|
کدخبر: 185064

تامین برق کشور به قیمت قطع آب !

در روزهای پایانی هفته گذشته، مجموعه وزارت نیرو به منظور توقف خاموشی‌ها، به افزایش خروج آب از سدها برای افزایش تولید انرژی برق‌آبی اقدام کرده است که این اقدام می تواند به تشدید مشکلات آبی کشور در شهریورماه و نیمه نخست پاییز منجر شود.

وزیر نیرو با افتخار از توقف خاموشی‌ها طی یکی دو روز اخیر خبر داد و این موفقیت را مرهون کاهش میزان مصرف برق در زمان پیک با افزایش جابه‌جایی بار و همچنین صرفه‌جویی مصرف توسط مردم دانست.

بررسی آمار‌های رسمی نشان می‌دهد که این اظهارات وزیر، همه واقعیت نیست. طبق آمار رسمی شرکت مدیریت شبکه برق، در روزهای گذشته، تولید برق از محل نیروگاه‌های تجدیدپذیر افزایش چشم‌گیری داشته است.

این مسئله زمانی مهم می‌شود که بدانیم وزارت نیرو، علاوه بر نیروگاه‌های بادی و خورشیدی، میزان تولید نیروگاه‌های برق‌آبی را هم در قالب تولید انرژی‌های تجدیدپذیر دسته‌بندی کرده است.

جدول بالا، آمار صنعت برق در هفته‌ای که گذشت (از شنبه ۱۲ تیرماه تا جمعه ۱۸ تیرماه) است. همانطور که در این جدول قابل مشاهده است، در روزهای پایانی هفته که مورد اشاره وزیر برای توقف خاموشی‌ها بوده، میزان تولید برق از نیروگاه‌های تجدیدپذیر به بیش از ۷۷۰۰ مگاوات افزایش یافته است.

درحال حاضر مجموع ظرفیت اسمی تولید نیروگاه‌های بادی و خورشیدی کشور در حدود ۹۰۰ مگاوات است و مابقی این ظرفیت، مربوط به تولید نیروگاه‌های برق‌آبی است. در واقع در روزهای پایانی هفته گذشته، مجموعه وزارت نیرو به منظور توقف خاموشی‌ها، به افزایش خروج آب از سدها برای افزایش تولید انرژی برق‌آبی اقدام کرده که اینکار با توجه به اینکه میزان ذخایر آبی سدها به علت کم‌بارشی سال آبی جاری، در وضعیت مطلوبی نیست، می تواند به تشدید مشکلات آبی کشور در شهریورماه و نیمه نخست پاییز منجر شود.

منبع: تسنیم

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...