|
کدخبر: 150518

کم کاری دولت در خصوص بورس

نقش سوء مدیریت‌ها در بورس در از بین رفتن سرمایه‌های مردم بسیار مشهود بوده و به همین خاطر دولت نمی‌تواند با فرافکنی از پاسخگویی به مجلس فرار کند، بخشی از یادداشت اختصاصی محسن علیزاده عضو ناظر شورای‌عالی بورس است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید.

بورس کم کاری دولت در خصوص بورس

دولت در خصوص بورس کم کاری کرده و امروز باید به جای فرافکنی پاسخگوی سرمایه‌های از دست رفته مردم باشد. اینکه رئیس دفتر رئیس‌جمهوری می‌گویند مجلس دخالتی در روند بورس نداشته باشد حرف صحیحی نیست چرا که مجلس دارای دو شأن قانون‌گذاری و نظارتی است و به همین جهت در راستای وظیفه نظارتی، مجلس می‌تواند کم کاری‌های دولت را به آنها متذکر شود.

نمایندگان مجلس توسط رای مردمی انتخاب شده‌اند که سرمایه‌گذاری خود را داخل بورس برده و به واسطه دخالت‌ها و همچنین عدم مدیریت صحیح، این بازار امروز دچار ضرر و زیان زیادی شده است و موکلان ما که همان مردم باشند خسارت‌های زیادی دیده‌اند.

این وظیفه بر نمایندگان مجلس واجب است که اوضاع بورس را بررسی کرده و بر روند اداره آن نظارت داشته باشند؛ طبیعتا با برخورد به اشتباهات در این بازار بر اساس وظایف خود باید از همه ابزارهایی که در دست داشته استفاده کرده و از ضرر بیشتر مردم جلوگیری کنیم.

وظیفه حفاظت و صیانت از حقوق مردم بر عهده مجلس است و با یک ادعای واعظی یا هر فرد دیگری در دولت این وظیفه از دولت ساقط نخواهد شد؛ بی‌تدبیری دولت در موضوع بورس نمایندگان مجلس را حساس کرد تا به وظیفه نظارتی خود در این حوزه عمل کنند.

نام کار مجلس دخالت نبوده و این نظارت است؛ حتی مجلس هم به موضوع بورس وارد نشود، همه به خوبی می‌دانند که تمام عواقب و نتایج نامطلوبی که در بازار سرمایه رخ داده است مستقیما بر عهده دولت بوده و دولت باید پاسخگوی اوضاع نابه سامان بورس در چند ماه گذشته باشد.

حتی اگر دولت تغییر کند، باز هم باید مسئولان در دولت دوازدهم پاسخگوی اتفاقات بورس باشند چرا که مردم به تشویق آنها سرمایه خود را در بورس قرار داده و از طرف دیگر تصمیمات غلط این افراد باعث از بین رفتن بخش زیادی از سرمایه‌های مردم شده است.

دولت همیشه برای فرار از پاسخگویی از چنین ادبیاتی استفاده کرده است و این بار هم به دنبال نهاد و یا جریانی است که نتیجه و عواقب ریزش بورس و از دست رفتن سرمایه‌های مردم را به گردن آن بیندازد.

مردم بیشترین گلایه‌ها را نسبت به بورس و وضعیت آن دارند و بارها از نمایندگان خود خواسته‌اند جلوی ناکارآمدی‌ها را بگیرند؛ ما نمی‌توانیم نسبت به این موضوعاتی که دغدغه این روزهای مردم شده است، بی‌تفاوت باشیم.

در حالی که حرکت نقدینگی مردم به سمت بازار سرمایه می‌توانست باعث جهش تولید شده و چرخ تولید را به حرکت در بیاورد اما با یک سوء مدیریت، اعتماد مردم از این بازار سلب شده و هر روز سرمایه‌های مردم با افت شدید از این بازار خارج می‌شوند.

منبع: بازار
  • ایرانی ارسالی در

    این حروم زاده ها سرمایه های ملت روباخاک یکسان کردن خدالعنتشون کنه روحانی واعضی وزیراقتصاد

ارسال نظر