|

بخوانید :

کدخبر: 257286

مسیحیان تندرویی که مسلمانان اتیوپی را به خاک و خون کشیدند!

در پی حمله گروهی از مسیحیان تندرو به مسلمانان اتیوپی ده‌ها مسلمان کشته و مجروح شدند.

شورای امور اسلامی اتیوپی، امروز (چهارشنبه)، اعلام کرد که دست‌کم ۲۰ مسلمان در حمله به شهر «گوندار» در اقلیم امهره (شمال اتیوپی) در جریان مراسم تشییع جنازه یکی از علمای این شهر کشته شده‌اند.

این کشتار زمانی رخ داده است که گروهی از جوانان مسلمان شهر گوندار به منظور جمع‌ کردن سنگ برای قبر یکی از علمای شهر به یکی از کلیساهای مجاور رفته‌ بودند.

طبق گفته این مقام امنیتی، گروهی از مسیحیان در همین لحظه مسلمان را با سنگ می‌زنند که این اقدام در ادامه منجر به درگیری شدید میان دو طرف می‌شود.

شورای عالی امور اسلامی اقلیم امهره این رویداد را «قتل‌ عامی تروریستی» خواند که در پایان به کشته و زخمی شدن چندین نفر و سوزاندن دارایی‌های مردم منجر شده است. طبق بیانیه صادره از شورای محلی، در ورای این اقدامات خشونت‌بار که به کشته شدن دست‌کم ۲۰ نفر و مجروح شدن ده‌ها نفر دیگر منجر شده است، «گروهی تندرو از مسیحیان قرار دارند که این قتل‌ عام را با استفاده از سلاح سرد و بمب‌های دستی انجام دادند.»

«سید محمد» رئیس شورای عالی امور اسلامی امهره گفت که این رویداد روز گذشته رخ داده است و مسیحیان به سمت مسلمانان بمب پرتاب کرده‌اند. وی در ادامه افزود که از فروشگاه‌های منطقه و در سه مسجد آتش‌‌سوزی شده است.

«گزاتشو مولونیه» سخنگوی دولت منطقه امهره در این خصوص گفت که این اقدام در حال بررسی است و به‌زودی اطلاعات تکمیلی در این خصوص اعلام خواهد شد.

شورای اسلامی اقلیم امهره از دولت فدرال و دولت منطقه خواست به منظور معرفی افرادی که در این کشتار دخیل بوده‌اند، اقدامات فوری اتخاذ کند و آن‌ها را تحویل قانون دهند. دولت منطقه امهره نیز در بیانیه‌ای از کشته شدن مسلمانان و خسارت‌های مادی به بار آمده ابراز تأسف کرد.

دولت امهره با تأکید بر اینکه «تمام اقدامات قانونی و مناسب را علیه جنایتکاران دخیل در این اقدامات خشونت‌آمیز و. و فرقه‌‌گرایانه در شهر اتخاذ خواهد کرد،» افزود که « با همکاری نیروهای امنیتی، علما، شیوخ و جوانان صلح‌جو در شهر در تلاش برای خنثی‌سازی درگیری است تا افراد دخیل در این رخداد را دستگیر کند.»

شورای عالی فدرال امور اسلامی اتیوپی در عین حال از اقدامات خشنوت‌بار فرقه‌گرایانه در شهر گوندار ابراز تأسف کرد و از دولت خواست که نیروی امنیتی به منطقه اعزام و درباره رویداد تحقیق کند.

در پی خسارات وارده به عبادتگاه‌های مسلمانان، عده زیادی از مسلمانان در شهرهای اتیوپی به‌ویژه در بزرگترین مسجد آدیس‌ آبابا پایتخت اتیوپی در محکومیت این اقدام دست به تظاهرات زدند.

نمازگزاران از دولت این کشور خواستند که تمام تدابیر لازم را برای دستگیری عوامل حمله اتخاذ کند.

این اقدام در حالی صورت گرفته است که در سال ۲۰۱۹ نیز مقامات اتیوپی پنج نفر را به ظن دست داشتن در آتش‌سوزی چهار مسجد منطقه «موتا» در همین اقلیم بازداشت کرده بودند.

منبع: فارس

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...