|
کدخبر: 324680

قیمت نفت/بازار انرژی/اوپک پلاس

کاهش قیمت نفت / چشم اندازهای تاریک مانع صعود شد

نفت در معاملات امروز، با کاهش قیمت همراه شد.

اقتصاد کاهش قیمت نفت / چشم اندازهای تاریک مانع صعود شد

بازار جهانی انرژی، تحت تاثیر عوامل بسیاری قرار گرفت و همین عوامل سبب شد تا قیمت طلای سیاه کاهش پیدا کند.

قیمت نفت در معاملات روز چهارشنبه بازار آسیا تحت تاثیر نگرانی‌ها نسبت به تقاضای جهانی به دلیل ضعف اقتصادی چین و احتمال رشد ذخایر آمریکا، کاهش یافت.

بهای معاملات نفت برنت برای تحویل در ژوئن، با ۵۶ سنت معادل ۰.۶۲ درصد کاهش، به ۸۹ دلار و ۴۶ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا برای تحویل در ماه مه، ۶۳ سنت معادل ۰.۷۴ درصد کاهش یافت و به ۸۴ دلار و ۷۳ سنت در هر بشکه رسید. هر دو شاخص روز سه شنبه، با ۰.۱ درصد کاهش بسته شده بودند.

قیمت نفت از ابتدای هفته جاری تاکنون، تحت تاثیر موانع اقتصادی که روی احساسات سرمایه‌گذاران تاثیر منفی گذاشته و تنش‌های ژئوپلیتیکی را تحت الشعاع خود قرار داده، روند کاهشی داشته است.

ییپ جون رونگ، استراتژیست بازار شرکت آی جی در این باره گفت: در حال حاضر، ضعف کوتاه مدت قیمت نفت، منعکس کننده مهار شدن تنش‌های ژئوپلیتیکی است.

در چین که بزرگترین واردکننده نفت جهان است، اقتصاد سریع‌تر از حد انتظار در سه ماهه اول رشد کرد اما شاخص‌های متعدد در مارس شامل سرمایه‌گذاری در املاک، خرده فروشی و تولید صنعتی، نشان می‌دهد که تقاضای داخلی ضعیف مانده و روی روند کلی قیمت نفت تاثیر گذاشته است.

منابع بازار با اشاره به آمار روز سه شنبه موسسه امریکن پترولیوم، اعلام کردند ذخایر نفت آمریکا هفته گذشته، بیش از میزانی که تحلیلگران پیش بینی کرده بودند، افزایش یافته است. آمار رسمی بعدازظهر روز چهارشنبه از سوی اداره اطلاعات انرژی آمریکا منتشر خواهد شد.

بر اساس گزارش رویترز، تحلیلگران انتظار ندارند پاسخ ایران به حمله رژیم صهیونیستی به ساختمان کنسولی ایران در سوریه، تحریم‌های شدید علیه صادرات نفت ایران از سوی دولت بایدن را به دنبال داشته باشد زیرا دولت آمریکا نگران افزایش قیمت نفت و عصبانیت چین است.

بخش نفت در دولت فعلی بیش از ۴۰ درصد از سرمایه‌گذاری خارجی را به خود اختصاص داده و میلیارد‌ها دلار در صنعت نفت و گاز ایران سرمایه‌گذاری شده است. این حجم سرمایه خارجی نه تنها باعث رشد در این بخش شده است، بلکه به ایجاد شغل، انتقال فناوری و توسعه زیرساخت‌ها کمک کرده و به شکوفایی کلی اقتصادی منجر می‌شود. سیاست‌های انرژی ایران علاوه بر جذب سرمایه‌گذاری خارجی، بر افزایش بهره‌وری در تولید نفت و گاز متمرکز بوده و این تأکید بر کارایی و بهینه سازی، کاهش هزینه‌ها و رقابت در بازار جهانی انرژی باعث رشد قابل توجهی در این بخش شده است و تولید نفت و گاز در سال ۲۰۲۳ بیش از ۲۰ درصد افزایش یافته است. دیپلماسی فعال انرژی ثابت می‌کند که بازی را برای اقتصاد ایران تغییر می‌دهد. ایران با ایجاد بازار‌های جدید برای منابع انرژی خود و جذب سرمایه‌گذاری خارجی در بخش نفت و گاز، توانسته است به رشد اقتصادی بالا و باثباتی دست یابد. موفقیت این رویکرد در مشارکت‌های استراتژیک ایجاد شده با سایر کشور‌ها و استفاده از شرکت‌های دانش بنیان آن در صنعت انرژی نهفته است. در حالی که ایران به گسترش تجارت انرژی خود و مشارکت در دیپلماسی فعال ادامه می‌دهد، آینده برای اقتصاد این کشور روشن به نظر می‌رسد.

منبع: ايسنا

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها