|
کدخبر: 326568

چشم ها به تایید ETF اتریوم دوخته شد / پس از تایید چه اتفاقی می افتد ؟

در ماه ژانویه ۲۰۲۴ (دی ۱۴۰۲)، کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) تأیید ۱۱ صندوق قابل معامله در بورس (ETF) معاملات اسپات بیت‌کوین را اعلام کرد. این تحول موجب برانگیخته شدن انتظارات بسیاری از فعالان صنعت ارزهای دیجیتال شده است.

اقتصاد چشم ها به تایید ETF اتریوم  دوخته شد / پس از تایید چه اتفاقی می افتد ؟

این افراد اکنون چشم به راه هستند تا ببینند آیا SEC همچنین به ETF های مشابه برای ارز دیجیتال اتریوم نیز مجوز خواهد داد یا خیر. تایید چنین ETF هایی برای اتریوم می‌تواند گامی دیگر در جهت پذیرش و نفوذ هر چه بیشتر ارزهای دیجیتال در بازارهای مالی سنتی محسوب شود.بسیاری از فعالان این حوزه منتظرند تا ببینند آیا SEC در آینده نزدیک به این درخواست ها نیز چراغ سبز خواهد نشان داد یا خیر.

اگر با مفهوم ETF آشنا نیستید، باید گفت که ETF نوعی ابزار سرمایه‌گذاری محبوب است که در بورس معامله می‌شود. این ابزار به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد سهامی را خریداری کنند که قیمت یک دارایی پایه را دنبال می‌کند. این دارایی می‌تواند هر چیزی از طلا و ارزهای فیات گرفته تا ارزهای دیجیتال و سهام شرکت‌های فناوری باشد.

در صورت تأیید، ETF اتریوم به این معنی خواهد بود که یک شرکت مدیریت صندوق، مسئولیت خرید و نگهداری کوین‌های اتریوم را بر عهده می‌گیرد و از سرمایه‌گذاران دعوت می‌کند تا سهامی را بخرند که ارزش آن‌ها را دنبال می‌کند. این امر به افراد امکان می‌دهد تا در عین نگهداری اتر، از مزایایی که برای خرید سهام وجود دارد، مانند امنیت بالاتر و فقدان دغدغه‌های فنی برای نگهداری، برخوردار شوند.

تاکنون چندین شرکت مالی معتبر، فرم‌های S-۱ را به کمیسیون بورس و اوراق بهادار ارائه کرده‌اند. به طور خلاصه، شرکت‌ها چنین فرم‌هایی را برای اطلاع دادن به SEC در مورد قصد خود برای عرضه اوراق بهادار به عموم مردم و ارائه شرحی دقیق از کسب‌وکار خود، ثبت می‌کنند.

etf اتریوم

در ادامه، درخواست‌هایی که در حال حاضر روی میز SEC قرار دارند و منتظر تأیید هستند را بر اساس اطلاعات گزارش جدید وب‌سایت دیکریپت (Decrypt) بررسی می‌کنیم که قرار است از اواخر ماه مه (اردیبهشت) تا اوایل آگوست (مرداد) درباره آنها تصمیم‌گیری شود.

بلک راک

بلک‌راک، بزرگ‌ترین شرکت مدیریت دارایی جهان، در ماه نوامبر سال گذشته (آبان ۱۴۰۲) فرم S-۱ را برای ETF پیشنهادی خود، یعنی آی‌شیرز اتریوم تراست (iShares Ethereum Trust) ارائه کرد. SEC در زمستان تصمیم‌گیری در مورد این محصول سرمایه‌گذاری بورسی بلک‌راک را به تأخیر انداخت و اکنون تا ۷ آگوست (۱۶ مرداد) فرصت دارد تا نتیجه تصمیم خود را اعلام کند.

لری فینک (Larry Fink)، مدیرعامل این غول مدیریت، به نظر می‌رسد نسبت به اتریوم و شبکه آن علاقه‌مند است و گفته است که داشتن یک ETF اتریوم، ارزش زیادی دارد.  او همچنین در مورد اجتناب‌ناپذیر بودن توکنیزه شدن صندوق‌ها صحبت کرده است.

