|
کدخبر: 175459

صادرات نفت ایران به ژاپن به یک شرط

رئیس انجمن نفت ژاپن اعلام کرد پالایشگاههای ژاپنی می‌توانند واردات نفت ایران را سه ماه بعد از این که رفع تحریم‌ها علیه ایران تایید شد، ازسربگیرند.

انرژی صادرات نفت ایران به ژاپن به یک شرط

تسوتومو سوگیموری در یک کنفرانس مطبوعاتی آنلاین اظهار کرد: پس از این که رفع تحریم‌ها علیه ایران تایید شد، زمانی است که ما ملاحظاتمان را آغاز می‌کنیم و ازسرگیری واردات نفت ایران ممکن است بعد از سه ماه آغاز شود.

وی که رئیس هیات مدیره شرکت ENEOS Holdings است، خاطرنشان کرد: بدون تایید رفع تحریم‌ها، پالایشگاههای ژاپنی نمی‌توانند ازسرگیری واردات نفت ایران را بررسی کنند. شرکت ENEOS هم هنوز بررسی جزییات ازسرگیری واردات نفت ایران را آغاز نکرده است.

اظهارات سوگیموری به دنبال اظهارات هفته گذشته حسن روحانی، رئیس‌جمهوری اسلامی ایران مطرح شد که اعلام کرد توافق اصلی برای احیای برجام و رفع تحریم‌های اصلی علیه بخشهای نفت، پتروشیمی و کشتیرانی ایران حاصل شده است.

سه پالایشگاه بزرگ ژاپن شامل ENEOS، ایدمیتسو کوسان و کاسمو اویل ۲۱ مه اعلام کردند امکان ازسرگیری واردات نفت ایران را پس از این که تایید شد تحریم‌ها علیه ایران برداشته شده اند، به دقت بررسی خواهند کرد.

یک مقام ایدمیتسو کوسان اظهار کرد: اگرچه این امر به تصمیم رسمی برچیده شدن تحریم‌های امریکا و همچنین جزییات آن بستگی دارد اما ما با دولت ژاپن و موسسات مالی و شرکت‌های کشتیرانی هماهنگی نزدیکی خواهیم داشت.

ژاپن واردات نفت ایران را در ماه مه سال ۲۰۱۹ مدت کوتاهی پس از این که وارداتش را در فوریه ازسرگرفته بود متوقف کرد زیرا امریکا معافیت ۱۸۰ روزه هشت کشور شامل ژاپن برای ادامه واردات نفت ایران را تمدید نکرد.

طبق آمار وزارت اقتصاد، بازرگانی و صنعت ژاپن، واردات نفت ژاپن از ایران در سال ۲۰۱۹ به ۱۷.۱۰ میلیون بشکه بالغ شد که ۶۳.۲ درصد در مقایسه با ۴۶.۵۱ میلیون بشکه در سال ۲۰۱۸ کاهش داشت.

به گفته مقامات پالایشگاهی و بازرگانی در چین، کره جنوبی، ژاپن، هنگ کنگ و هند، بازگشت میعانات و بسیاری از گریدهای نفتی دیگر ایران به بازار احتمالا زمینه را برای رقابت جدید برای بازارهای آسیایی ایجاد می‌کند و باعث می‌شود تولیدکنندگان بزرگ پیشنهادهای رقابتی عرضه کنند که اقتصاد خوراک پالایشگاههای آسیایی و همچنین حاشیه سود تولید آنها را بهبود خواهد بخشید.

بر اساس گزارش پلاتس، نرخ فروش نفت سبک ایران در برابر گرید مشابه عرب لایت عربستان برای بارگیری در ژوئن ۲۰ سنت در هر بشکه ارزانتر است که بزرگترین تخفیف گرید ایرانی در برابر نرخ نفت عربستان از هنگامی است که به منفی ۳۵ سنت در هر بشکه برای محموله‌های بارگیری در مارس ۲۰۲۰ رسیده بود.

منبع: ايسنا
  • مهدی ارسالی در

    درجایی اعراب هوای همدیگرراندارندیاباهم د رگیرندحتی حماس صدام رارهبرخودمی داندواکث رکشورهای عربی علنایاپهنانی روابط گرم باا سرائیل دارندماشدیم کاسه داغتراز آش وتحری م همه جانبه شدیم آیاملت ایران به اندازه فلسطین واعراب ارزش زندگی ندارندآیاثروت ا یران بایدصرف اطراف شوددرحالی که فقردرکشو رمن بیدادمی کندآیادزدی ها وغارات بیت الم ال دیده نمی شودآیاتعطیلی کارخانه هادیده نمی شودآیا فحشا رشوه ویژه خواری امتیازات خاص دیده نمی شود

  • زن ایرانی ارسالی در

    شما ژاپنی ها که همیشه زیر سلطه بودید و ه یچ اختیاری از خودتون ندارید.بزرگترتون هم آمریکاست!پس بیشتر از این هم توقعی نیست

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...