|
کدخبر: 319825

قیمت دلار/قیمت ارز/قیمت طلا

پیش بینی مهم از قیمت دلار / منتظر ارزانی باشیم؟

اقتصاددان های بسیاری، پیش بینی های مهمی را از قیمت دلار کرده اند و قیمت این ارز مهم را تا پایان سال بررسی کردند.

اقتصاد پیش بینی مهم از قیمت دلار / منتظر ارزانی باشیم؟

دلار هفته پر التهابی را گذراند و قیمت آن به سقف خود رسید اما طبق گفته بسیاری از کارشناسان، این حباب شکسته شد و دلار احتمال دارد تا به یک ثبات قیمت برسد.

قیمت دلار که هفته گذشته به سقف تاریخی خود رسیده بود، طی پنج روز کاری اخیر، ۹ درصد ریزش کرده و در مسیر نزولی به میانگین قیمت سالانه خود نزدیک می‌شود. اگرچه برخی عنوان می‌کنند که کاهش قیمت دلار در روندی طبیعی رخ داده و به دلیل کاهش انتظارات تورمی بوده است، اما سرنخ‌های کاهش قیمت دلار بیش از آنکه به فاکتورهای اقتصاد کلان برسد، به سیاست‌های ارزی بانک مرکزی متصل می‌‍شود.

قیمت دلار از نیمه دوم دی‌ماه تا اواخر هفته گذشته روند صعودی شارپی داشت و ۲۰ درصد رشد کرد. گرد و خاک دلار، دامن بازار طلا و سکه را هم گرفت و قیمت انواع قطعات سکه سنگین را یک کانال بالاتر نشاند.

طی این مدت، قیمت طلای ۱۸ عیار نیز به سقف تاریخی خود یعنی سه میلیون تومان در هر گرم رسید و قیمت مثقال طلای ۱۸ عیار نیز ۱۲ میلیون تومانی شد. با این حال، از اواخر هفته گذشته به این سو، قیمت دلار کاهشی شده و با شتابی بیش از شتاب رشد خود، در روند نزولی می‌‎راند؛ اما چرا دلار گران شد و چرا اکنون در حال ارزان شدن است؟

چرا دلار گران شد؟

عملیات تروریستی در کرمان، نگرانی‌ها نسبت به افزایش تنش‌های سیاسی را افزایش داد. بر همین اساس از نیمه دی‌ماه امسال، قیمت دلار در روند افزایشی قرار گرفت. حمله موشکی سپاه پاسداران به مواضع تروریست‌ها در سوریه و عراق نیز سبب استفاده افزایشی‌های بازار ارز از این وضعیت شد و قیمت دلار با شتاب بیشتری در مسیر رشد قرار گرفت.

پس از این رخدادها، این بار پاسخ آمریکا به حملات یمنی‌ها به کشتی‌های تجاری که به سمت سرزمین‌های اشغعالی در حرکت بودند، دستاویز افزایشی‌ها شد تا قیمت دلار را به سمت کانال‌های بالاتر هدایت کنند. افزایش تنش‌های سیاسی در حالی سیگنال رشد را برای قیمت دلار صادر کرده بود که فاکتورهای اقتصادی نیز نمی‌توانست فضای روشنی را برای فعالان اقتصادی ترسیم کند.

در همین ارتباط باید به اظهارات رئیس صندوق توسعه ملی اشاره کرد که گفته بود دولت‌ها طی ۱۲ سال گذشته، بیش از ۱۰۰  میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی برداشت کرده‌اند که نمی‌توانند آن را پس بدهند. مهدی غضنفری اظهار کرده بود: «طی ۱۲ سال گذشته، بیش از ۱۰۰ میلیون دلار از صندوق استقراض شد. بر اساس محاسبات، اگر بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار برداشتی که توسط دولت‌ها صورت گرفته است را در قالب درصد در نظر بگیریم، سهم صندوق از۲۰  تا ۴۰ درصدی که باید نصیبش می‌شد، کمتر از ۱۰ درصد است. دولت‌ها در ۱۰ سال گذشته به طور متوسط کشور را با ۲۰ میلیارد دلار اداره کرده‌اند. یعنی بودجه کشور ۲۰ میلیارد دلار نیاز ارزی داشته است و هر زمان سهم دولت کمتر از این میزان می‌شد، از صندوق توسعه ملی برداشت می‌کردند.»

این اظهارات، آن هم از سوی یک مقام بلندپایه اقتصادی، دست دولت را برای تامین ارز مورد نیاز کشور رو کرد و این سیگنال را به بازار فرستاد که دولت با کمبود منابع ارزی روبروست و بر همین اساس، قیمت دلار جای رشد بیشتری دارد.

در سمت دیگر نیز، فاکتورهایی نظیر تورم فزاینده در بخش‌های مختلف اقتصادی، دورنمای روشنی برای فعالان بازار ارز ترسیم نمی‌کرد. به این ترتیب دو عامل مهم سیاسی و اقتصادی، فرمان رشد دلار را از نیمه دی‌ماه صادر کرد تا اسکناس آمریکایی را در سقف تاریخی خود بنشاند.

در این میان البته باید به این گمانه‌زنی نیز اشاره کرد که برخی از فعالان اقتصادی معتقدند هر سال در آستانه سررسید واریز حقوق و عیدی کارکنان دولت و در راستای جبران کسری بودجه، بازارساز اقدام فنر قیمت دلار را رها و همزمان نسبت به ارزپاشی در بازار اقدام می‌کند. به این ترتیب دلارهای بازارساز نیز در قیمت‌های بالا فروخته می‌شوند و به تناسب میزان رشد قیمت دلار در بازه زمانی مورد نظر، دولت از بازار ارز سود کسب می‌کند.

به‌عنوان مثال در صورتی که این گمانه‌زنی صادق باشد، دولت طی کمتر از یک ماه گذشته، ۲۰ درصد سود از بازار ارز کسب کرده است. با این حال، باید تاکید کرد که این گمانه‌زنی، هیچ‌گاه از سوی بانک مرکزی، مقامات و ارگان‎های رسمی تایید نشده است.

چرا قیمت دلار کاهش یافت؟

به هر روی اما طی پنج روز معاملاتی گذشته، قیمت دلار کاهشی بوده و نیمی از رشد یک ماه اخیر خود را از دست داده است. افت ۹ درصدی قیمت دلار طی روزهای اخیر اما چگونه میسر شده و چرا دلار ارزان شده است؟

حضور بازارساز در نخستین روزهای رشد قیمت دلار کمرنگ به نظر می‌رسید؛ با این حال، از زمانی که افزایش قیمت دلار با شتاب بیشتری دنبال شد و این اسکناس را به سقف تاریخی رساند، بازارساز پرقدرت‌تر از قبل وارد میدان شد و با استفاده از دو اهرم ارزپاشی و خبردرمانی، قیمت دلار را به سمت کانال‌های پایین‌تر کشاند.

منبع: عرشه آنلاین

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها