|
کدخبر: 321392

تعرفه بیمه/بیمه شخص ثالث/نرخ نامه

نرخ نامه جدید بیمه خودرو اعلام شد / بیمه شخص ثالث در سال ۱۴۰۳چگونه محاسبه میشود؟

با خرید بیمه شخص ثالث در طرح بخشودگی جرایم دیرکرد، قیمت بیمه نامه شخص ثالث کاهش می‌یابد.

اقتصاد نرخ نامه جدید بیمه خودرو اعلام شد / بیمه شخص ثالث در سال ۱۴۰۳چگونه محاسبه میشود؟

قیمت بیمه شخص ثالث براساس عوامل مختلفی توسط بیمه مرکزی تعیین می‌شود. خرید این بیمه‌نامه برای همه وسایل نقلیه زمینی اجباری است و عدم داشتن آن ممکن است منجر به مجازات‌های مختلفی شود که صندوق تامین خسارات بدنی این جرایم را در نظر گرفته است. جرایم شامل اعمال جریمه، توقیف خودرو و ابطال کارت سوخت می‌شود که به تازگی برای رانندگان بدون بیمه شخص ثالث اعمال می‌شود. این عوامل باعث می‌شوند که افراد به دنبال تهیه یک بیمه‌نامه با قیمت مناسب باشند.

از طرفی با نزدیک شدن به روزهای پایانی اسفند۱۴۰۲  ، شروع تعطیلات نوروزی و طرح بخشودگی ; دهه فجر، بهتر است این فرصت طلایی را برای پیش خرید بیمه شخص ثالث از دست ندهید. پیش خرید بیمه شخص ثالث به شما این امکان را می‌دهد تا با خیالی آسوده تعطیلات خود را بگذارنید و بیمه‌نامه خود را با قیمت کمتری تهیه کنید.در ادامه می‌خواهیم در مورد قیمت بیمه شخص ثالث و عوامل موثر با آن با شما صحبت کنیم تا در زمان خرید بیمه‌نامه، بهترین انتخاب را داشته باشید.

فاکتورهای موثر در تعیین قیمت بیمه شخص ثالث

یکی از مهم‌ترین عوامل تعیین کننده قیمت بیمه شخص ثالث، نرخ دیه است. نرخ دیه در هر سال توسط قوه قضاییه تعیین می‌شود و سپس با توجه به آن حق بیمه پایه بیمه شخص ثالث به وسیله بیمه مرکزی تعیین می‌شود. البته لازم است بدانید علاوه بر نرخ دیه عوامل زیر نیز در تعیین حق بیمه شخص ثالث خودرو تاثیرگذار هستند

 • نرخ دیه
 • تعداد سیلندر
 • کاربری خودرو
 • تخفیف عدم خسارت
 • سقف پوشش‌های مالی بیمه‌نامه
 • جریمه دیرکرد
 • تخفیفات ویژه شرکت‌های بیمه
 • مدت اعتبار بیمه‌نامه

قیمت بیمه شخص ثالث موتور نیز با توجه عوامل زیر تعیین می‌شود:

 • نوع و ساختار موتور
 • جریمه دیرکرد
 • سقف تعهد پوشش مالی
 • تخفیف عدم دریافت خسارت
 • تعداد سیلندر
 • سال تولید

تاثیر کاربری خودرو در قیمت بیمه شخص ثالث

کاربری خودرو تعیین کننده میزان ریسک ایجاد حادثه برای خودروها است. به عبارتی ریسک بروز حادثه در خودروهایی با کاربری تاکسی یا خودروهای آموزش رانندگی بیشتر از خودروهای سواری است و این افراد باید حق بیمه بیشتری پرداخت نمایند.

قیمت بیمه شخص ثالث تاکسی‌ها

قیمت بیمه شخص ثالث تاکسی بیشتر از حق بیمه پایه خودروهای سواری است. همچنین لازم است بدانید که خودروهایی با کاربری خاص مانند آمبولانس، حمل خون، آتش‌نشانی و بارکش‌ها باید حق بیمه بیشتری نسبت به سایر خودروها پرداخت نمایند. وسایل نقلیه‌ای که بیش از ۱۵ سال از تولید آن‌ها گذشته است نیز به ازای هر سال ۲ درصد به مبلغ حق بیمه آن‌ها افزوده می‌شود. در جدول زیر میزان افزایش قیمت بیمه شخص ثالث را برای تاکسی‌ها و خودروهای آموزش رانندگی مشاهده می‌کنید:

قیمت بیمه شخص ثالث

تاکسی‌های درون شهری

۱۰ درصد

خودروهای آموزش رانندگی

۱۵ درصد

تاکسی‌های برون شهری

۲۰ درصد

قیمت بیمه شخص ثالث خودروهای سواری

قیمت بیمه شخص ثالث خودروهای سواری در سال ۱۴۰۲ به شرح زیر است:

