|
کدخبر: 110152

رقیبی جدی برای بازار بورس پیدا شد!

برنده بلامنازع بازارها در بهار ۹۹، بازار سهام بود؛ ولی با آغاز تابستان، این بازار رقیب بسیار جدی پیدا کرده است و آن رقیب هم سکه امامی است.

بورس رقیبی جدی برای بازار بورس پیدا شد!

سکه از لحاظ بازدهی در ۲۳ روز ابتدایی تیرماه تنها ۸ درصد کمتر از شاخص کل بورس رشد کرده است. این در حالی است که در فصل بهار، شاخص کل ۱۴۸ درصد افزایش یافته بود و افزایش سکه به سختی به ۳۰ درصد رسید.

سکه در تعقیب بورس

روز دوشنبه هم بازار سهام افزایشی بود و هم بازار سکه. با این حال، سرعت رشد فلز گرانبهای داخلی بیشتر از شاخص کل بورس بود. در بیست و سومین روز تیرماه، سکه به‌راحتی از سطح ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی عبور کرد و با ۲۵۰ هزار تومان افزایش به بهای ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسید. با رشد ۴/ ۲ درصدی روز سوم هفته، میزان بازدهی سکه در تیرماه کمی بیش از ۳۵ درصد شد. شاخص کل بورس نیز دیروز در ارتفاع یک میلیون و ۸۱۶ هزار و ۲۱۴ واحدی قرار گرفت که موجب شد بازدهی آن در ۲۳ روز ابتدایی تابستان به حدود ۴۳ درصد برسد. سهم رشد شاخص کل بورس دیروز تنها ۲/ ۰ درصد بود، حال آنکه سکه ۲ درصد رشد داشت.

سکه حتی در هفته گذشته بازدهی بیشتری نسبت به شاخص کل بورس داشت و در حالی نزدیک به ۱۰ درصد رشد کرد که شاخص با رشد حدودا ۹ درصدی روبه‌رو شده بود. چنین روندی نشان می‌دهد برای بازار سهام در فصل تابستان رقیبی جدی پیدا شده است؛ رقیبی که تحت‌تاثیر رشد دو متغیر دیگر گام در راه دنبال کردن بورس گذاشته است: اولی افزایش قیمت دلار و دومی رکوردزنی‌های طلای جهانی.

روز دوشنبه این دو عامل نیز به کام معامله‌گران سکه حرکت کردند. در این روز، دلار وارد کانال ۲۳ هزار تومانی شد و با ۴۵۰ تومان افزایش به بهای ۲۳ هزار و ۲۰۰ تومان رسید. طلای جهانی نیز بار دیگر وارد کانال هزار و ۸۰۰ دلاری شد و شائبه‌های برخورد به سقف قیمتی را تا حدی از میان برداشت. طلا در هفته گذشته از مرز هزار و ۸۰۰ دلار عبور کرد؛ ولی در روز آخر هفته کاهشی شد و به محدوده هزار و ۷۹۰ دلار بازگشت. این مسئله باعث شد که برخی از برخورد اونس به سقف بگویند و تردیدهایی را نسبت به روند افزایشی اونس رقم بزنند.

در واقع روز دوشنبه، دو تردیدی که در مسیر افزایشی سکه وجود داشت، تا حدی رفع شد. روز یکشنبه قیمت سکه برخلاف دلار افزایش قیمت را تجربه نکرد. عده‌ای از فعالان باور داشتند سکه‌بازان نسبت به عبور دلار از مرز ۲۳ هزار تومانی تردید داشتند و برای همین با احتیاط رفتار کردند. دسته دیگری معتقد بوند، سکه‌بازان در انتظار واکنش اونس به مرز هزار و ۸۰۰ دلاری هستند. روز دوشنبه هم دلار از مرز ۲۳ هزار تومان رد شد و هم طلای جهانی کانال هزار و ۸۰۰ دلاری را فتح کرد. این دو عامل زمینه‌ساز بازگشت هیجان به بازار سکه‌ای شدند که در رده دوم بازدهی تیرماه قرار دارد.

در این میان، عده‌ای از فعالان هم باور داشتند، رشد قیمت حواله درهم امارات نیز در انتظارات افزایشی سکه‌بازان نقش داشته است. براساس گفته‌های فعالان، دیروز حواله درهم نه‌تنها از کانال ۶ هزار و ۲۰۰ تومانی عبور کرد، بلکه کانال ۶ هزار و ۳۰۰ تومانی نیز جلودار رشد درهم نشد و ارز کشور همسایه در نهایت در کانال ۶ هزار و ۴۰۰ تومانی قرار گرفت. چنین رشدی به معنای آن بود که معادل دلاری حواله درهم در بازار داخلی می‌توانست بالای ۲۳ هزار و ۵۰۰ تومان باشد. در واقع این مسئله موجب شد که سکه‌بازان نسبت به رشد بیشتر دلار خوش‌بین‌تر شوند.

معامله‌گران فنی نیز باور داشتند سکه با رشد دیروز فاصله معناداری با سطح ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان ایجاد کرد و حرکت به سوی کانال ۱۱ میلیون تومانی را کلید زد. با این حال، این نکته را باید در نظر گرفت که هم سکه و هم دلار از ابتدای خردادماه رشد زیادی را نسبت به دو ماه ابتدایی سال تجربه کرده‌اند. گروهی از فعالان باور دارند، بهبود وضعیت سمت عرضه می‌تواند قیمت سکه و دلار را با کاهش جدی روبه‌رو کند. یکی از فعالان عنوان می‌کرد، کافی است که حرکت افزایشی درهم متوقف شود، همزمان دلار و سکه نزولی خواهند شد.

منبع: دنیای اقتصاد
 • صادق علیخانی ارسالی در

  تا آخر تابستون بورس سیکل نزولی داره

 • لبب ارسالی در

  به خراب شده خوش امدید سرزمین دلالان وکثافتان

 • محمد ارسالی در

  باسلام این بازی ها چیه که بر سر مردم و قشر ضعیف جامعه در می‌آورید؟ این نشانه های بی عرضگی مسئولین هست دلار - سکه-قیمت افزایش ثانیه ای اجناس و غیره.، بخدا قسم اگر دولت بخواهد همه چیز را میتونه کنترل کنه بنطرم خود دولت باعث این معضلات اقتصادی است به داد مردم بیچاره برسید

 • ناشناس ارسالی در

  طبق

 • حمیدرضا ارسالی در

  فقط خدا لعنتتونکنه همین

 • ناشناس ارسالی در

  اگه دولت بخواد کنترل کنه پس چطوری بخواهند بخورند

 • Ali ارسالی در

  تو این گسترش نیوز فقط یه عده دلال به ظاهر تئوری پرداز جمع شدن که بگن وضع بازار سرمایه که پشتیبان واقعی تولید در اقتصاد هست خرابه و وضع بازارهای دلالی سکه و ارز عالیه .میشناسمشون دلال ارز و طلان.

 • ناشناس ارسالی در

  یعنی خوشحلین سکه گرون شده قیمت ارز بالا میره این خوشحالی نداره

 • ناشناس ارسالی در

  متأسفم اوضاع مملکت اینه خدا به داد قشر ضعیف برسه 😔😔😔

 • ناشناس ارسالی در

  خدالعنت کنه هرچی دلال برای تمام خرید وفروش هاست مردم گناه دارند دولت باید ا ابزارهای درستش استفاده کنه دست این بیرحمها و دربازار واقتصاد کوتاه کنه تعطیلی بازار بورس سکه وصرافی ها تنها راه چاره است

 • یوسف ارسالی در

  واقعا مسخرست دارید با این کارتون سیگنال میدید که برید سمت طلا!!?
  تا اون سکه هایی که بانکها قبل از گرونی خریدن بیندازید به خلق الله !

 • طاها ارسالی در

  متاسفانه دولت نمیخواد جلوی گرونی دلار و سکه و طلا را بگیرد چون با گرون شدن دلار دولت به ریال پول میده پس بدش نمیاد سود بیشتر بکند با این رکود اقتصادی.اول استارت میزنه دولت که دلار کمی بره بالا بعدش از کنترل خودش هم خارج میشه.چرا ۲۷ میلیارد دلار صادرات را از صادر کننده ها نگیرند بندازنشون زندان تا بیارند اموالشون مصادره کنند لابد با وزرای مربوطه مجوز دادن بهشون رانت بازی در کار است

 • ناشناس ارسالی در

  انشاالله روزی روببینم سکه و دلار بانه خودت زمین چقدر اون روز شیرینه

ارسال نظر