|
کدخبر: 132176

آمریکا در آخرین روز قبل از انتخابات

در فاصله یک روز به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری امریکا دو نامزد اصلی این رقابت بار دیگر به یکدیگر تاختند. ترامپ می‌گوید نتایج باید سه شنبه اعلام شود، بایدن هم می‌گوید نباید گذشت ترامپ این انتخابات را بدزدد.

بین‌الملل آمریکا در آخرین روز قبل از انتخابات

 ترامپ با اختلاف ۴۸ به ۴۱ در بین رای دهندگان احتمالی در این ایالت جلوتر است. متوسط نظرسنجی‌ها در آیووا پیشتازی بایدن با اختلاف ۲ درصدی را نشان می‌داد. بایدن نامزد محبوب در ایالت‌های چرخشی است که به ۲۷۰ رای الکترال نیاز دارد و پیشتازی او بسیار بیشتر از آن چیزی است که درباره هیلاری کلینتون نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری امریکا ۲۰۱۶ مشاهده شد.

اما نظرسنجی شرکت سلزر یک استثنا را نشان می‌دهد. اگر این نتایج درست باشد، ترامپ در جایگاه بهتری نسبت به آن چیزی است که تصور می‌شود و ما با رقابت تنگاتنگ تری نسبت به آنچه که انتظار داریم مواجه خواهیم بود.

بایدن در ماه‌های اخیر بین ۷تا ۱۰ درصد نسبت به رقیبش ترامپ برتری داشته است. با آغاز ماه نوامبر متوسط این برتری رقم ۷درصد را نشان می‌دهد. اگر ترامپ بتواند نظر رأی دهندگان را در ایالت‌های پنسیلوانیا، تگزاس و فلوریدا به خود جلب کند به لحاظ آماری برای او شانس وجو دارد تا به میزان لازم آرای الکترال را تصاحب و بتواند ۴ سال دیگر در کاخ سفید حضور داشته باشد. نمودار زیر میزان فاصله ترامپ و بایدن را در بین رأی دهندگان نشان می‌دهد.

 پایگاه ریل کلیر پالتیکس نیز به بررسی وضعیت درصد محبوبیت دو نامزد دموکرات و جمهوری خواه پرداخته که در جدول زیر آمده است:

جدول

در نمودار زیر نیز متوسط میزان محبوبیت هر نامزد طی ماه‌های اخیر نشان داده شده است. بایدن با ۴۹% نسبت به ترامپ با ۴۵% پیشتاز است. گفتنی است که این میانگین در ایالت‌های چرخشی و مهم محاسبه شده است.

نمودار

آخرین خبرها از روز پایانی رقابت‌های انتخاباتی

"دونالد ترامپ"رئیس‌جمهوری امریکا، بار دیگر طرفدارانش را به رای دادن حضوری در انتخابات ریاست جمهوری تشویق و تاکید کرد باید فرد پیروز در انتخابات سه شنبه شب اعلام شود. ترامپ افزود: اجازه نخواهم داد انتخابات را از من سرقت کنند، همانطور که قبلا درباره افراد دیگر این کار صورت گرفته است. جو بایدن شایستگی برای رهبری ندارد، همانطور که ۲۵ سال پیش هم چنین شایستگی را نداشت.

ترامپ

جو بایدن، نامزد دموکرات ریاست جمهوری روز یکشنبه به گزارشی که مدعی شده بود ترامپ در صورت پیشی گرفتن از بایدن در شب انتخابات اعلام پیروزی زودهنگام خواهد کرد، پاسخ داد و گفت: ترامپ قرار نیست این انتخابات را بدزدد.پایگاه اکسیوس نیز به نقل از سه منبع مطلع اعلام کرده بود، دونالد ترامپ به افراد نزدیک به خودش گفته است قصد دارد روز سه شنبه در صورتی که نشانه‌هایی از جلو افتادن خودش بر جو بایدن در انتخابات وجود داشته باشد، زودهنگام پیروزی خودش را اعلام کند. اظهارات ترامپ به خبرنگاران، اندکی بعد از فرود در کارولینای شمالی به منظور حضور در تجمع انتخاباتی مطرح شد. وی در حال پاسخ به سؤالی درباره گزارش آکسیوس مبنی بر آنکه در صورت پیشی گرفتن از جو بایدن در شب انتخابات، قصد اعلام پیروزی زودهنگام را دارد، بود که این موضوع را با گفتن "اشتباه است"، انکار کرد.