نرخ بیمه شخص ثالث خودروهای سواری در سال ۱۴۰۲

نوع خودرو سواری

قیمت بیمه شخص ثالث به تومان

خودروهای کمتر از ۴ سیلندر

۳.۰۴۷.۲۰۰

پیکان، پراید و سمند

۳.۶۰۸.۸۰۰

 

ماشین‌های۴ سیلندر

۴.۲۴۱.۹۰۰

 

خودروهایی با بیش از ۴ سیلندر

۴.۷۴۷.۶۰۰

 

تخفیف عدم خسارت و تاثیر آن بر قیمت بیمه شخص ثالث

تخفیف عدم خسارت به نسبت تعداد سال‌هایی که بیمه‌گزار از بیمه شخص ثالث استفاده نکرده است، تعیین می‌شود. این تخفیفات به ازای هر سال ۵ درصد افزایش می‌یابند و در نهایت در سال دهم به ۷۰درصد می‌رسند. در جدول زیر درصد تخفیفات عدم خسارت را مشاهده می‌کنید:

تعداد سال عدم دریافت خسارت

درصد تخفیف

دو

۵ درصد

سه

۱۰ درصد

چهار

۱۵ درصد

پنج

۲۰ درصد

شش

۳۰ درصد

هفت

۳۵ درصد

هشت

۴۰درصد

نه

۴۵ درصد

ده تا چهارده

۷۰ درصد

 

لازم است بدانید که در صورتی که قیمت بیمه شخص ثالث در سال ۱۴۰۲ برای خودرویی ۶ میلیون تومان باشد و مالک ۱۰ سال تخفیف عدم خسارت داشته باشد، فقط کافی است ۳ میلیون تومان پرداخت نماید.

جریمه دیرکرد از عوامل موثر بر افزایش قیمت بیمه شخص ثالث

جریمه دیرکرد به صورت روزانه تعیین و موجب افزایش قیمت بیمه شخص ثالث می شود

جریمه دیرکرد یکی از جرایمی است که برای خودروهای فاقد بیمه‌نامه در نظر گرفته شده است. این جریمه بر اساس فرمول زیر محاسبه می‌شود و در افزایش قیمت بیمه شخص ثالث تاثیرگذار است:

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث = حق بیمه پایه خودرو تقسیم بر ۳۶۵ روز

نکته قابل توجه این است که وجود جریمه دیرکرد تاثیری بر تخفیفات بیمه شخص ثالث خودرو ندارد.

تاثیر پوشش مالی بر قیمت بیمه شخص ثالث

پوشش مالی نشان‌دهنده تعهد مالی شرکت بیمه در مقابل بیمه‌گزار است. در سال ۱۴۰۲ حداقل پوشش مالی ۳۰ میلیون تومان و حداکثر میزان آن ۶۰۰ میلیون تومان است. انتخاب پوشش مالی بالاتر موجب افزایش قیمت بیمه شخص ثالث می‌شود.

اثرگذاری مدت اعتبار بیمه‌نامه بر قیمت بیمه شخص ثالث

مدت اعتبار بیمه‌نامه می‌تواند از چند روز تا یک سال متغیر باشد. اما بیمه‌نامه یکساله قیمت مناسب‌تری نسبت به بیمه‌نامه‌های کوتاه مدت دارد. بیمه‌نامه‌های کوتا مدت ریسک بیشتری دارند، به همین دلیل شرکت‌های بیمه این بیمه‌نامه‌ها را با قیمت بیشتری ارائه می‌دهند.

کاهش قیمت بیمه شخص ثالث با تخفیفات شرکت‌های بیمه

برخی شرکت‌های بیمه با توجه به قوانین بیمه مرکزی، بیمه‌نامه شخص ثالث را با قیمت کمتری به بیمه‌گزاران ارائه می‌دهند. البته میزان تخفیفات بیمه شخص ثالث توسط شرکت‌های بیمه نباید از حد تعیین شده بیشتر باشد. همچنین حق بیمه دریافتی توسط این شرکت‌ها نیز نباید از حق بیمه اعلام شده توسط بیمه مرکزی کمتر باشد.

خرید بیمه شخص ثالث با بهترین قیمت

قیمت بیمه شخص ثالث با توجه به مواردی که در این مقاله ذکر شد تعیین می‌شود. برای خرید یک بیمه‌نامه با قیمت مناسب باید به تمامی عوامل موثر در تعیین قیمت این بیمه‌نامه توجه کنید. همچنین فراموش نکنید که خرید بیمه‌نامه با قیمت پایین همیشه بهترین انتخاب نیست. در زمان خرید بیمه شخص ثالث حتما سقف تعهدات مالی را به گونه‌ای تعیین نمایید که در زمان بروز حادثه برای دریافت خسارت با مشکل مواجه نشوید. امیدواریم با مطالعه این مقاله اطلاعات مورد نیاز خود را در مورد نحوه تعیین قیمت بیمه شخص ثالث به دست آورده باشید.

 • خدابنده ارسالی در

  همه گرانی ها را خودتان بوجود می‌آورید چر ا از مردم گلایه دارید به خودتان بیاید بس کنید توانی نیست

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  سایر رسانه ها