|
کدخبر: 121886

بورس در آستانه شوکی باورنکردنی! ‍

در واپسین روزهای نیمه نخست سال ۹۹ چه چشم‌اندازی برای بورس در نیمه دوم این سال وجود دارد؟ آیا انتخابات امریکا می‌تواند بر روند بازار سهام اثرگذار باشد؟

بورس بورس در آستانه شوکی باورنکردنی! ‍

یکی از پیش‌بینی‌های قابل توجه از آینده بازار سهام در امسال این بوده که کارشناسی گفته است: بعد از انتخابات امریکا دیگر در بازار سهم گیر نمی‌آید.

مصطفی صفاری، کارشناس بازار سهام به روزنامه شرق گفته است: اگرچه کارشناسان اقتصادی شرایط را از آمار صادرات و… برآورد می‌کنند یا آماری که در بورس کالا هست اما مردم عادی نمی‌دانند و دچار فروش هیجانی شده‌اند. به نظر من بعد از انتخابات امریکا دیگر در بازار سهم گیر نمی‌آید زیرا شوک سیاسی خیلی در اقتصاد اثر دارد و بازار تبدیل به صف خرید می‌شود. سال گذشته رشد بازار از آبان‌ به بعد رخ داد. امسال هم همین اتفاق می‌افتد.

انتظار رشد در نیمه دوم امسال

امیر زنگنه، مدرس و تحلیلگر بازار سرمایه نیز درباره آینده بورس گفته است: باید قبول کنیم رشد قیمتی سالیان اخیر سهام شرکت‌های حاضر در بورس تهران به‌خاطر شکوفایی اقتصادی نبوده و همواره این رشد در رابطه مستقیم با تورم و رشد دلار داخلی است. به این صورت که رشد دلار باعث بالا رفتن قیمت املاک، تجهیزات و سایر دارایی‌های شرکت شده و البته قیمت محصولات خروجی شرکت هم افزایش می‌یابد و از این طریق شرکت‌ها سودده شده یا دارای آینده‌ای بهتر می‌شوند و از آنجا که سهامداران همواره درحال معامله آینده شرکت‌ها هستند، این امر باعث رشد قیمت سهام شرکت‌ها می‌شود.

وی تصریح کرد: برای نیمه دوم امسال، همچنان رشد قیمتی را برای شرکت‌های بزرگ دولتی و شرکت‌هایی که افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها دارند انتظار دارم و البته پس از آن با رشد کامودیتی‌ها و روشن‌تر شدن مفاد قرارداد ایران و چین برای شرکت‌های صادرات محور خصوصا گروه معدنی، فلزی، پتروشیمی و پالایشی آینده‌ای روشن را متصورم.

بازار کی متعادل می‌شود؟

احسان حاجی، تحلیلگر بازار سرمایه هم درباره وضعیت احتمالی بورس در آینده نوشته است: در پایان هفته شاخص کل به کف مستحکم یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحدی نزدیک شد که علاوه بر اینکه یک مرز روانی محسوب می‌شود، مورد وثوق و حمایت اغلب تحلیلگران تکنیکال نیز هست. بنابراین می‌توان تقریبا با قطعیت بالایی گفت که فشار فروش و ترس فروشندگان تا حد زیادی در این نقاط تخلیه شده است و می‌توان متصور بود در حوالی شاخص ۵/ ۱ میلیونی، بازار خالی از فروشنده خواهد شد. در این نقاط است که با تشکیل واگرایی‌های مثبت، شاهد تعادل بازار خواهیم بود. اما به‌نظر می‌رسد بازار بیش از هیجان و صفوف خرید در این نقاط، به آرامش و افزایش حجم معاملات نیاز دارد تا خود را باز یابد. بنابراین انتظار می‌رود در هفته آینده بازاری متعادل و مثبت رقم بخورد.

دلار پیشران اصلی بازار سهام

محمدجواد عبدالهی، کارشناس بازار سرمایه هم در این روزنامه نوشته است: محدوده یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحدی شاخص کل هم از نظر تکنیکالی و هم از نظر روانی حمایت مهمی برای شاخص محسوب می‌شود که در کنار جذابیت قیمتی تعداد زیادی از سهام بنیادی و سودساز بازار انتظار می‌رود این محدوده حمایتی حفظ شده و بازار به تعادل برسد. نرخ دلار همیشه پیشران اصلی بازار سهام بوده است.

