|
کدخبر: 207563

گزارش اختصاصی گسترش نیوز از نشست خبری رئیس سازمان توسعه تجارت:

فرصت ویژه دولت سیزدهم برای صادرکنندگان

رییس سازمان توسعه تجارت درباره فرصت های ویژه ای که دولت سیزدهم برای فعالان تجاری کشور ایجاد کرده است توضیحاتی داد.

تجارت فرصت ویژه دولت سیزدهم برای صادرکنندگان
اولین نشست خبری علیرضا پیمان پاک رییس جدید سازمان توسعه تجارت امروز ، در محل تالار اصفهان نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد.

علیرضا پیمان پاک در ابتدای این نشست با بیان اینکه رویکرد تیم جدید فعال در وزارت صمت و سازمان توسعه تجارت همیاری و همفکری با بازیگران اصلی حوزه تجارت خارجی کشور است، گفت: رییس جمهور برنامه ای کلان برای افزایش صادرات ارائه کرده اند چرا که بر این باور هستند که افزایش صادرات کشور به رونق تولید گره خورده است. امروزه بسیاری از واحد‌های تولیدی کشور یا تعطیل شده اند یا ظرفیت خالی دارند؛ از سوی دیگر تورم چند ساله در کشور قدرت خرید مردم را کاهش داده است. بنابراین نمی توان بر بازار داخلی برای ایجاد رونق حساب ویژه ای باز کرد. از همین رو در کوتاه مدت نمی توان رونق جدی به وجود آورد.

علیرضا-پیمان-پاک-۱

وی با تاکید بر اینکه ما باید صادرات کشور را توسعه دهیم، خاطرنشان کرد: این امر مهم وظیفه ما است. سازمان توسعه تجارت نیز در همین راستا برنامه مدونی را تدوین کرده است. در همین راستا ما دالان های تجاری را برای کشورهای هدف صادراتی ایجاد کرده ایم. برای افزایش صادرات در افق ۴ ساله الزاماتی که وجود دارد، حل خواهد شد.

رییس سازمان توسعه تجارت در ادامه گفت: نباید فراموش کرد که صادرکنندگان امروزه در شرایط بسیار خاصی قرار دارند. خوشبختانه رییس جمهور نگاه ویژه به صادرات دارد و نگاه ایشان نگاهی کاملا صادرات محور است. وزیر صمت نیز سابق بر این عملکرد صادراتی داشته و از مشکلات صادرات از نزدیک آشنایی دارد. روسای سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی نیز سابق بر این دستی در حوزه تجارت داشته اند. این فرصت بی نظیر و تاریخی است که صادرکنندگان کشور امروزه از آن بهره مند هستند.

پیمان پاک در خصوص تهاتر کالا نیز اظهار داشت: آیین‌نامه اصلاح ضوابط تجاری و ارزی برای تسهیل قوانین تجاری ابلاغ شده که یکی از بخش‌های آن، تهاتر کالای صادراتی است. بر اساس این آیین‌نامه، صادرات کالایی انجام می‌شود اما به دلیل سخت بودن سیستم انتقال ارز، بازگرداندن ارز آن امکان‌پذیر نیست، در این شرایط، صادرکننده می‌تواند در ازای ارز، محصولات مورد نیاز کشور را بدون سقف و سابقه وارد کند که این روند صادرات در شرایط فعلی را توجیه‌پذیر می‌کند.

پیمان پاک در خصوص تهاتر نفت با کالا نیز تاکید کرد: تهاتر صادرات نفت عمدتاً با کالاهای اساسی صورت می‌گیرد زیرا امکان تبدیل ارز ۴۲۰۰ تومانی نفت با دیگر محصولات سخت است.

وی با بیان اینکه در یک ماه گذشته این تهاتر با واردات نهاده‌های دامی، کنجاله سویا، روغن و گندم انجام شده است، تصریح کرد: در صورتی که ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف شود شرایط برای تهاتر صادرات نفت با تمام کالاهای مورد نیاز کشور فراهم می‌شود.

توسعه صادرات در گرو رونق تولید

رییس کل سازمان توسعه تجارت با اشاره به تاکیدات رییس جمهوری برای تجارت با همسایگان ایران، تصریح کرد:  توسعه صادرات با اولویت‌بندی و پشتیبانی سرعت می‌گیرد. ایجاد منابع ارزی از طریق توسعه صادرات غیرنفتی باعث می‌شود تا دولت، بازار ارز، تأمین مواد اولیه و نهاده‌های تولید را تثبیت کند.

وی با بیان اینکه قوانینی برای وضعیت لجستیکی، ارتباطات سیاسی با کشورها، توسعه بازار و حجم صادراتی در حال تدوین است، اظهار داشت: برخی از کشورهای همسایگان به اضافه کشورهایی مانند هند، چین و آفریقا در اولویت ایجاد مسیرهای تجاری قرار دارند و نوع کالا و میزان صادرات آن احصا شده تا شرایط برای توسعه تجارت با کشورهای هدف فراهم شود.

رییس کل سازمان توسعه تجارت تاکید کرد: در افق چهار سال آینده میزان افزایش صادرات، الزامات لجستیکی، شرایط بانکی، تعرفه‌ها، قراردادهای تجاری، اصلاح ساختار صادرات، شبکه رایزنان بازرگانی با استفاده از منابع محلی، اعزام هیئت‌های تجاری و اصلاح سازوکار تجاری برنامه‌ریزی است.

وی همچنین از پیشنهاد زنجیره تأمین بین‌المللی وزارت صنعت برای توسعه تجارت خبر داد و گفت: در این برنامه مقرر شده تا صادرات انجام شود و در صورتی که کشور هدف کالایی برای تأمین نیازهای وارداتی ایران نداشته باشد، محصولاتی با ارز صادراتی از آن کشور خریداری و به مقصد ثالث صادر شود تا بتوانیم کالای مورد نیاز کشور را از این طریق تأمین کنیم.

پیمان پاک خاطرنشان کرد: مذاکراتی با کشور سریلانکا در این خصوص انجام شده تا با ارز صادراتی کالاهای ایرانی، چای از این کشور خریداری و به کشور ثالث ارسال شود تا از کشور سوم بتوانیم کالای مورد نیاز ایران را تأمین کنیم.

با طرح جرم انگاری عدم بازگشت ارز صادراتی مخالف هستیم

رییس کل سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه یکی پروژه‌های زیر ساختی برای افزایش صادرات ارز است، اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی طرحی را با نام جرم انگاری عدم بازگشت ارز صادراتی پیشنهاد کرده است که می‌تواند مشکلات فراوانی را به دنبال داشته باشد و با توسعه صادرات تناقض دارد.

وی با تاکید بر اینکه سازمان توسعه تجارت با تصویب این طرح مخالف است، اظهار داشت: مراتب اعتراض خود را به کمیسیون‌های مربوطه در این خصوص اعلام کرده‌ایم زیرا نباید با استفاده از قوه قهریه با صادرکنندگان برخورد کرد.

وی با اشاره به کارگروه ارزی سازمان توسعه تجارت، تصریح کرد: مشکلات صادرکنندگان در خصوص بازنگرداندن ارز در این کارگروه بررسی و طی جلساتی برای رفع آن و تعیین مدت‌زمان جدید اقدام می‌شود که تهاتر یکی از این راه‌کارها است.

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...