کدخبر: 102578

قیمت جهانی نفت کاهشی شد

در حالی که بازارها منتظرند ببینند آیا تولیدکنندگان بزرگ نفت بر سر تمدید کاهش بی‌سابقه تولید نفت به توافق خواهند رسید، نرخ نفت در بازارهای جهانی روز جمعه شاهد اندکی کاهش بود.

انرژی قیمت جهانی نفت کاهشی شد

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال برای تحویل در ماه اوت در معاملات صبح امروز با ۲۲ سنت معادل ۰.۵۵ درصد کاهش به ۳۹ دلار و ۷۷ سنت رسید. نرخ نفت وست تگزاس اینترمدییت امریکا برای تحویل در ماه جولای نیز امروز با ۲۹ سنت معادل ۰.۷۸ درصد افت به ۳۷ دلار و ۱۲ سنت رسید.

با وجود این کاهش قیمت، هر دو شاخص نفتی به لطف کاهش تولید‌های صورت گرفته و نشانه‌های موجود در خصوص بهبود تقاضا در مسیر ثبت ششمین هفته افزایشی متوالی قرار دارند. بسیاری از کشورها شروع به کاهش محدودیت‌های اجتماعی‌ای کرده‌اند که برای مقابله با شیوع ویروس کرونا در پیش گرفته بودند.

قیمت نفت خام امریکا حدود ۵ درصد و نرخ نفت برنت حدود ۱۳ درصد رشد نرخ را در هفته جای شاهد بوده‌اند.

به گفته یک منبع آگاه، نشست گروه اوپک پلاس قرار است روز شنبه به صورت آنلاین برگزار شود و تولید‌کنندگان عضو این گروه در خصوص تمدید کاهش تولید بی‌سابقه ۹.۷ میلیون بشکه‌ای به بحث و تبادل نظر بپردازند. ۳ منبع مطلع در گروه اوپک پلاس پیشتر گفته بودند نشست ویدئو کنفرانسی وزرای کشورهای عضو این گروه در صورتی طی این هفته برگزار خواهد شد که عراق و سایر کشورها بپذیرند که میزان تبعیت خود از توافق کاهش تولید را افزایش دهند.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش به رهبری روسیه که به گروه اوپک پلاس شناخته می‌شوند قرار بود روز ۴ ژوئن یعنی دیروز در مورد تمدید کاهش تولید نفت تشکیل جلسه دهند اما به دلیل گفت‌وگوها بر سر پایبندی ضعیف برخی تولید‌کنندگان به توافق این نشست به تاخیر افتاد.

 

منبع: تسنیم

ارسال نظر