اکسیوس افزود: در صورتی که شمارش آرا در ایالت‌های بزرگ مانند پنسیلوانیا طولانی شود، ترامپ منتظر اعلام نتیجه رای گیری الکترال‌ها در ایالت‌های بزرگ نخواهد ماند. ترامپ در نشست‌های خصوصی اعلام کرده است قصد دارد سه شنبه در یک سخنرانی، پیروزی خودش را در انتخابات اعلام کند. افراد نزدیک به ترامپ معتقدند در صورتی که نتایج اولیه انتخابات، جلو افتادن ترامپ یا پیروزی او در یکی از پنج ایالت تعیین‌کننده را نشان دهد، او چنین کاری خواهد کرد.

بایدن: دولت ترامپ درباره کشنده بودن کرونا می دانست

رئیس‌جمهور امریکا قصد دارد علی‌رغم هشدار کارشناسان بهداشت و درمان درباره خطر برگزاری تجمعات بزرگ و افزایش احتمال ابتلا به کرونا، در شب انتخابات در اتاق شرقی کاخ سفید مراسمی با حضور ۴۰۰ میهمان برکزار کند. پیشتر قرار بود این میهمانی در هتل بین‌المللی ترامپ که چند بلوک با کاخ سفید در خیابان پنسیلوانیا فاصله دارد، برگزار شود اما به گزارش «نیویورک تایمز» او ترجیح داده اوضاع را از داخل کاخ سفید تحت نظر بگیرد. اتاق شرقی کاخ سفید، بزرگترین اتاق این کاخ است. این میهمانی قرار است علیرغم هشدارهای کارشناسان درباره خطرات تجمعات بزرگ در میانه بحران مرگبار همه‌گیری کرونا در امریکا برگزار شود.

در اخباری دیگر رئیس‌جمهوری امریکا افرادی را که باعث مزاحمت برای اتوبوس بایدن شده بودند، وطن پرست خواند. رئیس‌جمهوری امریکا در حساب توئیتری خود در واکنش به بیانیه اف بی‌آی که گفته است درباره حادثه مزاحمت برای اتوبوس تبلیغاتی حامل جو بایدن تحقیق می‌کند، نوشت: به نظر من، این میهن پرستان هیچ کار اشتباهی نکردند.ترامپ همچنین افزود، اف بی‌آی و سیستم قضایی در امریکا باید درباره تروریست‌ها، هرج و مرج طلبان و آشوبگران انتی فا که شهرهای تحت کنترل دموکرات را آتش می‌زنند و به مردم ما آسیب می‌رسانند، تحقیق کند! در همین حال، "جو بایدن"، نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری امریکا از ایجاد مزاحمت طرفداران دونالد ترامپ برای یکی از اتوبوس‌های ستاد انتخاباتی خود در بزرگراهی در تگزاس انتقاد کرد. بایدن در توئیتی همچنین نوشت: دولت ترامپ می‌دانست که ویروس کرونا در ماه فوریه چقدر کشنده است. اما آنها به شما و خانواده شما نگفتند. در عوض، آنها به دوستانشان در وال استریت اطلاع دادند تا سرمایه‌گذاران بتوانند قبل از رسیدن به رکود اقتصادی سود خود را کسب کنند. آنها حقیقت را پنهان کردند. این نابخشودنی است.

اختلاف میان کاخ سفید و فائوچی نیز در فاصله یک روز به پایان رقابت‌ها جنجالی شده است. کاخ سفید از اظهارات رئیس سازمان بیماریهای عفونی امریکا در حمایت از جو بایدن شدیدا انتقاد کرد و آن را سیاسی کاری در آستانه انتخابات خواند. سخنگوی کاخ سفید مصاحبه اخیر فائوچی را غیرقابل خواند و آن را برخاسته از تمایلات سیاسی و همگام با مخالفان سیاسی رئیس‌جمهوری این کشور خواند. فائوچی در مصاحبه با روزنامه واشنگتن پست گفته بود: ما بزودی آسیب بسیاری خواهیم دید و این وضعیت خوبی نیست. این مسئله سبب شد تا رئیس‌جمهور امریکا در جمع هوادارنش در میامی بگوید که فائوچی را اخراج خواهد کرد. طرفداران ترامپ که بیشتر آنها ماسک نزده بودند، با صدای بلند شعار «فائوچی را اخراج کن» سر دادند.

مک کارتی: ترامپ پیروز است

به گزارش فاکس نیوز کوین مک کارتی، رهبر اقلیت جمهوریخواه در مجلس نمایندگان امریکا، در مصاحبه با شبکه فاکس نیوز پیش‌بینی کرد که این حزب، اکثریت مجلس نمایندگان را به‌دست خواهد آورد و اکثریت سنا را هم حفظ خواهد کرد و حزب جمهوریخواه همچنین در کاخ سفید باقی خواهد ماند. مک کارتی افزود: جمهوریخواهان چه در رای گیری زودهنگام و چه در رای گیری در روز سه شنبه به صورت گسترده مشارکت خواهند کرد، آنها می‌خواهند رای خودشان را به صندوق بیندازند، همه باید به پای صندوق‌های رای بیایند و موضوع مهم‌تر فقط رای دادن به رئیس‌جمهوری نیست، بلکه به نمایندگان دو مجلس نمایندگان و سنا هم هست.