گری اسکیل

شرکت مدیریت دارایی دیجیتال گری‌اسکیل، پس از ارائه پیشنهاد خود در ماه اکتبر سال گذشته (مهر ۱۴۰۲) برای تبدیل صندوق گری‌اسکیل اتریوم تراست (Grayscale Ethereum Trust) به یک ETF اتریوم، منتظر پاسخ نهاد ناظر بازارهای مالی آمریکا است. این صندوق در حال حاضر مانند یک صندوق سرمایه‌گذاری بسته عمل می‌کند و ایده این است که اگر به ETF تبدیل شود، بازخرید سهام برای سرمایه‌گذاران آسان‌تر خواهد بود.

صندوق گری‌اسکیل بیت کوین تراست (Grayscale Bitcoin Trust) این شرکت در ماه ژانویه (دی ۱۴۰۲) به ETF تبدیل شد، بنابراین پیش از این نیز سابقه‌ای برای چگونگی تبدیل چنین ابزار سرمایه‌گذاری ارز دیجیتالی به ETF وجود داشته است.

از بلک راک تا فیدلیتی؛ رقابت سنگین غول ها برای عرضه ETF اتریوم

گری‌اسکیل یکی از دلایل اصلی این است که اکنون ETF های بیت کوین در ایالات متحده معامله می‌شوند. زیرا در یک لحظه تاریخی برای صنعت ارزهای دیجیتال در سال گذشته، یک قاضی با دادخواست این شرکت موافقت کرد و اذعان داشت که SEC توضیح منسجمی برای رد درخواست تبدیل صندوق سرمایه‌گذاری این شرکت به ETF بیت کوین، ارائه نکرده است. این حکم راه را برای اینکه کمیسیون بورس و اوراق بهادار، ETF های بیت کوین را تأیید کند، هموار کرد.

با وجود این، به نظر نمی‌رسد که SEC عجله‌ای برای تأیید درخواست ETF اتر گری‌اسکیل داشته باشد. این نهاد در ماه ژانویه تصمیم‌گیری در این خصوص را به تعویق انداخت و حالا قرار است تا روز ۱۸ ژوئن (۲۹ خرداد) پاسخ نهایی خود را ارائه کند.

آرک اینوست

غول مدیریت سرمایه‌گذاری آرک اینوست، در ماه سپتامبر ۲۰۲۳ (شهریور ۱۴۰۲) پیشنهادی برای یک ETF اتریوم به کمیسیون بورس و اوراق بهادار ارائه کرد. این صندوق در مشارکت با شرکت ناشر ETF ارز دیجیتال ۲۱ شیرز طراحی شده و کوین بیس (Coinbase)، بزرگ‌ترین صرافی ارزهای دیجیتال آمریکا را به عنوان متولی خود معرفی کرده است.

این امر به معنای ذخیره و نگهداری اتریوم موجود در این صندوق توسط این صرافی خواهد کرد. گفتنی است که مهلت تصمیم‌گیری برای این صندوق تا روز ۲۴ مه (۳ خرداد) است.

فیدلیتی

غول خدمات مالی فیدلیتی در نوامبر ۲۰۲۳ (آبان ۱۴۰۲) اعلام کرد که قصد دارد یک ETF اتریوم راه‌اندازی کند و یک فرم 19b-4 را ثبت کرد.

سپس در ماه مارس (اسفند ۱۴۰۲)، فیدلیتی فرم S-۱ خود را برای ETF فیدلیتی اتریوم فاند (Fidelity Ethereum Fund) نزد SEC ثبت کرد. کمیسیون بورس و اوراق بهادار در ۳ آگوست (۱۲ مرداد) در مورد این محصول تصمیم‌گیری خواهد کرد.

ون اک

شرکت مدیریت دارایی ون‌اِک نخستین شرکتی بود که در سال ۲۰۲۱ پیشنهادی برای عرضه یک ETF اتریوم به SEC ارائه کرد. این شرکت بعداً در همان سال پیشنهاد خود را پس گرفت و بعداً درخواست مجددی را طرح کرده است.

ETF بیت کوین این شرکت یک محصول موفق بوده است و ون‌اِک حتی کارمزدهای خود را برای رقابت بهتر با سایر صندوق‌های موجود در بازار، لغو کرد. در ۲۳ مه (۲ خرداد)، SEC باید در مورد این محصول تصمیم‌گیری کند.

