|
کدخبر: 143578

وجود ۴ میلیون تن کالای اساسی در بنادر

رئیس سازمان بنادر گفت: اکنون حدود ۴ میلیون تن کالاهای اساسی در بنادر کشور موجود است که ۵۰۰ هزار تن آن در بندر شهید رجایی است.

تجارت وجود ۴ میلیون تن کالای اساسی در بنادر

محمد راستاد در حاشیه بازدید از بندرشهید رجایی، بیان کرد: این بندر به عنوان مهم‌ترین و بزرگترین بندر تجاری ایران حدود ۵۰ درصد از کل سهم حمل‌ونقل دریایی کشور را به عهده دارد.

وی با اشاره به رشد عملیات تخلیه و بارگیری کالا در بندر شهید رجایی، اضافه کرد: تخلیه و بارگیری ۴۲ میلیون تن کالا در امسال یکی از دستاوردهای مناسب بندر شهید رجایی بوده است.

راستاد به اهداف سفر یک روز به بندر شهید رجایی اشاره کرد و گفت: یکی از اهداف این سفر بررسی و ارزیابی عملیات ورود کشتی‌ها و تخلیه و بارگیری است که خوشبختانه روند خوبی را شاهد بودیم. درحال‌حاضر به صورت همزمان تخلیه و بارگیری ۲۹ کشتی در حال انجام است که این امر بیانگر ظرفیت بالای بندر شهید رجایی است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه یکی دیگر از اهداف این سفر بازدید از پروژه‌های توسعه‌ای بندر شهید رجایی است، افزود: پروژه توسعه اسکله‌های نفتی بندر شهید رجایی با روند خوبی در حال اجرا است و انتظار می‌رود حداکثر تا پایان بهمن ماه امسال شاهد پهلوگیری نفتکش به یکی از سه پست اسکله در حال احداث باشیم.

وی تصریح کرد: با تکمیل سه پست اسکله که نهایتا خرداد ماه سال آینده خواهد بود، در مجموع ۳۰ میلیون تن به ظرفیت سالانه بندر شهید رجایی اضافه خواهد شد.

راستاد اضافه کرد: برای نخستین بار در کشور ساخت و تجهیز اسکله‌های نفتی با استفاده از توان داخلی صورت گرفته که این امر از دستاوردهای پروژه یاد شده است.

 وی با اشاره به پروژه دیگر بندرشهید رجایی گفت: توسعه پایانه کانتینری بندر شهید رجایی در فاز ۳ یکی دیگر از پروژه‌های مهم این بندر است که برنامه‌ریزی شد تا پایان امسال از مجموع ۱۴۰۰ متر اسکله فاز ۳ حدود ۹۰۰ متر تکمیل و به بهره‌برداری برسد.

 وی برج کنترل ترافیک دریای بندر شهید رجایی را از دیگر پروژه‌های مهم این بندر دانست و عنوان کرد: برج کنترل ترافیک دریایی بندر شهید رجایی با ارتفاع ۶۲ متر در حال احداث است و برنامه‌ریزی شده حداکثر طی یک سال آینده این برج کاملا تکمیل، تجهیز و به بهره‌برداری برسد.

 مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی به توزیع کالاهای اساسی اشاره کرد و افزود: روندی که در بنادر کشور حاکم است و همچنین هماهنگی که میان دستگاه‌های متولی ایجاد شده به گونه‌ای است که شاهد بهبود وضعیت خروج کالاهای اساسی از بنادر هستیم؛ درحال‌حاضر در بندر شهید رجایی حدود ۵۰۰ هزار تن کالای اساسی موجود است.

 وی تاکید کرد: در مجموع بالغ بر ۷ میلیون ۵۰۰ هزار تن انواع کالا در بنادر کشور موجود است که حدود ۴ میلیون تن آن کالای اساسی است و با روند فعلی خروج کالا از بنادر انتظار می‌رود میانگین ماندگاری کالا تا حداکثر ممکن کاهش پیدا کند.

روند ترخیص کالاهای اساسی در بندر شهید رجایی با ورود قاطعانه دادگستری هرمزگان و دادستان بندرعباس روند رو به شتابی به خود گرفته به طوری که طی چند هفته اخیر بیش از ۱.۲ میلیون تن کالای اساسی از بنادر هرمزگان ترخیص و راهی مراکز تولیدی و... شد.

منبع: فارس

ارسال نظر