جوبایدن

با اینکه صف رای دهندگان و تعداد آرایی که داده اند، حاکی از اشتیاق زیاد رای دهندگان است، مؤید مشکلات همیشگی مربوط به دسترسی به (مراکز) رای گیری نیز هست که به طور نامتناسبی رای دهندگان سیاهپوست و رنگین پوست را تحت تاثیر قرار می‌دهد. حدود ۲۱ هزار مرکز اخذ رای در آستانه انتخابات سه شنبه، سوم نوامبر بسته شده اند، که به خاطر مسائل مربوط به شیوع کرونا در مناطق، تدابیر برای کاهش هزینه‌ها و سرکوب رای دهندگان (از طریق قوانین ایالتی) است. بر اساس این گزارش، از ۴۵ ایالتی که از رای گیری پستی قبل از انتخابات ۲۰۲۰ استفاده نکردند، ۴۰ ایالت مراکز رای گیری خود را در روز انتخابات، در مقایسه با سال ۲۰۱۶ کاهش دادند. از آن ایالت ها، ۳۵ ایالت برگه‌های رای پستی را برای همه رای دهندگان واجد شرایط ارسال نمی‌کنند، و ۱۹ ایالت ارسال تقاضا برای دریافت برگه رای را الزامی می‌دانند. پنج ایالتی که رای گیری پستی همگانی را برای بیشتر ساکنان رد کردند، تعداد شعبه‌های رای گیری را کاهش دادند.این تغییرات نشان دهنده کاهش ۲۰ درصد شعبه‌های اخذ رای در سراسر کشور ظرف فقط چهار سال است.

تدابیر شدید امنیتی در اطراف کاخ سفید و خیابان‌های امریکا

یک مقام ارشد انتظامی گفت از فردا(دوشنبه) کاخ سفید تحت تدابیر شدید امنیتی قرار می‌گیرد. جف بنت شامگاه یکشنبه در صحفه توئیتر خود از قرار گرفتن کاخ سفید در یک حصار بلند و عبور ناپذیر قرار می‌گیرد.این حصارها مجتمع‌های کاخ سفید، دفتر بیضی و میدان لافایت را دربر می‌گیرد.همچنین به گفته مقامات پلیس مترو، ۲۵۰ نفر از نیروهای گارد ملی نیز در حالت آماده باش قرار گرفته‌اند.وضعیت دو قطبی شدید ایجاد شده در جامعه امریکا که گفتمان و عملکرد دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری فعلی این کشور نقش زیادی در شکل‌گیری آن داشته است، نگرانی‌های زیادی را درباره وضعیت این کشور پس از انتخابات ایجاد کرده است.پیش از این و در پی موج اعتراض ضد نابرابری نژادی، بخشی از کاخ سفید با حصارهای فلزی، تحت محافظت قرار گرفت.

 بسیاری از بانک ها، مغازه داران و صاحبان فروشگاه‌ها از ترس آشوب روز انتخابات و یا بعد از آن، درحال حصار کشی مقابل فروشگاه‌ها و بانک‌ها هستند. صدای چکش، مته و اره برقی؛ موسیقی متن پایتخت امریکا طی چند روز گذشته تا انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ امریکاست؛ صحنه کارگرانی که در حال نصب حفاظ در سطح شهر هستند؛ حکایت از احتمال بروز تنش‌ها و ناآرامی‌ها در روز انتخابات و روزهای پس از آن دارد.خبرگزاری فرانسه خبر داد گزارش‌های رسیده حاکی از آن است که بسیاری از محافل و انجمن ها، تجمعات و اعتراضاتی را پیش‌بینی و برنامه‌ریزی کرده‌اند.این رسانه فرانسوی تصریح کرد: طی چند روز گذشته، تعداد زیادی از مغازه داران مرکز شهر واشنگتن از ترس اعتراضاتی که در روز انتخابات یا بعد از آن اتفاق خواهد افتاد، تخته‌های چوبی بر ویترین‌های فروشگاه‌های خود برای محافظت آن نصب کرده اند؛ بسیاری از آنها از نگهداری این حفاظ‌ها تا زمان مراسم تحلیف ریاست جمهوری در ژانویه خبر دادند.

حمله حامیان ترامپ به معترضان در کارولینای شمالی

نیروهای فدرال و اجرای قانون بامداد دوشنبه با حمله به معترضان به سیاست‌های بی‌عدالتی و نژاد پرستی ترامپ در کارولینای شمالی از گاز فلفل برای متفرق کردن آنان استفاده کردند. به گزارش شبکه سی ان ان، استفاده از گاز توسط نیروهای فدرال علیه معترضان موجب انتقاد فرماندار ایالت و گروه‌های مدنی شد.

اداره پلیس گراهام کارولینای شمالی در بیانیه‌ای مدعی شد برای بازکردن مسیری که توسط معترضان بسته شده بود، نیروهای فدرال گاز فلفل را بر روی زمین پخش کردند. سرکوب معترضان ترامپ در کارولینای شمالی در حالی انجام می‌شود که مخالفان دولت به شدت نگران حقوق اولیه خود از جمله انجام اعتراضان مسالمت آمیز هستند. به دنبال سرکوب معترضان توسط نیروهای فدرال ترامپ، مقامات ایالتی و محلی در حال بررسی این مسئله هستند که آیا استفاده از زور با توجه به سیاست‌های پلیس مناسب بوده است.

تنها راه نجات امریکا از نگاه فریدمن

 توماس فریدمن، روزنامه نگار و مقاله نویس نیویورک تایمز و نویسنده کتاب ”ممنون که دیر کردید! “ تاکید کرد شکست دادن ترامپ با آرای قاطع باعث نجات امریکا از مسیری است که دارد طی می‌کند و اگر مردم امریکا بتوانند ترامپ را شکست بدهند، بعید می‌دانم به این زودی‌ها کسی مانند او در امریکا ظهور کند. وی که با سی سی ان و با اندرو کوپر مصاحبه می‌کرد گفت: ما دیگر نمی‌توانیم جانشینی مشروع برای این رئیس‌جمهوری بیابیم و وقتی چیزی شبیه به این شکسته شود، مردم هم باید توجه داشته باشند که اگر چنین چیزی شکسته شود، یعنی جانشینی که به صورت آزادانه و عادلانه بخواهد به جای ترامپ بیاید، دیگر بازگرداندن آن به امریکا بسیار بسیار دشوار خواهد بود. ال گور در سال دو هزار در برابر رأی مشروع دادگاه عالی کوتاه آمد و در واقع به نفع کشور کنار کشید، ولی ترامپ این کار را علیه کشور انجام می‌دهد تا در قدرت باقی بماند. به نظر من رأی دهندگان دموکرات هم اکنون نیز این حس را دارند که در تصمیم گیری درباره دو کرسی اخیر دادگاه عالی تقلب شده است. حال اگر ببینند که ترامپ می‌خواهد انتخابات را سرقت کند و درباره آرای مشروعی که به صندوق ریخته شده اند، اما و اگر بیاورد، به نظر من مردم در شمار بسیار زیاد به خیابان‌ها می‌ریزند و در نهایت کار به خشونت کشیده می‌شود. تنها کسی که می‌تواند ما را نجات دهد این است که اکثریت مردم امریکا به جو بایدن رأی بدهند و اگر بخواهم شما را غول چراغ جادو بدانم و آرزویی بکنیم این است که بهترین چیز برای امریکا این است که جو بایدن بتواند تگزاس را ببرد، زیرا اگر بایدن تگزاس را ببرد تبی را که در اردوگاه جمهوری خواهان غالب شده است از میان می‌برد، آن را به هم می‌ریزد و در واقع بایدن را می‌بینم که می‌خواهد دولت وحدت ملی درست کند که حتی شماری از جمهوری خواهان نیز در آن حضور دارند و ترامپی ها، خواه دونالد پدر باشد یا دونالد پسر یا هر کسی دیگر می‌توانند به فاکس نیوز برگردند و هر کاری که می‌خواهند در این شبکه بکنند، ولی امید واقعی من این است که تگزاسی‌ها این شکل از حزب جمهوری خواه را بترکانند و آن چیزی را که به شدت نیازمندش هستیم به ما بدهند که یک حزب به معنی واقعی محافظه کارست نه اینکه فرقه‌ای ترامپی باشد، زیرا اگر یک حزب محافظه کار سالم نداشته باشیم، حزب واقعی لیبرالی هم نخواهیم داشت.

فریدمن گفت: هرگز در عمرم چنین وضعیتی را به یاد ندارم. این را گفته ام، سرنوشت امریکا با آرای شما تعیین می‌شود، خودتان را مسخره نکنید و اگر یک چیز باشد که درباره ترامپ آموخته باشیم، این است که وی هیچ خط قرمزی ندارد و هیچ نقطه توقفی برای او نمی‌توان متصور بود. این مردی است که همان ابتدای کار گفته است می‌تواند در خیابان پنجم به کسی شلیک کند و طرفدارانش همچنان در کنارش باشند، ولی نکته مهم درباره ترامپ این است که اگر بتوانیم او را شکست بدهیم، بعید می‌دانم که به این زودی‌ها شاهد ظهور کس دیگری مثل او باشیم.

منبع: خبر آنلاین

ارسال نظر