|
کدخبر: 322449

احداث اتوبان / حمل و نقل / وزارت راه

تلاش بی وقفه وزارت راه برای تکمیل باند دوم اهواز به خرمشهر

اتوبان بین شهری یک نوع جاده عمومی است که برای اتصال شهرها و مناطق مختلف در یک منطقه یا کشور به کار می‌رود. احداث اتوبان بین شهری معمولاً به منظور بهبود ارتباطات و حمل و نقل بین شهرها، کاهش زمان سفر، بهبود امنیت رانندگی و تسهیل تجارت و ترابری انجام می‌شود.

اقتصاد تلاش بی وقفه وزارت راه برای تکمیل باند دوم اهواز به خرمشهر

 وزیر راه و شهرسازی گفت: محور اهواز – خرمشهر از محورهای پرحادثه کشور است و تلاش می‌کنیم هر چه سریع‌تر طرح ملی باند دوم محور اهواز به خرمشهر تکمیل شود.

مهرداد بذرپاش امروز ۲۰ اسفندماه در حاشیه آغاز عملیات اجرایی باند دوم جاده اهواز - خرمشهر اظهار کرد: محور اهواز – خرمشهر از محورهای پرحادثه کشور است که چهار بانده شدن آن به کاهش تصادفات جاده‌ای و بار ترافیکی کمک زیادی خواهد کرد و تلاش می‌کنیم هر چه سریعتر این طرح ملی تکمیل شود و مورد استفاده مردم قرار گیرد.

وی افزود: این طرح در ۲ قطعه ۲۵ کیلومتری اجرایی می‌شود و با توجه به اینکه ورودی شهرها جزو نقاط پرتصادف هستند ورودی شهر اهواز و خرمشهر در اولویت قرار گرفتند؛ ۶۰ کیلومتر باقیمانده محور اهواز - خرمشهر نیز فاز به فاز اجرایی خواهد شد.

بخشی از کمربندی غرب اهواز تا تابستان آینده به بهره‌برداری می‌رسد

بذرپاش با اشاره به طرح کمربندی غرب اهواز اظهار کرد: امید است با تصمیمات گرفته‌شده بتوانیم بخشی از این محور مهم را تا تابستان سال آینده وارد مدار کنیم.

وی بیان کرد: با اتمام این‌ محور ۱۲ کیلومتری، رینگ دور اهواز تکمیل و محور اهواز – خرمشهر به راحتی و بدون نیاز به عبور از شهر اهواز از مسیر حمیدیه طی می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی گفت: اجرای این پروژه به کاهش سوانح جاده‌ای، خلوت‌تر شدن محور اهواز و سهولت تردد مسافران در ایام اربعین کمک چشمگیری می‌کند.

برای احداث اتوبان بین شهری، مراحل زیر عموماً پیگیری می‌شود:

بررسی و برنامه‌ریزی: در این مرحله، نیازمندی‌ها، مسیرهای ممکن، مطالعات ترافیکی، اقتصادی و زیست‌محیطی مورد بررسی قرار می‌گیرند. این بررسی‌ها به منظور تعیین بهترین مسیر، مدل ترافیکی، تاثیرات زیست‌محیطی و اقتصادی احداث اتوبان صورت می‌گیرد.

طراحی: در این مرحله، طراحی هندسی جزئیات اتوبان انجام می‌شود. این شامل تعیین تعداد لایه‌ها، عرض جاده، مشخصات پل‌ها، خروجی‌ها، ورودی‌ها، تونل‌ها و سایر زیرساخت‌ها است.

تهیه مالکیت زمین: برای ساخت و احداث اتوبان، زمین‌های مورد نیاز برای این پروژه باید تهیه و مالکیت آنها تامین شود. این می‌تواند از طریق خرید، خراج و یا توافقات دیگر با مالکان زمین انجام شود.

ساخت و ساز: در این مرحله، ساخت و ساز اتوبان آغاز می‌شود. این شامل حفر و تراشه کردن زمین، ساخت پل‌ها، تونل‌ها، خروجی‌ها، ورودی‌ها، راهبردها و سایر زیرساخت‌ها است.

تجهیزات و تکمیل کننده‌ها: در این مرحله، تجهیزات مورد نیاز برای عملکرد صحیح اتوبان، مانند نشانه‌ها، روشنایی، سیستم‌های اطفاء حریق، تجهیزات امداد و نجات و دیگر تجهیزات لازم نصب می‌شوند.

آزمایش و بهره‌برداری: پس از اتمام ساخت و نصب تجهیزات، اتوبان بین شهری آزمایش می‌شود و پس از تأیید صحت و عملکرد صحیح، بهره‌برداری رسمی ازآن آغاز می‌شود. در این مرحله، تمامی سیستم‌ها و خدمات اتوبان به صورت کامل فعال می‌شوند و رانندگان می‌توانند از این اتوبان برای سفرهای بین شهری استفاده کنند.

منبع: ایسنا

ارسال نظر