در کنار اقدامات حمایتی صورت گرفته رشد دلار بازار آزاد و رشد پیوسته دلار نیما و ثبت ارقام نزدیک به ۲۲ هزار تومان در هفته اخیر در کنار روند صعودی قیمت‌های جهانی کامودیتی، سهام دلاری و کامودیتی محور را در شرایط خوبی قرار داده که با ارزندگی این سهام به‌خصوص در گروه پتروشیمی و فلزات اساسی می‌توان به اتمام اصلاح و برگشت روند صعودی اما منطقی و آرام بورس امیدوار بود. به‌نظر می‌رسد شروع برگشت بازار از سهام دلاری و کامودیتی محور باشد، اما در ادامه با بهبود جو کلی بازار، شاهد توجه سهامداران به سهام شرکت‌های کوچک و متوسط ارزنده که شرایط بنیادی خوبی داشته و در روند صعودی بازار رشد کمتری را تجربه کرده‌اند باشیم.

منبع: دنیای اقتصاد
 • حمیدرضا اکبری کیا ارسالی در

  عقب مانده های ذهنی روشی را مرتب تکرار می کنند به نام درجا زدن مسولان هم از معاون رئیس جمهور گرفته تا مدیر بورس یک روش دارند و سهام دولتی را سبز می کنند عقب ماندگی سیاسی و روش مدیریتی دارند نیاز به باز پروری مدیریتی دارند انگار واقعا هوش هیجانی کم اثری دارند مرتب یک رفتار دارند و قدرت تغییر آن را ندارند.

  • هادی ارسالی در

   افت بازار سهام به هیچ وجه توجیه‌پذیر نیست.
   احتمالا بازار فردا در شروع کار با فشار عرضه روبه‌رو خواهد شد اما از نیمه دوم بازار به بعد شاهد روند صعودی خواهیم بود.

 • ایرانی ارسالی در

  به همین خیال باشین. خدا کنه ترامپ رای نیاره. دور اول که نیاز به رای دور دوم داشت و محتاط بود صافمون کرد، دور دوم به فنا میریم.

  • ناشناس ارسالی در

   انشاالله . الله برکته الله رأی بیاره عامو ترامپ.نزر کردم😂🤣😅😋😋

  • ناشناس ارسالی در

   ترامپ آمریکایی رو ول کنید ترامپ ایرانی رو بچسبید که هر خیانتی از دستش براومده علیه مردم خودمون انجام داده

 • شهروند ارسالی در

  رشد شاخص کل به شکل دستوری و محدود به چند سهم بزرگ بود. اثر این دستور ظرف دو سه روز دیگر از بین می رود و بورس راه اصلاح در پیش خواهد گرفت. در حال حاضر با همین قیمت 25 تومانی ارز، شاید در حد انگشتان دست، سهم ارزنده وجود داشته باشد. دولت نباید در بازار مداخله کند و باید اجازه دهد بورس با استقلال راه خود را ادامه دهد.

 • علی ارسالی در

  اولا که همه باید امیدوار باشند بعد از انتخابات آمریکا این اوضاع تورم و گرانی در ایران از بین برود ولی کارشناسان مورد اشاره شما امیدوارند اوضاع بدتر شود تا به نفع بورس بازان تمام شود . و بعد اینکه انتخابات آمریکا در صورت پیروزی یکی از نامزدها باعث بالا رفتن سهام خواهد شد ولی در صورت برنده شدن نامزد دیگر مصیبت بدتری در انتظار بورسی هاست .

 • م. دادگر ارسالی در

  اگر میخواهید بورس رشد خوبی داشته باشد به فکر چاپ پول و ایجاد تورم نباشید بهترین کار این است که سهامهای پالایش یکم را که بسته اید باز کنید با نوسان ۲۰درصد تمامی سهامهای به خودی خود مثبت میخورند .آنچنان که وقتی قبلا سهامهای پالایشی بامنفی خوردن دیگر سهامهای هم منفی خورده بود

 • محمد ارسالی در

  کار مسئولین کار دیوچپه اگه گفتن بورس مثبت‌میشه شک نکنید منفی میشه

 • ناشناس ارسالی در

  ای خدا ، مملکت افتاده دست بیعرضه ترین های تاریخ ایران

 • طالب ارسالی در

  بورس بخوره توسرتون بی همه چیزهانامردهاپول ماراخوردین لعنت بهتون الان بالای ۶۰روز شده و فقد ۴۰۰هزارتومان برام فرستادین کل دارایم ۱۳ملیون بود الان کل دارایم ۵ملیون شده بقیه دارایم کجارفتن ها زنگ میزنیم ۱۵۶۹میگن دارایت آمده پایین چرا نصف دارایم رابردین هاخیرنبینید مردم مسخره کردین هرروز یک طرح مسخره درمیارید و مردم فریب وعده های دروغین میکنید این بود عدالتتون نا والله شما عدالت بلد نیستین پول فقیر خردن حرومتون بشه انشالا

  • حسین ارسالی در

   عزیز دلم. بورسه دیگه میریزه بعضی وقتا. منم ناراحتم 13 ملیون تومن شما شده 5 ملیون😭😭😭😭

 • ناشناس ارسالی در

  مافیای ارز و خودرو اجازه رشد به بورس نمیده

 • محمدعلی ارسالی در

  چراتحلیل نمیکنید اگرترامپ بمونهبورس چه وضعی پیدامیکنه ویا در انتخاب بایدن

 • ناشناس ارسالی در

  شتردرخواب بیند پنبه دانه این کارشناسارو ازکجا میارن اینافاتحه بورس خیلی وقته خونده شده

  • ناشناس ارسالی در

   حرف اضافی نزن.‌تو و امثال تو باعث شدین همش صف فروش درست بشه. معنی سرمایه‌گزاری حالیت میشه؟ نه که نمیشه

 • ناشناس ارسالی در

  بازار گرمیه برای بورس

 • منصور ارسالی در

  زر مفت زدن هزینه نداره ک، مرتیکه ای که به عنوان تحلیلگر اومدی لکچر دو زاری میدی جونت درمیومد قبل ریزش تحلیل کنی تا جیب ملتو نزنن. یا حمالی و تحلیل سرت نمیشه خواستی یه حرفی زده باشی یا دستت با همین بیشرفاییه که یه ملتو به خاک سیاه نشوند تو یه کاسس

 • علی ارسالی در

  تا مدتی دور دوره سکه طلا و ارزه
  نوبتی با بورس کار می کنند
  بعد از اینها نوبت بورسه
  وهی تکرار می شود تا اینکه در 1404 ترامپ تمام شود

 • سید رضا ارسالی در

  تمام کسانی که فروختن قطعا تا کمتر از یک ماه دیگه پشیمان خواهند شد دوستان عزیز بورس رو باید با دید میان مدت و یا بلند مدت توش سرمایه گذاری کرد

  • شاهین ارسالی در

   این از اون روزای عادی بورس نیس عامو .....بورس تمومه دیگه

 • عباس توانا ارسالی در

  بر پدر باعث بانیش لعنت

 • ناشناس ارسالی در

  بورس به کف حمایتی خود رسیده و از فردا شروع به رشد خواهد کرد و تا شاخص ۳ میلیون رو به راحتی ادامه خواهد داد.وای بر آنهایی که سهام خود را مفت و مجانی فروختند.

  • ممد ارسالی در

   😅😅😅😅

 • ناشناس ارسالی در

  افرین به اقای روحانی
  این همه حقوق بگیر این همه یارانه و معیشتی
  این همه دزد این همه رانت این همه 4 درصدی......
  با این تحریم کمر شکن ترامپ.....
  هرکی بود الان فاتحه مان خوانده شده بود
  باید از شما قمار بازا بگیره دیگه
  چوپان 7 ماه از بوق صبح تا شوت شام میرا صحرا گرما گرد و خاک میخوره برای 15 ملیون پول کفشش نمیشه اخه این هم زن و بچه داره
  قمار باز میاد میگه امروز سهام من 20 ملیون سود کرد عمله بدبخت دلش بدرد میاد پول نداره به بچه هاش 2 کیلو میوه بخره
  عدالت نیست.........

  • شهروند ارسالی در

   بی عرضه گی خودت، این مردمم که تازه تو بورس اومدن، سرمایه دار نیسن، از رو بدبختی بدبخت تر شدن، اعتماد به دولت این نتیجه اش

 • محمود ارسالی در

  سلام.خب بیمعرفتای بانک ملت این رسمش بودواقعا؟بعددوماه تبلیغات الکی امروز توبدترین شرایط بازکردین.وحفاری واقعا بی انصاف هستین نامردای سازمان بورس که بعد ۳۰الی۴۰درصدکه توضرر بودیم امروز هم بامنفی ۱۹/۸۰نزدیک ۲۰درصدمنفی تقدیم به مردم بیچاره امثال من کردین.حماقتتون تاکی ادامه داره.لعنت خدا برشما باد.لعنت خدا برشما باد که سرمایمون رونابود کردین.تایکسال هم مثبت باشه به اصل پول هم نمیرسیم چه برسد به سود.واقعامسخره هستین وملت رومسخره کردین.لعنت خدا به شما باشه.

 • ضد تورم ارسالی در

  همه میدونن چه اتفاقی افتاده . فقط با کلمات مردم را بازی میدن . اقتصاد نباشه بورس نیست . مبارک ثروتمندان ، مثل اقیانوس پول جمع میکنند وبعد مثل دریا خرج منافع شخصی میکنند .

 • ناشناس ارسالی در

  بورس شده کابوس شب روز خورده پا هایی. مثل ما شاخ بورس که. ضرر ندارد ما تازه وارده ها. باخت کردیم واقعا چند سال جمع کردن نخوردن دکتر نرفتن بزار بورس بهد کله گنده های سیاست کم دارن نون شب ندارن. بیچاره هستن حق یتیم. بخورن سیر بشن گرم بشن خوب هم میخورن عادت. دارن حق ضعیف خوردن دسر. پیش غذاشون. هست

 • سید جواد ارسالی در

  من به شخصه متصورم بورس با رشدی متعادل بره جلودیگه روزهای سخت بازارتواصلاح تموم شد. کم. کم سهمی واسه خرید پیدانمیشه. 😉

 • علی ارسالی در

  چنان به بورس گند زدن بااین حرفهای الکی مردم دیگر اعتماد نمی کنند .متاسفم براتون

 • ناشناس ارسالی در

  فاتحه بورس خونده شده....حلواشم خوردن....

 • ناشناس ارسالی در

  سلام دوستان ما باید خودمان از خودمان حمایت کنیم سهامتان رو مفت نفروشید با این قیمت دلار ارزش سهام خیلی بالاتر از اینا باید باشه .در صف فروش قرار نگیرید .با تشکر پر سود باشید .🙏🙏🙏

 • ناشناس ارسالی در

  بازار فردا سبز شاخص تا ۲۸۰۰ 💚💚💚

  • ناشناس ارسالی در

   😎 نه بابا

 • محسن ارسالی در

  نفسای آخره ،هم بورس هم مسکن و مستغلات هم ارز و طلا،سرطان اقتصادی دچاریم چند روزی جون میکنیم ولی بالاخره میمیریم چ تر چ خشک

 • آرش ارسالی در

  معلومه اشخاصی که اینجا نظر منفی میدن هیچکدوم تو بورس سرمایه ندارن یا سرمایشون رو خارج کردن حالا از حسودی و تنگ نظری اینطور میگن حیف که نمیشه فحش داد وگرنه مستحق بدترینش هستین ، کسی که علم بورسی داره میدونه که هیچ اتفاق خاصی تو بورس نیفتاده همیشه همین بوده صعودی یا اصلاحی همه جای دنیا هم هست و طبیعیه یه مشت بیسواد میاین تو بورس تقصیر دولت چیه نخیر دو تومن بزار بورس یه ماهه بیس تومن وردار اونوقت بورس و دولت خوبه ک..گشاد

 • امیر ارسالی در

  سلام.بعضی افراد راحتر بگم نابلد از بازار بورس فقط شنیدن بورس سود خوبی میده هر کس بسته به پسانداز خود اونو وارد بورس کرده،طوری شده ک فقط پرس ششون از این اون شده ی سیگنال خوب معرفی کن؟!!!!
  بهتره این افراد ازنطر کارشناسان خبره در معرفی خرید سهم خود استفاده کنند.و حداقل مبنای انتظار از بازار رو ۴ماهه در نظر بگیرند.قرار نیست ک بورس طول سال مثبت باشه.به نظر من عمده ی دلیل سقوط شاخص کل بورس همین اماتورها هستند ک خودشون رو کارشناس میدونند.۶۰درصد پولا در بورس نزد این اشخاص هست پس انتظار منطقی و علمی از بورس از بین رفتهو بازار تحت هیجان این افراد شده.کسی ک وارد بورس میشه باید اول کلاسهای ویژه اونو بره و خبره بشه بعد وارد بورس بشه.متاسفانه امروز از پیرزن ۸۰ ساله روستایی هم از بورس بپرسی حرف برا گفتن دارن؟!
  بورس شده عین قهوه تو ایران که تا ۱۰سال پیش ۵درصد از مردم ایران فقط اسمشو شنیده بودن حالا بورسم تا چند سال قبلا تتها چیزی ک عموم مردم از بورس میدونستن فقط شنیدن صدای گوینده ی اخبار بورس تو تلوزیون بود اونم همین ک میگفت سلام و بازار بورس ایران امروز.....
  سریعا کنترل را ورمیداشتن و شبکه رو عوض میکردن.تازه اینکارم نمیکردن میگفتن بابا این حالش خوب نی چی میگه برا خودش .شاخص ماخص...
  یکلام از تورم تو مملکت بگو....

