|
کدخبر: 132306

مسلمانان آمریکا به چه کسی رای می‌دهند؟

جامعه مسلمانان امریکا با وجود آنکه جزء اقلیت‌های این کشور محسوب می‌شوند، اما با توجه به نزدیک بودن رقابت بین دو نامزد جمهوریخواه و دموکرات در این دوره از انتخابات، می‌توانند نقشی قابل توجه در سرنوشت پنجاه و نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری این کشور داشته باشند.

بین‌الملل مسلمانان آمریکا به چه کسی رای می‌دهند؟

به نقل از بخش اسپانیولی خبرگزاری آناتولی، به ویژه در انتخابات جاری که امروز سوم نوامبر برگزار می‌شود، اقلیت مسلمان امریکا در مقابل سیاست‌های خصمانه ترامپ علیه مهاجران و مسلمانان، به پیروزی «جو بایدن» تمایل نشان داده‌اند.

اگرچه نسبت جمعیت مسلمانان در مقایسه با دیگر اقشار کشور امریکا، چندان چشمگیر نیست اما تمرکز جمعیت مسلمان در شهرهای مهم و ایالت‌های شناور، آنها را به اقلیتی تاثیرگذار در نتیجه انتخابات ریاست جمهوری امریکا تبدیل کرده است.

ایالت‌های آونگی یا شناور به ایالاتی گفته می‌شود که رویکرد ثابتی نسبت به احزاب موجود امریکا نداشته و در انتخابات دوره‌های مختلف یا به دمکرات‌ها رأی داده‌اند یا به جمهوریخواهان.

رای دهندگان مسلمان با آگاهی از سیاست‌های ترامپ علیه خودشان، به عنوان ایالتی موثر آماده‌اند تا وزنه صندوق‌های رای را به سمت کاندیدای مدنظر خود سنگین تر کنند.

مسلمانان بایدن را ترجیح می‌دهند

براساس نظرسنجی کنسولگری مذاهب اسلامی امریکا (CAIR) که یکی از بزرگترین سازمان‌های مسلمان غیردولتی کشور محسوب می‌شود، ۷۱ درصد جمعیت مسلمانان امریکا در نظر دارند در انتخابات سوم نوامبر (امروز برابر با ۱۳ آبان) به بایدن از حزب دمکرات رأی دهند. در حالی که تنها ۱۸ درصد آنها برای رای دادن نظر به ترامپ دارند.

براساس این نظرسنجی ۸۹ درصد مسلمانان راغب به حضور در انتخابات هستند و ۱۱ درصد از آنها به شرکت در این انتخابات تمایل نشان ندادند.

چهار سال ریاست جمهوری ترامپ با سیاست‌های خصمانه‌ای علیه مسلمانان همراه بوده است. اقداماتی همچون تصویب قوانین ممنوعیت سفر برای ۷ کشور مسلمان و در پیش گرفتن ادبیات ضدمهاجرتی و نژادپرستانه که شامل حال مسلمانان هم می‌شد به علاوه انتخاب اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل و... باعث انزجار جامعه مسلمان امریکا از رویکرد ترامپ شده است.

این در حالی است که بایدن برای نخستین بار به عنوان مدعو در سازمان «جنبش توانمندسازی» (Emage) که در راستای حقوق سیاسی جامعه مسلمان امریکایی فعالیت می‌کند، حضور یافت. وی با شرکت در مراسم یک مجموعه اسلامی تمایل خود را علی الظاهر نسبت به مسلمانان ابراز کرد.

نظرسنجی مرکز سیاست مهاجرت امریکا (USIPC) در دانشگاه کالیفرنیا، قدرت بالقوه رای دهندگان مسلمان در ایالت آریزونا و جورجیا (از ایالات بحث برانگیز در انتخابات امریکا) به چالش کشید.

براساس نتایج این نظرسنجی نزدیک ۶۰ هزار مسلمان در هریک از این ایالت‌ها ساکن هستند که به راحتی قادر به جابه‌جایی تعادل انتخابات بین دونالد ترامپ، نامزد جمهوریخواه و رقیب دمکراتش «جو بایدن» هستند.

با وجود پیشتازی بایدن در نظرسنجی‌ها و تا این لحظه انتخابات، جامعه مسلمان امریکا با آگاهی از دخالت قطب بندی‌های سیاسی در نتیجه آراء، در انتظار نتیجه انتخابات نشسته‌اند.

منبع: ایرنا

ارسال نظر