|
کدخبر: 324183

حقوق مددجویان / عیدی مددجویان / واریز حقوق

مساعدت شیرین دولت برای مددجویان / حقوق این افراد افزایش یافت

سعید زارع‌زاده: رشد افزایش مستمری مددجویان بالاتر از نرخ تورم بوده است.

اقتصاد مساعدت شیرین دولت برای مددجویان / حقوق این افراد افزایش یافت

سعید زارع‌زاده، معاون برنامه‌ریزی و بودجه کمیته امداد امام خمینی، دربارهٔ افزایش ۳۰ درصدی مستمری مددجویان دو نهاد حمایتی کمیته امداد و بهزیستی کشور، اظهار کرد: طبق برنامه‌ریزی انجام شده، افزایش مستمری مددجویان از فروردین ماه ۱۴۰۳ اعمال شده است.

وی افزود: بر همین اساس شب گذشته، مستمری فروردین‌ماه مددجویان با افزایش ۳۰ درصدی،‌ با مساعدت سازمان برنامه و بودجه به حساب مددجویان واریز شد.

معاون برنامه‌ریزی و بودجه کمیته امداد امام خمینی با اشاره به اینکه مستمری مددجویان دو نهاد حمایتی بهزیستی و کمیته امداد در سال ۱۴۰۳ نسبت به ابتدای سال ۱۴۰۰، ۱۸۶ درصد رشد پیدا کرده افزود: رشد افزایش مستمری مددجویان بالاتر از نرخ تورم بوده است.

زارع‌زاده همچنین به میزان افزایش مستمری مددجویان در سال ۱۴۰۳ پرداخت و گفت: سرانه پرداختی برای خانواده‌های یک نفره در ماه یک میلیون تومان، دو نفره یک میلیون و ۴۲۰ هزار تومان، ۳ نفره دو میلیون تومان، ۴ نفره دو میلیون و ۹۵۰ هزار تومان و ۵ به بالا ۳ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان برای سال ۱۴۰۳ در نظر گرفته شده است.

اما یک فعال حقوق معلولان به این صورت صحبت کرده است که علاوه بر قطع عیدی که به مددجویان نهادهای حمایتی داده می‌شد و توضیحات ناکافی دولت در این مورد، هنوز مشکل پرداخت مابه‌التفاوت و افزایش ۴۰ درصدی مستمری مددجویان نهادهای حمایتی حل نشده است.

طی دو سال اخیر؛ افراد دارای معلولیت بخش قابل توجهی از حقوق مکتسبه‌ی خود را از دست داده‌اند. وضعیتِ آن‌ها البته در دوره‌های قبل هم تعریفی نداشت، اما طی سالهای گذشته، برخی از حقوق قانونیِ آن‌ها حتی به شکلِ فرمالیته و حداقلی هم پرداخت نمی‌شود.

اولین مورد مربوط به حذف ردیفِ بودجه‌ی مربوط به قانون حمایت از معلولان در برنامه بودجه ۱۴۰۱ است. پیش از آن طبق قانون حمایت از حقوق معلولان، ردیفِ بودجه‌ای جداگانه برای معلولان در بودجه تعیین می‌شد، که البته به دلیلِ ناچیز بودنِ میزانِ این بودجه مورد انتقادِ فعالانِ این حوزه بود که دولتِ سیزدهم در اولین لایحه‌ای که بعد از روی کار آمدن تحویل مجلس داد، این ردیفِ بودجه را به طور کلی حذف کرد. عدم پرداختِ مابه‌التفاوت ۲۰درصدیِ مستمریِ معلولان، عدم اجرای ماده۲۷ قانون حمایت از معلولان، ناچیز بودنِ کمک هزینه‌ی خرید وسایلِ توان‌بخشی، مبلغ بسیار ناچیزِ کمک هزینه معیشتی و… موارد دیگری از اعتراضِ افراد دارای معلولیت است.

بهروز مروتی، فعال حقوق معلولان، در رابطه با حذفِ حقوقِ ناچیزِ افراد دارای معلولیت گفت: مشکل فقط عیدی نیست. دولت حق و حقوقِ زیادی از ما حذف کرده که حذف عیدی یک نمونه‌ی آن است. سال گذشته مبلغ عیدی به نصف کاهش پیدا کرد و امسال به طور کامل حذف شد. بیش از ده سال همه‌ی دولت‌ها این عیدی را پرداخت می‌کردند که مبلغِ آن معادلِ یک ماه مستمری مددجویان نهادهای حمایتی است.

وی ادامه داد: گذشته از عیدی که قطع شده و دولت هیچ توضیحی هم در رابطه با آن نداده، مسئله‌ی پرداختِ مابه‌التفاوت افزایش ۴۰ درصدی مستمری مددجویان نهادهای حمایتی هم هنوز حل نشده است. اوضاع از این قرار است که مجلس برای سال ۱۴۰۲ مستمری مددجویان را ۴۰ درصد افزایش داده بود، در حالیکه دولت ۵ ماه اول سال این مستمری را با افزایش ۲۰درصدی پرداخت کرد و مابه‌التفاوتِ آن را هنوز پرداخت نکرده است.

این فعال حقوق معلولان بیان کرد: طبق اخباری که به ما رسیده، دولت هیچ برنامه‌ای برای پرداختِ این مابه‌التفاوت ندارد. در واقع، وقتی دولت حق قانونی مددجویان نهادهای حمایتی را، که در مجلس تصویب شده، پرداخت نمی‌کند، مسلما عیدی را که به شکل مکتوب نوشته نشده و رویه‌ی ۱۰ ساله‌ی دولتهاست را هم به راحتی کنار می‌گذارد.

