|
کدخبر: 323512

قیمت خانه / اجاره خانه / بازار مسکن

قیمت خانه در تهران نگران کننده شد

بانک مرکزی اعلام کرد که در اسفند سال ۱۴۰۲، تعداد آپارتمان‌های مسکونی معامله شده در شهر تهران به ۶.۲ هزار واحد مسکونی رسید. این رقم نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل از آن به ترتیب ۰.۱ و ۶.۴ درصد کاهش نشان می‌دهد. این اطلاعات در گزارش تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران به‌روزرسانی شده است.

اقتصاد قیمت خانه در تهران نگران کننده شد

بنا به گزارش ماهیانه، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی از طریق بنگاه های معاملات ملکی در شهر تهران، در ماه مورد بررسی ۸۱۴.۴ میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل افزایش ۳.۸ درصدی داشت.

بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا در اسفند سال ۱۴۰۲ حاکی از آن است که از مجموع ۶۱۷۹ واحد مسکونی معامله شده، واحدهای تا ۵ سال ساخت با سهم ۳۱.۴ درصد، بیشترین سهم را به خود اختصاص داده اند. سهم مذکور در مقایسه با اسفند سال قبل از آن حدود ۳.۸ درصد کاهش یافته است.

توزیع تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق مختلف شهر تهران در اسفند سال ۱۴۰۲ حاکی از آن است که از میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران، منطقه ۵ با سهم ۱۵.۳ درصدی از کل معاملات، بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه نامه را به خود اختصاص داده است. همچنین مناطق ۲، ۱۰ و ۴ با سهم های ۱۰.۲، ۹.۳ و ۹.۱ درصدی در رتبه های بعدی قرار گرفته اند.

بر اساس این گزارش در اسفند سال ۱۴۰۲، متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران ۸۱۴.۴ میلیون ریال بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل از آن به ترتیب ۳.۸ درصد و ۲۴.۸ درصد افزایش نشان می دهد.

در میان مناطقه ۲۲ گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل ۱۵۰۶.۸ میلیون ریال به منطقه ۱ و کمترین آن با ۴۳۲.۲ میلیون ریال به منطقه ۱۸ تعلق داشته است.

توئزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده شهر تهران در اسفند ۱۴۰۲ نشان می دهد که به لحاظ مساحت، واحدهای مسکونی با سطح زیربنای کمتر از ۸۰ متر مربع، سهمی معادل ۵۱.۹ درصد از معاملات انجام شده را به خود اختصاص دادند. همچنین ۵۴.۳ درصد واحدهای مسکونی با قیمتی کمتر از متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در این ماه معامله شده و ۵۰ درصد از معاملات نیز به واحدهای مسکونی با ارزش هر واحد کمتر از ۶ مییارد تومان اختصاص داشته است.

بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و کل مناطق شهری در اسنفد سال ۱۴۰۲ نشان دهنده رشد یکسان و معادل ۲ درصدی شاخص های مزبور نسبت به ماه قبل از آن می باشد. رشد نقطه به نقطه شاخص مزبور رد اسفند سال ۱۴۰۲ در شهر تهران و کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قل از آن به ترتیب معادل ۴۴.۵ و ۵۱.۶ درصد می باشد.

منبع: برنا

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها