|

بخوانید :

کدخبر: 210525

پشت پرده توییت های فارسی کارمند سابق سیا

دو توئیت اخیر اسنودن کارمند سابق سیا و افشاگر معروف به زبان فارسی با واکنش گسترده کاربران ایرانی همراه شد.

بین‌الملل پشت پرده توییت های فارسی کارمند سابق سیا

«ادوارد جوزف اسنودن» کارمند سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا با افشاگری های معروف خود در خصوص جاسوسی های دولت آمریکا ، به تیتر یک رسانه های بین المللی آمد و  در سال ۲۰۱۳ شهرتی جهانی پیدا کرد. اسنودن حالا با نوشتن دو توئیت  آن هم به زبان فارسی  در صفحه شخصی توئیتر خود، جنجالی بزرگ در بین کاربران ایرانی به راه انداخته است.

او در ابتدا در توئیتی به ضرب المثل معروف ایرانی ها اشاره کرد و نوشت: « دیوار موش داره و موش هم گوش داره » توئیتی مبهم و گنگ که پس از ساعاتی با یک توئیت دیگر همراه شد:« من فقط می گویم دلیلی وجود دارد که گربه ها محبوب هستند.»

توئیتی که به جای حل ابهام توئیت نخست،  آن را گنگ تر و مبهم تر کرد و همین موضوع کافی بود که بسیاری از کاربران و حتی تحلیلگران ایرانی شروع به کدخوانی از این دوتوئیت افشاگر معروف سازمان اطلاعات آمریکا  کنند.

عده ای با اشاره به سفر همزمان سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح کشورمان به مسکو و از سوی دیگر سفر نفتالی بنت نخست وزیر رژیم صهیونیستی به این کشور و دیدار با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه  مدعی شدند که اسنودن که ده سالی می شود مسکو نشین است، سعی در انتقال پیامی به طرف ایرانی دارد و با زبان بی زبانی خبر از افشای اطلاعات جمهوری اسلامی به رژیم صهیونیستی توسط روسیه داده است؛ کاربری در این باره نوشت:« ممکن است توئیت اسنودن به ملاقات پوتین با بنت ، پس از خرید جنگنده های روسیه از سوی ایران اشاره داشته باشد!

آیا روسیه لیست خریدهای ایران را در اختیار اسرائیل قرار می دهد؟» کاربر دیگری هم آن را نشانه تحولات سریع غرب آسیا توصیف کرد و نوشت:« طی ده روز گذشته اتفاقات مهمی افتاده است؛ بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا از پلن بی برای ایران سخن گفت، حسن روحانی برای صلح توئیت زد، حزب ا... شمار نیروهای خود را اعلام کرد، خبر تنظیم بودجه یک ونیم میلیارد دلاری اسرائیل علیه ایران، ادعای لیبرمن درباره نزدیک بودن جنگ با جمهوری اسلامی، حمله پهپادی به پایگاه آمریکایی ها در التنف سوریه و در نهایت سفر همزمان سرلشکر باقری و نفتالی بنت به روسیه و توئیت اسنودن همه و همه حاکی از سرعت گرفتن معادلات در غرب آسیاست؛ منطقه در آستانه چه تحولی است؟! »

در این بین کاربری  هم اسنودن را مامور روس ها توصیف کرد و در توضیح توئیت او نوشت:« منظور از گربه‌ همون اسنودنه که برای رضای خدا موش یعنی جاسوس نمی گیره؛  با این توضیح به نظر می رسه که اسنودن به دستور روس ها؛ یا داره فضا را پلیسی می کند که ایرانی ها به هم بی اعتماد بشوند، یا داره یادآوری می کند که ما از تصمیمات پنهانی شما اطلاع داریم! یا قصدش خیر خواهی برای ایرانه و داره به مقامات جمهوری اسلامی میگه که حواستون رو جمع کنید که در مسائل هسته‌ای یا مهم یه جاسوس دارید.»

در مقابل کاربر دیگری نوشت:"شاید ادعای اسنودن مبنی بر اعتراف واشنگتن نسبت به جاسوسان یانکی ها و شکست مکررشان در قبال ایران و چین باشد".همچنین کاربرانی بودند که با اشاره به مبهم بودن این توئیت و نبود دیتا و اطلاعات کافی در این خصوص کدخوانی و رمزگشایی از توئیت اسنودن را غیر ممکن خواندند.

کاربری نیز توئیت اخیر اسنودن را تنها از باب جلب توجه او ذکر کرد و نوشت:« اگه به بقیه توئیت های ایشون نگاه کنید، خونه پر لایک گرفتن هاش بیشتر از ۵ تا ۶ هزار تا نیست، ولی همین دو توئیت اخیری که به زبان فارسی زده باعث شده که اون نزدیک به ۲۰ هزار تا لایک بگیره و نزدیک به ۳ -۴ هزار ایرانی هم زیر پستش کامنت بذارن، به نظر اسنودن به ظرفیت و انسجام کاربران ایرانی در شبکه های جهانی پی برده و خواسته با استفاده از همین موضوع دوباره به تیتر یک رسانه ها بیاد»  اما فارغ از همه این تحلیل ها و رمزگشایی ها برخورد طنازانه کاربران ایرانی با توئیت های فارسی اسنودن جالب توجه بود،

کاربری در این باره نوشت:« الان فردا میاد توئیت می زنه و میگه « شوخی کردم !» خوب بعد ما با این حجم از تحلیل های توئیتری چه کار باید بکنیم؟!» کاربر دیگری هم نوشت:« چه همه چی خوب شده؟ همه فارسی حرف می زنن ؟استادان محترم عذر می خوام اما اگر همه شما تو آمریکای شمالی تا این حد فارسی بلد هستید میشه این IELTS رو برای مهاجرت کاری کنسل کنید؟!» 

 

منبع: خراسان

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...