|
کدخبر: 145172

سازمان ملل ترامپ را دور زد

دولت ترامپ تلاش کرد با مخالفت با بودجه سازمان ملل، آخرین ضربه خودش را به این نهاد وارد کند، اما عملا از جلب حمایت بین‌المللی ناکام ماند.

بین‌الملل سازمان ملل ترامپ را دور زد

مجمع عمومی سازمان ملل با ۱۶۷ رای مثبت، بودجه ۳ میلیارد و ۲۳۱ میلیون دلاری برای سال ۲۰۲۱ را به تصویب رساند و تنها رژیم صهیونیستی و ایالات متحده رای منفی به آن دادند.

کلی کرافت، سفیر آمریکا در سازمان ملل گفت این بودجه صرف تامین هزینه بیستمین سالروز برگزاری کنفرانس سال ۲۰۰۱ سازمان ملل با موضوع نژادپرستی در دوربان، آفریقای جنوبی خواهد شد؛ کنفرانسی که ایالات متحده به نشانه همبستگی با رژیم صهیونیستی مقابل آنچه هجمه کشورهای اکثرا مسلمان علیه تل‌آویو خواند، بایکوت کرد.

نماینده آمریکا که کشورش بزرگترین تامین‌کننده مالی سازمان ملل است، در صحن مجمع عمومی گفت: بعد از گذشت ۲۰ سال، چیزی درباره اعلامیه دوربان باقی نمانده که جشن گرفت یا تایید کرد. این اعلامیه با یهودستیزی و جانبداری ضد اسرائیلی مسموم شد.

گلعاد آردان، سفیر تل‌آویو در سازمان ملل هم گفت: کنفرانس دوربان نشست دیگری خواهد شد که اسرائیل را اهریمنی به تصویر می‌کشد؛ بار دیگر از آن برای اتهام‌زنی به ما و طرح اتهامات نادرست درباره نژادپرستی علیه حق تعیین سرنوشت یهودی استفاده خواهد شد.

رای منفی قدرت‌های بزرگ

این در حالیست که مجمع عمومی سازمان ملل به طور جداگانه قطعنامه‌ای را در حمایت از تلاش‌ها در رابطه با کنفرانس دوربان به تصویب رساند. این قطعنامه با ۱۰۶ رای موافق، ۱۴ مخالف و ۴۴ رای ممتنع به تصویب رسید. آمریکا و رژیم صهیونیستی و برخی قدرت‌های غربی از جمله بریتانیا، فرانسه و آلمان رای منفی دادند.

در کنفرانس سال ۲۰۰۱، سازمان‌های مردم نهاد حقوق بشر، صهیونیسم را معادل نژادپرستی دانستند، اما به دلیل تهدید آمریکا برای خروج از نشست در سطح رسمی کشورها نتوانستند انتقاد تندی از رژیم اسرائیل داشته باشند.

نماینده آمریکا همچنین گلایه کرد که تقریبا هیچکس در این نهاد جهانی در ماه سپتامبر که آنها خواستار بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران شدند، از ایالات متحده حمایت نکرد.

انتظار می‌رود جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا روابطی که بیشتر مبتنی بر همکاری باشد، با سازمان ملل در پیش گیرد و از جمله مانع خروج آمریکا از سازمان بهداشت جهانی شود؛ سازمانی که از نگاه ترامپ اقدامات کافی برای توقف کووید-۱۹ انجام نداد.

 

منبع: ايسنا

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...