هش دکس

نزدک (Nasdaq) در ماه سپتامبر سال گذشته (شهریور ۱۴۰۲) به نمایندگی از شرکت برزیلی هش‌دکس، درخواستی برای عرضه هش‌دکس نزدک اتریوم ای‌تی‌اف (Hashdex Nasdaq Ethereum ETF) نزد SEC ارائه کرد. هش‌دکس در حال حاضر چندین ETF ارزهای دیجیتال دارد که در برزیل معامله می‌شوند. در ایالات متحده، صندوق هش‌دکس بیت کوین ای‌تی‌اف (Hashdex Bitcoin ETF) این شرکت در ماه ژانویه (دی ۱۴۰۲) توسط SEC تأیید شد، اما هنوز در هیچ بورس اوراق بهاداری معامله نمی‌شود.

این شرکت در ماه مارس (فروردین) اعلام کرد که بعداً ETF معاملات آتی بیت کوین خود را به ETF معاملات اسپات تبدیل خواهد کرد. گفتنی است که نهاد ناظر بازارهای مالی آمریکا در روز ۳۰ مه (۹ خرداد)  قرار است در این‌باره تصمیم‌گیری کند.

فرانکلین تمپلتون

غول وال استریت فرانکلین تمپلتون در ماه فوریه (بهمن ۱۴۰۲) وارد رقابت ETF های اتریوم شد و پیشنهادی برای عرضه ابزار سرمایه‌گذاری خود به SEC ارائه کرد. گفتنی است که درخواست این شرکت برای ETF پیشنهادی فرانکلین اتریوم تراست (Franklin Ethereum Trust) به فرایند استکینگ (Staking)، یعنی فرآیند قفل کردن توکن‌های دیجیتال برای حفظ عملکرد یک بلاک چین اشاره دارد.

پیشنهاد این شرکت می‌گوید که ممکن است گاهی اوقات، بخشی از دارایی‌های ETF را از طریق یک یا چند ارائه‌دهنده مورد اعتماد استکینگ، سهام‌گذاری کند. طبق داده‌ها، SEC قرار است در روز ۱۱ ژوئن (۲۲ خرداد) در مورد این محصول تصمیم‌گیری کند.

اینوسکو و گلکسی دیجیتال

غول مدیریت دارایی اینوسکو در سپتامبر گذشته (شهریور ۱۴۰۲) به همراه شرکت گلکسی دیجیتال، پیشنهادی برای عرضه یک ETF اتریوم ارائه کرد. فرم S-۱ ذکر می‌کند که اینوسکو اسپانسر این محصول خواهد بود، درحالی‌که گلکسی دیجیتال به عنوان نماینده اجرایی آن عمل خواهد کرد و برای پرداخت هزینه‌های اینوسکو گلکسی اتریوم ای‌تی‌اف  (Invesco Galaxy Ethereum ETF) دست به فروش اتریوم خواهد زد.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده در روز ۷ جولای (۱۶ تیر) این محصول سرمایه‌گذاری را تأیید یا رد می‌کند یا اعلام نظر نهایی در خصوص آن را به تأخیر خواهد انداخت.

 

بیت وایز (Bitwise)

بیت وایز

شرکت سرمایه‌گذاری دارایی‌های دیجیتال بیت‌وایز در ماه مارس (اسفند ۱۴۰۲) فرم S-۱ خود را نزد کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا ثبت کرد تا بتواند در آینده یک ETF اتریوم به مشتریان ارائه دهد. همانند درخواست فرانکلین تمپلتون، بیت‌وایز نیز به در درخواست خود به استکینگ اشاره کرده و خاطرنشان کرده است که ETF بیت‌وایز اتریوم تراست (Bitwise Ethereum Trust) آن ممکن است بخشی از دارایی‌های صندوق را از طریق ارائه‌دهندگان خدمات استکینگ مورد اعتماد، سهام‌گذاری کند تا پاداش‌های اضافی بیشتری کسب نماید.

مت هوگان (Matt Hougan)، مدیر سرمایه‌گذاری شرکت بیت‌وایز، گفته است که انتظار دارد ETF های اتریوم در ماه دسامبر (آذر ۱۴۰۳) سال جاری راه‌اندازی شوند و پیش‌بینی کرده که اگر این صندوق‌ها در اواخر سال تأیید شوند، در هر صورت موفق‌تر خواهند بود.

 

منبع: رمز ارز نیوز

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها