که خیلی از بچه‌ها گوشی تلفن ندارند یا از گوشی‌های دست دوم استفاده می‌کنند! وقتی مطمئن شدم که آنها وضعیت مالی خوبی ندارند، موبایل کهنه و کارکرده آنها را می‌گیرم و در عوض به آنها لپ‌تاپ و تبلت‌های نو و آکبند می‌دهم! حالا هم که شما را دیدم، خیلی دلم به حالتان سوخت، گوشی‌هایتان را به من بدهید تا لپ‌تاپ‌های نو و بسته‌بندی شده را به شما بدهم!

مرد جوان در حالی که این سخنان را بر زبان می‌راند، به طرف موتورسیکلت رفت و دو دستگاه لپ‌تاپ پلاستیک‌پیچ را از داخل کارتن بیرون آورد و به‌دست نوجوانان داد. دانش‌آموزان هم‌محله‌ای که ناباورانه و هاج و واج به یکدیگر نگاه می‌کردند در میان بهت و حیرت کارتن‌های حاوی لپ‌تاپ را از آن مرد جوان گرفتند و گوشی‌های تلفن همراه خودشان را به او دادند. در این هنگام مرد مذکور سوار موتورسیکلت شد و با خداحافظی از نوجوانان، به سرعت از آن محل دور شد. هنوز مرد جوان مسافت زیادی را طی نکرده بود که دو نوجوان لپ‌تاپ‌هایشان را به‌دست گرفتند و با خوشحالی وصف‌ناپذیری به طرف منزلشان دویدند تا لپ‌تاپ‌های نو را به اعضای خانواده خود نشان بدهند اما وقتی با شادمانی پلاستیک‌های اطراف لپ‌تاپ را باز کردند تازه متوجه شدند که ماکت پلاستیکی لپ‌تاپ دریافت کرده و در دام یک شیاد سارق گرفتار شده‌اند.

یکی از دو نوجوان مذکور که ۱۵ سال دارد و شکایت خود را در دادسرای عمومی و انقلاب مشهد مطرح کرده است، درباره چگونگی این ماجرا گفت: پدرم کارگر است و به سختی مخارج زندگی را تامین می‌کند اما من او را مجبور کردم که یک دستگاه گوشی تلفن همراه هوشمند برایم بخرد چون می‌خواستم نزد دوستانم کم نیاورم با آن که مادرم نیز با پاک کردن گل زعفران به پدرم برای هزینه‌های زندگی کمک می‌کند ولی من به این وضعیت خانوادگی توجهی نداشتم تا این که گوشی تلفن را برایم خریدند اما آن مرد شیاد این گونه فریبم داد و گوشی را به سرقت برد. وقتی فهمیدم لپ‌تاپ آکبند، فقط یک ماکت پلاستیکی است بلافاصله سراغ دوستم رفتم که دیدم او هم گریه می‌کند! به همین دلیل به کلانتری سپاد مشهد رفتیم و ماجرای سرقت را بازگو کردیم! »

 

منبع: ايسنا

ارسال نظر