وی گفت: در شرایطی که نرخ دلار به ۶۵ میلیون تومان و سکه به بالای ۴۴ میلیون تومان رسیده، حذفِ عیدیِ معلولان و عدم پرداختِ معوقاتِ قانونیِ آن‌ها، به معنایِ بی‌توجهیِ کامل به این افراد است. واقعا نمی‌دانیم در این شرایطِ گرانی باید چه کار کنیم و چه بر سرِ معیشت و زندگی مددجویان نهادهای حمایتی، به ویژه معلولان که هزینه‌های زندگی آن‌ها چندین برابرِ افراد دیگر است، خواهد آمد.

عیدی

همچنین هفته گذشته نماینده شاهین شهر در مجلس، خواستار تسریع در پرداخت عیدی ۷۰۰ هزار تومانی مددجویان بهزیستی و کمیته امداد شد.

حسینعلی حاجی دلیگانی ضمن تبریک سال نو گفت: طبیعتا در سال جدید یکی از اولویت‌های اصلی باید تقویت معیشت مردم باشد و برنامه ریزی باید در این راستا صورت گیرد.

وی ادامه داد: مخصوصا رسیدگی به وضعیت اقتصادی مددجویان بهزیستی و کمیته امداد در شرایط اقتصادی فعلی باید با دقت بیشتری پیگیری شود.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم تصریح کرد: اینکه شنیده می‌شود همان عیدی حدود ۷۰۰ هزار تومانی مددجویان نیز امسال واریز نشده، قابل قبول نیست و باید مسئولان پاسخگو باشند و در سریعترین زمان ممکن این مبالغ محدود واریز شود.

همواره در پایان سال سازمان بهزیستی و کمیته امام خمینی مبلغی را به عنوان عیدی برای مددجویان در نظر می گیرند و در روزهای پایانی سال به حسابشان واریز می کنند. اما در حال حاضر دو سالی می شود که این عیدی به حساب مددجویان واریز نشده و آنها را چشم به انتظار گذاشته اند.

چند روز پیش خبری در رسانه ها به نقل از صفحه توئیتری «کمپین معلولان» منتشر شد که در متن این خبر آمده بود عیدی مددجویان بهزیستی و کمیته امداد با یک ماه تاخیر واریز شد. در این توییت نوشته شده بود: سرانجام عیدی ناچیز مددجویان بهزیستی به میزان نصف مستمری یک ماه این افراد و با احتساب بُعد خانوار، واریز شد. ‌تک نفره ۲۷۳، دو نفره ۳۹۰، سه نفره ۵۴۶، چهار نفره ۷۰۲ و پنج نفره ۸۵۸ هزار تومان.

پس از انتشار این خبر تعداد اندکی از مددجویان خبر واریزی را تایید کردند اما اکثر مددجویان بهزیستی اعلام کردند که عیدی به حساب آنها نیامده و این خبر صحت ندارد.

دم واریز عیدی مددجویان بهزیستی و کمیته امداد در سال جدید و تکرار آن صدای اعتراض آنها را درآورده است. در ادامه بخشی از نظرات مددجویان بهزیستی و کمیته امداد را در این رابطه می خوانید.

یک کاربر نوشته است: سلام چرا عیدی ما معلولان نمی دهید چقدر منتظر باشیم

کاربری دیگری نوشته است: توروخدا عیدی بهزیستی واریز کنید ؟! بچه دارم !

نوروزی می گوید: سلام برای دخترم من عید واریز نشده است کی می خواهد این عیدی را واریز کن امسال من برای دختر هیچ لباسی نخریدم انصاف کجاست هر هرکس که پارتی داشته باشه براش کمک مکند من از روی رایانه کرایه ماشین می دهم چرا این همه دروغ می گوید به جای حرف عمل کند

دهمیری نوشته است: باسلام و عرض ادب واحترام خدمت همه بزرگواران و مسوولین کمیته امداد ولایت هنوز عیدی برای ما واریز نشد تواین ماه مبارک رمضان در فقر مطلق زندگی میکنم دارای دو فرزند یک پسر و یک دختر افتاری و سحری نداریم بخوریم از شما بزرگواران و خیرین محترم تقاضای کمک داریم تاتوان خرید وسایل خوراکی واسه این ماه را داشته باشیم

کاربر دیگری می گوید: سلام من بیمار دیالیزی هستم با هفت سر عائله چهار فرزند همسر و مادر پیرم هنوز چشم به راه پیامک گوشی موبایل هامون هستیم هنوز ریالی واریز نشده به حساب مون قبلا خم گفتن مابه التفاوت هفت ماه وهم میدیم ازاون هم خبری نشد.

منبع: تسنیم
  • م س ارسالی در

    عیدی رفت پیش برای غزهمامعلولین نشکن میزن یم ازخوشحالی انقدربهزیستی به ماپول می‌ده د متان گرم خجالتی خوب چیزی هست برای مسئو لین

  • عباسعلی سلمانی ارسالی در

    سلام مددجو کمیته امداد امام هستم که اشتغال قالی بافی درخواست کردم ولی خبری از اشتغال نیست و از چرخه حمایت مستمری خارج شدم الآن پنچ ماه هیچ واریزی نشده

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها