|
کدخبر: 321447

عیدی بازنشستگان / حقوق بازنشستگان / پاداش بازنشستگان

خبر خوش سازمان تامین اجتماعی / امروز کام بازنشستگان شیرین می شود

اعتبارِ تامین «عیدی» امسال معادل ۱۲ هزار میلیارد تومان بوده است که با تامین این اعتبار، امروز عیدی چهار میلیون و ۳۰۰ هزار مستمری‌بگیر و بازنشسته در حسابها خواهد بود.

اقتصاد خبر خوش سازمان تامین اجتماعی / امروز کام بازنشستگان شیرین می شود

امروز (۹ اسفندماه)، بر اساس اعلام سازمان تامین اجتماعی، به ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار مستمری‌بگیر و بازنشسته تحت پوشش این سازمان، مبلغ ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان عیدی واریز خواهد شد.

اعتبارِ تامین «عیدی» امسال معادل ۱۲ هزار میلیارد تومان بوده است که با تامین این اعتبار، امروز عیدی چهار میلیون و ۳۰۰ هزار مستمری‌بگیر و بازنشسته در حسابها خواهد بود.

طبق بخشنامه عیدی سال ۱۴۰۲ مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی، مبلغ عیدی امسال برای هر پرونده فعال مستمری اعم از بازنشستگی، از کارافتادگی کلی و بازماندگان (مجموع سهام)، معادل ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان (۲۵.۰۰۰.۰۰۰ ریال) است، اما در راستای حمایت از خانواده، علاوه بر مبلغ عیدی موضوع مصوبه مذکور، برای هر پرونده فعال مستمری که بر اساس قوانین و مقررات مربوط مشمول دریافت کمک هزینه عائله مندی یا کمک اولاد هستند، مبلغ ثابت ۷۰۰ هزار تومان بابت عائله‌مندی و مبلغ ثابت ۳۰۰ هزار تومان به ازای هر فرزند تحت تکفل با لحاظ مفاد بخشنامه الحاق یک جزء به بند (۷-۴) بخشنامه تلخیص و تجمیع بخشنامه‌ها، دستورالعمل‌ها و دستورهای اداری مربوط به مزایای متعلقه به مستمری‌بگیران پرداخت می‌شود.

همچنین در مورد عیدی کارگران مطابق گزارش‌هایی که از سوی نمایندگان کارگران ارائه شده است، بیش از ۹۶ درصد از قراردادهای کار در حال حاضر به صورت موقت بوده و انواعی از قراردادهای موقت از جمله قراردادهای سفید امضا، کوتاه مدت، سه ماهه، یک ماهه و در حالت بهترین، قراردادهای یک ساله را شامل می‌شود.

اما این روز‌ها مشکل مدت قرارداد در کنار حقوق‌های معوق در بخش زیادی از کارگاه‌ها به مشکل کارگران افزوده شده است. مشکلی که خیلی هم نمی‌توان گفت مستقیماً به کارفرما ربط دارد. واحد‌های تولیدی در حال حاضر تحت تأثیر شرایط اقتصادی حال و روز خوبی ندارند و مشکلات زنجیره وار آن‌ها به کارگران هم رسیده و در حال حاضر بخشی از کارگران با حقوق‌های معوق ۴ تا ۵ ماهه به پایان سال نزدیک می‌شوند.

این کارگران در بهترین حالت سال نو را به گونه‌ای آغاز می‌کنند که حقوق‌های معوق خود را دریافت کرده، اما به دلیل رکود و کمبود بودجه در واحد تولیدی خود عیدی و سنواتی دریافت نکرده اند.

اما کارگرانی که قرارداد مشخص و در چارچوب قانون کار ندارند معمولاًً از سنوات بی بهره می‌شوند چرا که کارفرمایان با هدف فرار از بیمه کردن نیروی کار، پرداخت نکردن سنوات و واریز کمتر عیدی قرارداد‌های کار را در چارچوب قانون کار منعقد نمی‌کنند.

علی رغم اینکه مطابق قانون، کارگران به سنوات و تعداد روز‌هایی که کار کرده‌اند مستحق دریافت عیدی هستند و میزان عیدی و پاداش پایان سال بسته به مدت قرارداد و کارکرد آن‌ها متفاوت است، اما هستند کارگرانی که در واحد‌های مختلف به بهانه‌های مختلف از این حق قانونی محروم می‌شوند.

علاوه بر اینکه تعدادی از کارگران قرارداد‌های کاری شان تمدید نمی‌شود، کارگرانی هم هستند که مطابق قانون کار عیدی دریافت نمی‌کنند. یعنی حداقل عیدی که دریافت می‌کنند بسیار کمتر از مبلغ قانونی تعیین شده برای آن‌ها است. این مسئله از آنجا ناشی می‌شود، که اکثر کارگران شاغل در کارگاه‌های کوچک از مزایای قانونی بی بهره هستند و فقط پایه حقوق را دریافت می‌کنند و در بهترین حالت پایان سال کارفرما با پرداخت مبلغی بسیار پایین‌تر از مبلغ تعیین شده عیدی، از مسئولیت خود سر باز می‌زند و کارگر بیچاره از ترس بیکاری به سمت شکایت قانونی نمی‌روند و به دریافت همان مبلغ اندک راضی و خوشحال به استقبال عیدی می‌رود که باز هم مانند سال‌های قبل با عقب ماندگی درآمد و عدم همخوانی دخل و خرج آغاز خواهد شد.

زمان و مبلغ عیدی کارگران

هادی ابوی، فعال کارگری در مورد زمان پرداخت عیدی کارگران گفت: معمولاً عیدی کارگران اسفند ماه پرداخت می‌شود، البته منعی ندارد که با حقوق بهمن نیز پرداخت شود، اما مهلت قانونی برای عیدی همان اسفند ماه است.

وی در مورد میزان عیدی کارگران در سال جاری گفت: میزان عیدی هر سال به نسبت حداقل دستمزد کارگران تعیین می‌شود یعنی دو برابر حقوق پایه به شرط این که از سه برابر حد اقل مزد تجاوز نکند.

عضو شورای عالی کار و نماینده کارگران گفت: مطابق مصوبات شورای عالی کار، تمام شرکت‌هایی که زیر نظر قانون وزارت کار فعالیت می‌کنند باید به کارمندان خود به ازای یک سال کار معادل ۶۰ روز آخرین دستمزد (حداقل عیدی) و ۹۰روز آخرین دستمزد (حداکثر عیدی)، عیدی پرداخت کنند. به این معنا که میزان پرداختی عیدی کارمندان نباید از ۶۰ روز دستمزد کمتر و از ۹۰روز دستمزد بیشتر باشد.

با توجه به مصوبه سال گذشته شورای عالی کار، حداقل و حداکثر عیدی کارگران در سال ۱۴۰۲، به ترتیب ۱۰۶.۱۶۵.۶۸۰ ریال و ۱۵۹.۲۴۸.۵۲۰ ریال است.

منبع: ایسنا
  • عبدالله ارسالی در

    پول وسرمایه وپس انداز۳۵سال بیمه پردازی م ارادر دست گرفتندوبه ما۲۵۰۰عیدی میدهندانگ ارصدقه به گدامیدهندواین توهین است!! اگرم وسوی وکارمندان تامین اجتماعی بیشتراز۲۵۰۰ عیدی بکیرندماصاحبان صندوق راضی نیستیم وا یشاالله خرج حادثه وبیماری کنند!!خداوندری شه ظلم وستم وستمکاران رابخشکاند!

ارسال نظر