|
کدخبر: 218500

امریکا ایران را تهدید کرد

رئیس پنتاگون با بیان اینکه ما همچنان متعهد به یک نتیجه (راه‌حل) دیپلماتیک در موضوع هسته‌ای هستیم، مدعی شد: اما اگر ایران مایل به تعامل جدی نباشد، آن زمان به همه گزینه‌های لازم برای حفظ امنیت ایالات متحده نگاه خواهیم کرد.

رئیس پنتاگون (وزیر دفاع آمریکا) که به بحرین رفته است، در اجلاس امنیتی منطقه‌ای منامه مواضع دولت جو بایدن در قبال ایران و مذاکرات پیش رو در وین را بازگو کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا در نشست سالیانه «گفت‌و‌گوی منامه» بر تعهد ایالات متحده در زمینه ممانعت از دستیابی ایران به سلاح اتمی و مقابله با «استفاده خطرناک» ایران از پهپادهای انتحاری در منطقه تاکید کرد.

لوید آستین در این اجلاس امنیتی درباره مذاکرات با واسطه آمریکا و ایران در وین (هشتم آذر ماه) اظهارنظر کرد و ادعای نخ نما و بی اساس واشنگتن و متحدانش را درباره ماهیت برنامه هسته‌ای ایران را تکرار کرد.

رئیس پنتاگون تصریح کرد: «ایالات متحده همچنان متعهد به جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است و ما همچنان متعهد به یک نتیجه (راه‌حل) دیپلماتیک در موضوع هسته‌ای هستیم».

این مقام ارشد آمریکایی سپس مدعی شد: «اما اگر ایران مایل به تعامل جدی نباشد، آن زمان به همه گزینه‌های لازم برای حفظ امنیت ایالات متحده نگاه خواهیم کرد».

اظهارات وزیر دفاع دولت جو بایدن  در شرایطی انجام گرفته که قرار است هشتم آذر ماه در وین مذاکرات ایران و گروه ۴+۱ برگزار شود و نماینده ویژه آمریکا در امور ایران هم در این مذاکرات حضور یابد.

با توجه به خروج غیرقانونی واشنگتن از برجام در دولت دونالد ترامپ، قرار نیست «رابرت مالی» نماینده آمریکا در امور ایران در نشست کمیسیون مشترک برجام شرکت کند اما او قرار است در وین حاضر شود و با دیگر نمایندگان کشورهای حاضر در مذاکرات وین رایزنی کند.

وزیر دفاع آمریکا در «گفت‌و‌گوی منامه» بارها علیه موضع‌گیری علیه حضور منطقه‌ای و برنامه هسته‌ای ایران  اتهام‌زنی‌های آمریکایی‌ها علیه ایران را تکرار کرد.

لوید آستین ادعا کرد: «ایران همه ما را با چالش‌های امنیتی جدی مواجه می‌کند؛ چالش‌هایی که فراتر از برنامه هسته‌ای آن است. تهران تنش‌ها را در این منطقه و فراتر از آن دامن می‌زند و صلح و ثبات را برای همه ما تضعیف می‌کند».

وی در ادامه علیه فناوری پهپادهای بومی ایران موضع گرفت و مدعی شد: «تکثیر پهپادهای تهاجمی ایران یک تهدید دائمی برای سربازان آمریکایی است... این سامانه‌ها احتمالا در درگیری‌های آینده نقش برجسته‌ای دارند... ما منطقه را برای مقابله با تهدید پهپادها دور هم می‌کنیم».

رئیس پنتاگون در ادامه خطاب به حاضران نشست امنیتی «گفت‌و‌گوی منامه» گفت: «تهدیدهای ایران و نیروهای نیابتی آن به حدی زیاد است که هیچ یک از ما به تنهایی قادر به انجام آن نیستیم. ما باید برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات و حمایت از پدافند هوایی منطقه‌ای و پیوستن به دفاع متقابل با یکدیگر همکاری کنیم».

وزیر دفاع آمریکا مدعی شد: «ما با یکدیگر برای امن‌تر و باثبات‌تر کردن این منطقه همکاری خواهیم کرد. ما با یکدیگر برای اینکه این منطقه مرفه‌تر بشود، همکاری خواهیم کرد».

به ادعای او، «ما طی دهه‌ها دوشادوش هم همکاری کرده‌ایم و شما روی توانمندی‌ها به منظور دفاع از خودتان سرمایه‌گذاری کرده‌اید. ما شما را در این راه حمایت کرده‌ایم و همچنان هم همین کار را ادامه خواهیم داد».

در بخش دیگری از سخنان لوید آستین او به «استراتژی ملی دفاعی جدیدی» آمریکا اشاره کرد و مدعی شد: «رهبری کردن با دیپلماسی و استفاده از تمام ابزارهای قدرت ملی ما در راهبرد جدید دفاع ملی نقش اساسی دارد».

وزیر دفاع آمریکا در بخش دیگری از سخنرانی خود برای اطمینان‌بخشی به متحدان واشنگتن در منطقه گفت: «بیایید واضح بگوییم: تعهد آمریکا به امنیت در خاورمیانه قوی و قطعی است».

وی ادعا کرد: «ایران نباید توهم داشته باشد که می‌تواند روابط قوی ما در منطقه را تضعیف کند و ما از خود، دوستان و منافعمان دفاع خواهیم کرد».

 

منبع: فارس

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...