|
کدخبر: 328501

تخم مرغ ایرانی سر از روسیه درآورد | قیمت جدید تخم مرغ در بازار

بر اساس اظهارات رئیس کارگروه طیور اتاق بازرگانی ایران: تا پایان خرداد ماه، ۱۷ هزار تن مرغ از ایران صادر خواهد شد. همچنین صادرات تخم مرغ ایران به روسیه از هفته آینده آغاز می‌شود.

اقتصاد تخم مرغ ایرانی سر از روسیه درآورد | قیمت جدید تخم مرغ در بازار

حسین مهدی زاد، رئیس کارگروه طیور اتاق بازرگانی ایران، آخرین وضعیت صادرات مرغ و تخم مرغ کشور را تشریح کرد: تا پایان خرداد ماه، مجوز صادرات ۱۷ هزار تن مرغ به عراق صادر شده است. از این میزان، ۱۲ هزار تن به مرغداران فعال زیر نظر اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی اختصاص یافته است. ۵,۰۰۰ تن دیگر به سایر فعالان زنجیره صادرات اختصاص داده شده است.همچنین، صادرات تخم مرغ ایران به روسیه از هفته آینده آغاز می‌شود. این اخبار نشان می‌دهد که صادرات محصولات طیور ایران در حال توسعه است.

وی افزود: مرغ ایران در حال حاضر تنها به عراق صادر می‌شود و کشور عراق هم با واردات این حجم از مرغ موافقت کرده است؛ صادرات این حجم از مرغ به بازیابی تعادلی انجامیده که در بازار مرغ کشور از دست رفته بود. 

مهدی زاد درباره صادرات تخم مرغ گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون ۴۰ هزار تن تخم مرغ از کشور صادر شده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۰درصد رشد داشته است؛ نیمی از این ۴۰ هزار تن به مقصد عراق و نیمی دیگر به کشورهای حوزه خلیج فارس و افغانستان صادر شد. 

وی خبر داد: شرایط صادرات تخم مرغ ایران به روسیه برای نخستین بار فراهم شده و به احتمال زیاد از هفته آینده آغاز می‌شود؛ این موضوع در حال حاضر در مرحله بررسی‌های بهداشتی و دامپزشکی قرار دارد. 

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی کاشان اظهار کرد: علاوه بر صادرات، خرید حمایتی دولت نیز به تعدیل بازار مرغ و تخم مرغ کمک کرده و سبب شده قیمت گوشت مرغ امروز برابر با قیمت مصوب آن در سال گذشته باشد؛ قیمت مصوب برای هر کیلو گوشت مرغ ۷۸۵۰۰ تومان و برای هر کیلو تخم مرغ ۴۷۳۰۰ تومان است.

مهدی زاد خاطرنشان کرد: در ماه‌های فروردین و اردیبهشت سال جاری مرغداران مجبور بودند به دلیل مازاد، مرغ را به قیمتی پایین‌تر از نرخ مصوب بفروشند که به زیان آنها تمام می‌شد. 

وی تصریح کرد: قیمت مصوب کنونی نیز به ضرر مرغدار است زیرا هزینه‌های تولید در سال جاری نسبت به سال گذشته ۳۰درصد افزایش داشته اما چون ستاد تنظیم بازار قیمت مصوب امسال را هنوز تعیین نکرده فعلا قیمت در نرخ مصوب پارسال ثبات گرفته است. 

رئیس کارگروه طیور اتاق بازرگانی ایران گفت: اتحادیه مرکزی مرغداران مرغ تخم‌گذار میهن از ابتدای سال بیش از ۲۰۰۰ تن تخم مرغ از مرغداران خریده است تا با تعدیل بازار به تداوم تولید کمک کند. 

وی در نهایت تاکید کرد: بی‌شک صادرات مرغ و تخم مرغ در ادامه سال تداوم خواهد داشت. 

قیمت انواع تخم مرغ بسته بندی

نام محصول وزن قیمت / تومان
تخم مرغ ۳۰ عددی ۸۹٫۹۰۰
تخم مرغ محلی تک زرده مارجان ۵ عددی ۴۵٫۰۰۰
تخم مرغ سیمرغ ۱۵ عددی ۱۲۶٫۰۰۰
تخم‌مرغ ممتاز سیمرغ ۹ عددی ۴۴٫۷۵۰
تخم‌مرغ تازه پروتانا ۲۰ عددی ۹۱٫۶۰۰
تخم‌مرغ ممتاز سیمرغ ۲۴ عددی ۱۱۹٫۴۰۰
منبع: ایلنا

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها