|
کدخبر: 152787

قیمت طلا در بازارهای جهانی (۹۹/۱۱/۲۰)

در حالی که سوددهی اوراق خزانه داری امریکا بالا رفته و دلار نیز اندکی تقویت شده قیمت طلا روز دوشنبه شاهد کاهش بود، هرچند که نگرانی‌ها در خصوص ترمیم اقتصاد امریکا سبب شده تا افت قیمت طلا محدود باشد.

بانک و بیمه قیمت طلا در بازارهای جهانی (۹۹/۱۱/۲۰)

قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۱۶ درصد کاهش به ۱۸۱۰ دلار و ۹۵ سنت رسید. قیمت فلز زرد در معاملات آتی امروز برای تحویل در ماه آوریل نیز با ۰.۱۳ درصد کاهش به ۱۸۱۰ دلار و ۷۰ سنت رسید.

میزان سود اوراق قرضه ۱۰ ساله دولت امریکا در نزدیکی بالاترین رقم از مارس سال گذشته تاکنون قرار دارد و این مسئله هزینه فرصت سرمایه‌گذاری در بازار طلا را افزایش داده است.

نیکولاس فراپل، تحلیلگر موسسه‌ای بی‌سی بولیون در این باره گفت، میزان سوددهی اوراق «احتمالا اصلی‌ترین عامل» افت قیمت طلاست. وی افزود، طلا در عین حال نسبت به تقویت دلار آسیب پذیر است، به خصوص که احتمال ترمیم بیشتر ارزش آن وجود دارد.

دلار که روز جمعه از بالاترین رقم ۲ ماه اخیر خود پایین آمده بود، دوباره در تلاش برای افزایش است. تقویت دلار سبب گرانتر شدن طلا برای خریدارانی می‌شود که با ارزهای غیردلاری خرید می‌کنند.

نگرانی‌ها در مورد روند کند ترمیم اقتصادی در امریکا پس از انتشار آمارهای ضعیف از اقتصادی این کشور سبب شده تا افت قیمت طلا محدود باشد.

به گفته هووی لی، اقتصاددان بانک او سی بی‌سی، آمارهای ضعیف از میزان استخدام‌ها در بخش غیرکشاورزی اقتصاد امریکا سبب شده تا نگرانی‌ها از چشم‌انداز اقتصادی دوباره افزایش یابد و احتمال ارائه بسته‌های محرک مالی بیشتر تقویت شود.

لی افزود، در حالی که سوددهی اوراق قرضه در یک مرحله متوقف شده و اکنون توجهات معطوف انتظارات تورمی گشته است، قیمت طلا ممکن است در سال ۲۰۲۱ به ۱۹۰۰ دلار برسد.

منبع: تسنیم

ارسال نظر