|
کدخبر: 135224

روایت دانشجوی ۲۱ ساله از تجربه دریافت واکسن کرونا

"جک مورنینگ استار"(Jack Morningstar) دانشجوی ۲۱ ساله از ایالت نیو انگلند امریکا می‌گوید که یکی از داوطبان شرکت‌کننده در آزمایش واکسن کووید-۱۹ شرکت "مُدرنا" بوده است.

جک مورنینگ استار ۲۱ ساله می‌گوید دو ماه است که برای انجام این آزمایش داوطلب شده است و قصد دارد در آخرین مرحله از مطالعه نیز شرکت کند تا مشخص شود که آیا واکسن ویروس کرونا شرکت "مُدرنا" ایمن و موثر است یا خیر.

مورنینگ استار گفت: چند نفر از دوستانم هنگامی که در این باره با آنها صحبت کردم، به گونه‌ای به من نگاه کردند که انگار از یک سیاره دیگر آمده‌ام.

مورنینگ استار که اهل کاریبو، ماین است هم اکنون دانشجوی دانشگاه کارولینای شمالی در چپل هیل است. او گفت در اوخر ماه سپتامبر وی یک دوز از واکسن کووید-۱۹ شرکت مذکور را دریافت کرده است و یک ماه بعد نیز دوز دیگری به وی تزریق شده است.

وی گفت: در تزریق دوم، کمی تب بالا داشتم و در محل تزریق نیز مقداری درد داشتم اما من توانستم آن درد را با مصرف دو ایبوپروفن قطع کنم و در کل این درد خیلی شدید نبود.

به دلیل این واکنش به تزریق دوم، مورنینگ استار می‌گوید که متقاعد شده است که او بخشی از گروه آزمایشی بوده است که واکسن اصلی کووید-۱۹ مدرنا را دریافت کرده است و به او دارونما زده نشده است.

او می‌گوید وقتی فرصت داوطلب شدن در این آزمایش برایش به وجود آمد، چند فرد در دانشگاهی که او تحصیل می‌کردند به کرونا مبتلا شده بودند بنابراین او معتقد بود که احتمالاً دیر یا زود او نیز در معرض ویروس کرونا قرار می‌گیرد.

مورنینگ استار گفت: من واقعاً هیچ نقطه ضعفی درباره این واکسن ندیدم آنها همچنین هزینه مواد غذایی یک هفته من را نیز پرداخت کردند.

مورنینگ استار افزود: برای هر بار تزریق ۵۰ دلار و برای هر بار که وی با آنها پس از آزمایش صحبت می‌کند یا پرسشنامه‌ای را پر می‌کند، چند دلار اضافی دریافت می‌کند. اگرچه او از پرداخت پول قدردانی می‌کند، اما مورنینگ استار می‌گوید که انگیزه اصلی او برای شرکت در آزمایش دانستن این مسئله است که او ممکن است در توقف بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ نقشی داشته باشد.

وی گفت: منظورم این است که نگاه کردن به گذشته جالب خواهد بود وقتی که پیر شوم می‌توانم بگویم من آن زمان در این آزمایشات شرکت کردم.

مورنینگ استار می‌گوید: اگر واکسن کووید-۱۹ شرکت مُدرنا تأیید شود، سازمان دهندگان آزمایش دوباره با او تماس خواهند گرفت.

وی افزود: اگر معلوم شود او دارونما دریافت کرده است، وی در نخستین صف دریافت‌کنندگان واکسن قرار خواهد گرفت.

 

منبع: ايسنا

ارسال نظر