  • ناشناس ارسالی در

   احسنت

  • محمد ارسالی در

   شعر سرودی جوان
   شما اگه آماتور نباشی متوجه میشی شاخص دستوری بالا پایین میشه
   نقش فروشنده های حقیقی هم قوت بخشیدن به سقوط و منفی شدنه

 • جیمبو ارسالی در

  اگه ترامپ رای بیاره چی دارید بگید حتما میگن مردم زود عجله نکنن همیشه بورس نباید رشد داشته باشه دوباره میاد بالا کی وقت گل نی

 • ناشناس ارسالی در

  مردم توصف فروش نرویدتوکل کنیدبخداایمان داشته باشیددرست میشه توصف فروش میرویدخودتان داریدخودتان رابدبخت میکنیدبنفع دولت شرکتهاکارمیکنیدفقط یک مدت دندون روجگربذاریدکسی توصف فروش نره بخدابازاردرست میشه چراکسی حالیش نیست شرکتهادولت هدفشون همینه شماهایاواردبورس نمیشدیدیاامدین صبرکنید

 • ناشناس ارسالی در

  اینکه چندین سال اقتصاد را به رئیس جمهور آمریکا کیست جنگ می شود فلان روز این اتفاق می افتد و ... گره زده می شود جز سیاست های استکبار است که سیاست اقتصادی ایران ثبات نداشته باشد تا کشورهای منطقه و آمریکا حداکثر سود را ببرند

 • شاهین ارسالی در

  این چه دزدی بزرگی شده بورس ......دولت داره از آماتورهای بورس و اونایی که سر در نمیارن داره سو استفاده میکنه ...دولت مردان دارن از این کار لذت میبرن
  این شد اسلامی?
  خدا کنه سقوط کنه این جمهوری

 • ناشناس ارسالی در

  لعنت به ترامپ وحامیانش

 • ناشناس ارسالی در

  لعنت به ترامپ وحامیانش

 • ناشناس ارسالی در

  ما را که بدبخت کردی خدا کنه درست بشه آگه نه کل سرمایه ام از دست رفت خدا لعنت کند مسولین بی مسولیت را آ. مدیم دوقرون سود کنیم بیچاره شدیم

 • ناشناس ارسالی در

  آخه من که پول کذاشتم تو صندوق سرمایه گذاری اونا چرا اینقدر ضرر میدن

 • ناشناس ارسالی در

  بورس پیشترازاین باید نابود میشد حتی کارمندای دولتی داشتن استعفا میدادن بخاطر وارد شدن به بورس ما از خروسخون صبح تابوغ شب توصحرا جون میکندیم هیچی بهمون نمیرسید یه عده یه گوشی گرفته بودن دستشون میگفتن امرو ۱۰ ملیون ازبورس سود کردم فردا میگفتن سودم شد۲۰ملیون مگه مسخره بازیه واسه سود کردن باید عرق بریزی

 • ناشناس ارسالی در

  اگه بخوان از صندوق توسعه ملی یک درصد به بورس بازا اختصاص بدن درحق همه مردم ظلم کرده ان اولا صندوق توسعه حق همه ۸۰ملیون ایرانیه دوما هرکی وارد بورس میشد قبلا میدونست که ریسک داره

 • ناشناس ارسالی در

  ریزش بورس درواقع جنگ جناحی هست برای خراب کردن دولت. وناکارامدنشان دادن دولت. اگرچه خیانت دولت هم برکسی پوشیده نیست

 • ناشناس ارسالی در

  خدا لعنت شون کنه یه جای آباد نذاشتن
  تا کی و کجا میخواین به مردم ظلم کنید

 • کارشناس ارسالی در

  سلام وخسته نباشیدبه شمادوستان ودلتمردان اصلانگران نباشیدتوایران هیچی پایین نیومده همه چیزگرون شده فردابورسم میره بالاگرون میشه

ارسال نظر