|
کدخبر: 127267

خبر خوش برای بورس بازان / عرضه اولیه تاریخی در راه است

در حاشیه هیات دولت عرضه سهام بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی جهان در بورس کشور مطرح شد.

فرهاد دژپسند که صبح امروز برای حضور در هیات دولت به پاستور رفته بود از عرضه سهام بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی جهان در بورس کشور خبر داد.

سهام پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس که قرار است تا یک ماه و نیم آینده در بازار فرابورس ایران عرضه شود یکی از بزرگترین عرضه اولیه‌ها در تاریخ بورس ایران است.

این پالایشگاه با ظرفیت اسمی ۳۶۰ هزار بشکه در روز و با ظرفیت عملی ۴۵۰ هزار بشکه در روز با خوراک میعانات گازی در حال فعالیت است و با هزینه‌ای بالغ بر ۴ میلیارد یورو (۶۰ هزار میلیارد تومان) ساخته شده و تاثیرات بسیار مثبتی بر جریان انرژی از جمله تولید گاز طبیعی و تولید برق داشته است.

این پالایشگاه سالانه بین ۶ تا ۷ میلیارد دلار درآمد (حدود ۹۰ تا ۱۰۰ هزار میلیارد تومان) دارد و با تولید روزانه بیش از ۴۷ میلیون لیتر بنزین تأمین روزانه در حدود ۵۰ درصد بنزین مصرفی و ۱۷ میلیون لیتر نفت گاز مطابق استاندارد یورو ۵ و محصولات دیگر ازجمله گاز مایع، نفتا و سوخت جت در کارنامه دارد و باعث شد تا بیش از ۳۰ میلیون یورو در روز سود آوری از بابت جلوگیری از خام فروشی میعانات گازی و واردات بنزین و مجموعاً سالانه بیش از ۱۰ میلیارد یورو صرفه جویی ارزی به همراه داشته باشد.

حدود ۹۵ درصد فرآورده‌های نفتی این پالایشگاه طبق مصوبه هیات وزیران جزء پنج فرآورده اصلی و سوخت جت قرار داشته و از طریق شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در زنجیره تامین انرژی عرضه می‌شود.

منبع: اقتصاد ۲۴
 • محسن ارسالی در

  بورس باز پدرتونه . بلد نیستید مثل آدم بگید فعالان بورس..یا معامله گر بازار سرمایه ؟؟؟؟

 • ناشناس ارسالی در

  لعنت به بورس بازان بهتر بگیم قماربازان

  • ناشناس ارسالی در

   لعنت به خودت

ارسال نظر