|
کدخبر: 180556 سهیل فرزین

گفت و گوی گسترش نیوز با رئیس اداره بازرگانی خارجی خراسان رضوی:

بازار صادراتی بزرگی که در حال از دست رفتن است

امیر فخریان اظهار داشت: بازار افغانستان برای تجارت خارجی کشور بسیار مناسب است و ما هم با توجه به نزدیکی مسافت و قرابت فرهنگی و زبانی می توانیم در این کشور حضور مناسبی داشته باشیم.

تجارت بازار صادراتی بزرگی که در حال از دست رفتن است

کشور افغانستان بازار بسیار مناسبی برای صادرات کالا، محصولات و خدمات دانش ‌بنیان است. ۹۶ درصد از نیازهای افغانستان از سایر کشورها تامین می شود و در این میان صادرات محصولات و خدمات سلامت محور به این کشور از ظرفیت بالایی برخوردار است. متاسفانه شرکت ها و مجموعه های دانش بنیان و خلاق کشورمان هنوز به صورت شایسته و بایسته نتوانسته اند به این بازار بزرگ صادراتی استفاده بهینه داشته باشند.

شرکت توسعه رویدادهای نمایشگاهی در همین راستا گروهی از تجار افغانستانی را به منظور مذاکره و جلسات B۲B به ایران دعوت کرده است. این جلسات ۱۲ الی ۱۵ تیرماه در تهران و مشهد برگزار خواهد شد.

خبرنگار سرویس تجارت گسترش نیوز در خصوص اهمیت برگزاری این نشست ها گفتگویی را با محمدعلی امیر فخریان رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی ترتیب داده که در ادامه مطالعه خواهید کرد.

امیرفخریان در ابتدای این گفتگو اظهار داشت: موضوع روابط تجاری ایران با کشور افغانستان به دلیل هم زبانی و قرابت فرهنگی بسیار گسترده و از اهمیت بالایی برخوردار است تا بتوانیم نیازهای خود و آن ها را با روابط متقابل تامین کنیم. در همین راستا ما برنامه های عملیاتی و ایده ای را به صورت سالانه تهیه می کنیم و بر اساس آن اقداماتی را انجام می دهیم تا روابط متقابل دو کشور را در زمینه های تجاری را ارتقا و افزایش دهیم.

محمدعلی-امیرفخریان

وی افزود: یکی از مقوله های مورد نیاز افغانستانی ها محصولات پزشکی و سلامت محور است. بخش زیادی از این اقلام توسط کشورهای پاکستان و هند تامین می شود و ما به دنبال افزایش سهم بازار خود در کشور افغانستان هستیم. بنابراین با بررسی های به عمل آمده به این نتیجه رسیدیم که یک پذیرش هیئتی را از افراد متخصص افغانستانی داشته باشیم و ظرفیت های کشور را در زمینه تولید، پزشکی و اقلام سلامت به آن ها ارائه دهیم و سعی کنیم روابط خود را در این زمینه با این کشور گسترش دهیم.

چالشی بزرگ در صادرات ایران به افغانستان

رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی همچنین گفت: افغانستان تنها کشوری بود که پس از شیوع ویروس کرونا مرزهای خود را به روی کشور ما نبست. حتی در شرایط همه گیری در روزهای نخست که رفتار ها و تصمیم گیری ها بسیار هیجانی بود هیچ وقفه ای در تجارت ما با افغانستان به وجود نیامد. سبد صادراتی ما به افغانستان دیر یا زود دچار تغییر خواهد شد. این کشور در آینده ای نزدیک در برخی اقلام صادراتی کشور ما به خودکفایی خواهد رسید. البته این امر نیز با مشارکت تولیدکنندگان ما و با صادرات خدمات فنی مهندسی از سمت کشور ما این اتفاق خواهد افتاد.

وی افرود: ما از هم اکنون باید به دنبال این باشیم تا اقلام مورد نیاز افغانستان را به طور کافی تولید و مطابق نیاز آنها صادرات داشته باشیم و در عین حال با توجه به ظرفیت های تولید این کشور وارد این حوزه شویم تا از این طریق سهم بازارهای خود را در این کشور حفظ کنیم و روابط تجاری را ارتقا دهیم.

ظرفیت های صادراتی کشور افغانستان

امیرفخریان در ادامه به ظرفیت های صادراتی کشور افغانستان و میزان بهره برداری ایران از این ظرفیت اشاره کرد و گفت: این کشور حدود ۴۰ میلیون نفر جمعیت دارد و کشوری است که بیشتر به عنوان مصرف کننده شناخته شده است. افغانستان به دلیل مسائل امنیتی و غیره در بحث زیرساخت ها موفق عمل نکرده است. بنابراین بازار افغانستان برای تجارت خارجی کشور بسیار مناسب است و ما هم با توجه به نزدیکی مسافت و قرابت فرهنگی و زبانی می توانیم در این کشور حضور مناسبی داشته باشیم. با توجه به این موارد این کشور بازاری با ظرفیت های بالا برای تجارت خارجی کشور است و ما هم تقریبا حضور خوبی در این بازار داشته ایم. اما نباید فراموش کرد که با توجه به تغییراتی که در آینده اتفاق خواهد افتاد باید سبد کالایی خود را تغییر دهیم و تولیدکنندگان و صادرکنندگان کشور رابه سمت تولید و صادرات کالاهایی که توسط کشورهای دیگر تولید و تامین می شود سوق دهیم.

رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در پایان اظهار داشت: امیدواریم با مشارکت افغانستانی ها واحدهای تولید مشترکی را با هدف تامین نیاز داخلی افغانستان در ایران احداث کنیم. این اتفاق کمابیش رخ داده و باید با برخی اقدامات این همکاری ها را گسترش دهیم.

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...