|
کدخبر: 320103

قیمت بنزین/بنزین سهمیه/کارت بنزین

جلوگیری از ناترازی بنزین / نقش خودروهای داخلی چقدر است؟

ناترازی بنزین یکی از چالش های اساسی کشور است که طبق گفته بسیاری از کارشناسان، یکی از عوامل مصرف بالای بنزین، خودروهای داخلی هستند.

اقتصاد جلوگیری از ناترازی بنزین / نقش خودروهای داخلی چقدر است؟

ناترازی سوخت به عنوان یک چالش اساسی باید مورد توجه قرار گیرد و دولت نیز باید برای جبران این چالش، اقدامات مهمی را انجام دهد. 

عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه خودروهای داخلی بیش از استاندارد بنزین می‌سوزانند، گفت: به جای هدررفت ۳ تا ۴ میلیارد دلار برای واردات بنزین، باید به سمت تحول صنعت خودرو پیش برویم و موتور خودروهای داخلی را اصلاح کنیم.

رمضانعلی سنگدوینی با اشاره به راهکارهای جلوگیری از ناترازی بنزین، بر ضرورت ‌رفع مشکلات موتور خودروهای تولید داخل تأکید کرد و افزود:‌‌ ‌خودروهای داخلی اثرات زیادی در مصرف‌ بنزین در کشور دارند و به نوعی باید گفت خودروهای داخلی بیش از استاندارد بنزین می‌سوزانند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در حال حاضر صنعت خودروی ما یک صنعت دولتی بوده و باید از این شرایط خارج شویم، بنابراین ما باید صنعت خودرو را به بخش خصوصی واگذار کنیم تا این بخش کیفیت خودرو را ارتقا دهد.

وی با بیان اینکه خودروهای داخلی باید بهینه مصرف کنند، ‌‌بیان کرد: ما به جای‌ اینکه واردات بنزین داشته باشیم و حدود ۳ الی ۴ میلیارد دلار در این بخش هزینه کنیم، باید به سمت تحول صنعت خودرو پیش برویم و موتور خودروهای داخلی را اصلاح کنیم ضمن آنکه به سمت تولید خودروهای دوگانه سوز و همچنین با مصرف بنزین پایین‌تر برویم.

سنگدوئینی درباره تمرکز بر سوخت‌های جایگزین بنزین نظیر‌ انرژی الکترونیکی، گاز سی‌ان‌جی و ال پی جی بر لزوم به کارگیری آن‌ها جهت حل ناترازی بنزین، تأکید کرد و افزود‌: در حال حاضر بسیاری از کشورهای دنیا از سوخت‌های متنوع استفاده می‌کنند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ‌صنعت خودرو باید در راستای جلوگیری از ناترازی بنزین متحول شود.

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی گفت: به موازات تولید بنزین، احداث پالایشگاه‌های نو و کیفی‌سازی باید در دستور کار قرار گیرد و در عین حال در زمینه بهینه‌سازی مصرف انرژی گام‌های جدی برداریم، از این رو همسو با این هدف طرح‌هایی در زمینه کیفی‌سازی و تولید و استفاده از خودروهای هیبریدی با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت)، اجرای طرح‌های توسعه‌ای در شرکت‌های پالایشی برای تثبیت ظرفیت تولید بنزین و رسیدن به رقم ۱۳۰ میلیون لیتر در روز در نظر گرفته شده است.

وی بیان کرد: در عمده کلانشهرها بر اساس تکالیفی که داریم بنزین و گازوئیل با استاندارد یورو توزیع می‌شود، در زمینه دیگر فرآورده‌های نفتی هم تا سال ۱۴۰۴ به استاندارد یورو می‌رسیم.

سالاری افزود: در حوزه نفت‌کوره طرح‌های جامعی در همه شرکت‌های پالایشی طراحی شده است که به‌تدریج اجرایی می‌شوند، در این زمینه به همکاری میان‌دستگاهی نیاز داریم زیرا طرح‌های ما بیشتر محیط زیستی هستند، از این رو تسریع در صدور مجوزها الزامی است.

مصوبه‌ای برای قیمت سوم بنزین نداشته‌ایم

وی با تأکید بر اینکه درباره نرخ سوم بنزین، مصوبه و ابلاغیه‌ای نداشته‌ایم، گفت: واردات بنزین هم تنها در شرایطی که پالایشگاه‌ها تعمیرات اساسی دارند، انجام می‌شود.

۳ هزار اصله نهال در شرکت پالایش نفت تهران کاشته خواهد شد که در این مراسم چند نهال به صورت نمادین ازسوی مدیران صنعت پالایش و جهاد کشاورزی و مدیران محلی شهرستان ری غرس شد.ش

منبع: فارس

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها