|
کدخبر: 328634

پیش بینی حیاتی درباره قیمت دلار | بازار ارز در چه حال است؟

در کریدور پنجم، قیمت دلار روز دوشنبه با کاهش ۵۰۰ تومانی، یک کانال عقب‌نشینی کرد.

در هفته‌های گذشته، اسکناس دلار در منطقه خاصی از قیمت گرفتار شده است. فعالان بازار ارز، کاهش محدود قیمت این اسکناس را به تایید صلاحیت نامزدهای ریاست‌جمهوری و خوش‌بینی به آینده برجام مرتبط می‌دانند.

قیمت دلار در سومین روز هفته با نوسان محدودی در کریدور پنجم، یک کانال عقب‌نشینی کرد. اسکناس دلار در آخرین معامله روز دوشنبه در پله‌های پایانی کانال هشتم از کریدور پنجم بسته شد.

در هفته‌های اخیر، دو کانال پایانی کریدور پنجم به منطقه مهم حمایتی برای اسکناس آمریکایی تبدیل شده است. فعالان بازار ارز معتقدند سیاست‌گذار با ارزپاشی مانع رشد قیمت دلار شده و تا مشخص شدن نتیجه انتخابات، محدوده فعلی برای این اسکناس حفظ می‌شود.

پیش بینی قیمت دلار

برخی معامله‌گران بازار ارز، دلیل برگشت قیمت دلار در روز دوشنبه را تایید صلاحیت نامزدهای ریاست‌جمهوری در روز یکشنبه ۲۰ خرداد و قرار گرفتن برخی از کاندیداها در لیست مذکور و خوش‌بینی به آینده برجام می‌دانند.

به نظر می‌رسد با توجه به دست پر بازارساز و نزدیکی به مقطع حساس انتخابات، ترجیح سیاست‌گذار ثبات قیمت دلار و چرخش در محدوده‌های فعلی باشد.

گفتنی است کارشناسان اقتصادی و فعالان بازار ارز بر این موضوع که قیمت دلار با تورم موجود همخوانی ندارد هم‌عقیده هستند. آنها معتقدند دلار بازارگردان اصلی تعیین قیمت در بازارهاست و با افزایش قیمت سایر اقلام و کالاها و موضوع تورم، دلار از سایر بازارها عقب افتاده است.

 بازار ارز تهران این روزها شاهد حبس قیمت دلار در میان مرز حمایت و مقاومت است و تلاش اسکناس آمریکایی برای عبور از مرز مقاومتی و افزایش قیمت تا به امروز نتیجه بخش نبوده و با در بسته رو به رو شده است؛ روندی که در پی آن دلار هرات سرانجام از کانال ۵۹ هزار تومان دست برداشت و معاملات روز گذشته را با عقبگرد به کانال ۵۸ هزار تومان، با ۵۸ هزار و ۹۵۰ تومان بست. دلار هرات در جریان معاملات پشت خطی هم در دامنه رنج نوسان داد و ۵۸ هزار و ۹۸۰ تومان قیمت خورد.

روند قیمتی دلار برای درهم امارات هم در جریان معاملات روز گذشته تکرار شد و درهم امارات هم با کاهش ۸۰ تومانی در ۱۶ هزار و ۸۰ تومان به کار خود پایان داد. نکته جالب توجه اما درباره معاملات روز گذشته، حرکت خلاف جهت دلار و تتر بود؛ این ارز دیجیتال که همواره پایین‌تر از دلار هرات نوسان داشت، روز دوشنبه را در حالی سپری کرد که از دلار هرات بالا رفت و در محدوده ۵۹ هزار تومان ایستاد.

به عقیده معامله گران بازار ارز، دلار هرات و تتر امروز در جریان معاملات، مرز مقاومتی مهم ۵۹ هزار و ۳۰۰ تا ۵۹ هزار و ۵۰۰ تومان را پیش روی خود دارند و در صورت شکستن قوی این مرز و تثبیت بالای آن، دامنه نوسان این دو ارز می تواند دستخوش تغییر شده و به محدوده افزایشی وارد شود؛ اتفاقی که امروز صبح رخ داد و قیمت تتر در لحظه نگارش این گزارش از مرز ۵۹ هزار و ۳۰۰ تومان عبور کرد و سپس در محدوده ۵۹ هزار و ۲۰۰ تا ۵۹ هزار و ۳۰۰ تومان نوسان داد. فعالان بازار معتقدند عبور تتر از این مرز مقاومتی می تواند فشار خرید در بازار را زیاد کند.

راه تتر از دلار جدا شد

شایان ذکر است قیمت درهم روز دوشنبه روی رقم ۱۶ هزار و ۸۰ تومانی ایستاد و کاهش ۸۰ تومانی داشت. تتر برخلاف کاهش دلار افزایش ۱۵۰ تومانی داشت و روی رقم ۵۹ هزار و ۱۵۰ تومانی معامله شد.

پوند انگلیس با قیمت ۷۴ هزار و ۸۸۰ تومانی معامله شد و کاهش ۳۰۰ تومانی داشت و یورو نیز روی رقم ۶۳ هزار و ۳۸۰ تومانی ایستاد و کاهش ۷۰۰ تومانی پیدا کرد.

همچنین قیمت اسکناس و حواله دلار روز دوشنبه تغییری نکرد. اسکناس دلار با رقم ۴۵ هزار و ۵۰۸ تومانی و حواله دلار نیز با رقم ۴۲ هزار و ۴۹۱ تومانی عرضه شد.

منبع: خبرآنلاین

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها