|
کدخبر: 318883

وام مسکن/نوسازی مسکن/وام ارزان

وام نجومی در جیب این افراد

معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد که وام‌های ۶۰۰ میلیون تومانی برای سازندگان به منظور تسریع در اجرای نوسازی بافت‌های فرسوده در نظر گرفته شده است.

اقتصاد وام نجومی در جیب این افراد

محمد آیینی، مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری کشور گفت: بیش از ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار بنای ناپایدار و سکونت ۱۰ میلیون نفر از هموطنان زیر سقف‌های لرزان داریم؛ بنابراین در راستای حفظ امنیت جان شهروندان ساکن در این بافت‌ها، شتاب بخشی به نوسازی و مقاوم‌سازی مساکن ناپایدار و فرسوده در بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری به عنوان اولویت اصلی در دستور کار قرار گرفته است.

به گفته وی در راستای ورود بیشتر سازندگان به بحث نوسازی بافت‌های فرسوده در کشور بسته‌های تشویقی شهرسازانه، مالی و اداری به خصوص بسته تشویقی ۱۹ بندی کالبدی و نیز وام‌های ارزان قیمت که شامل ۶۰۰ میلیون تومان می‌شود در نظر گرفته شده تا برای نوسازی مساکن فرسوده تشویق و ترغیب شوند.

معاون وزیر راه و شهرسازی از استفاده از حلقه‌های میانی و بهره گیری از فعالیت آن‌ها جهت اطلاع رسانی از طرح‌های تشویقی بافت‌های فرسوده خبر داد و گفت: حلقه‌های میانی نیز بر تدوین و اجرای قرارداد‌های مشارکت بین مردم و سازندگان برای حفظ حقوق مالکان واحد‌های فرسوده نظارت می‌کنند.

آیینی گفت: بهره‌گیری از همکاری حلقه‌های میانی بر عهده شهرداری‌ها گذاشته شده است؛ زیرا شهرداری‌ها از زیرساخت‌های لازم برای تعامل با حلقه‌های میانی برخوردارند و می‌توانند در محلاتی که از وسعت چندانی برخوردار نیستند از نیرو‌های خود برای تشکیل این حلقه‌ها استفاده کنند.

وزارت راه و شهرسازی با راه‌اندازی سامانه طرح جامع طرح‌های حمایتی مسکن فرصت ثبت نام برای وام ودیعه مسکن را فراهم می‌کند. همچنین این سامانه به متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن این امکان را می‌دهد که از آخرین وضعیت پیشرفت پروژه خود باخبر شوند.

براساس این گزارش  سامانه جامع طرح‌های حمایتی مسکن شامل  تسهیلات ساخت، وام ودیعه مسکن، وضعیت درخواست‌ها و درخواست مسکن برای متقاضیانی که شامل قانون طرح جوانی جمعیت هستند و متقاضیانی که بیش از سه فرزند دارند است که می‌توانند از این طریق اقدام به ثبت نام جهت دریافت مسکن و یا زمین کنند. همچنین مستاجرانی که برای اجاره مسکن،  نیاز به دریافت وام داشته، می‌توانند با ورود به سایت ثبت نام، اقدام به دریافت تسهیلات اجاره خانه کنند.

بر اساس اعلام معاونت ساختمان و مسکن وزارت راه و شهرسازی در سال قبل، افرادی که قصد ثبت نام وام کمک ودیعه( که ۲۰۰ میلیون تومان در تهران، ۱۵۰ میلیون تومان برای کلان شهرها و سایر شهرها ۱۰۰ میلیون و روستاها ۴۰ میلیون تومان  است)در سامانه جامع اقدام ملی مسکن را داشته، همانند ثبت نام طرح جهش تولید مسکن، باید دارای شرایطی باشند.

فردی که قصد ثبت نام تسهیلات اجاره خانه ۱۴۰۲ را داشته، باید متاهل بوده یا سرپرست خانواده باشد. اجاره نامه باید، رسمی بوده یا در سامانه ایران املاک iranamlaak.ir ثبت گردیده و کد رهگیری برای آن، دریافت شده باشد. تاریخ اجاره باید، در محدوده زمانی سال ۱۴۰۲ باشد.

پس از اینکه شرایط متقاضی وام کمک ودیعه ۱۴۰۲ از سوی وزارت راه و شهرسازی، مورد تایید قرار گرفت و این شخص برای دریافت تسهیلات اجاره خانه، به بانک معرفی شد، باید ظرف دو هفته، اقدام به تحویل مدارک و معرفی ضامنین به بانک کند،   در غیر این صورت  به درخواست کمک ودیعه مسکن متقاضی، ترتیب اثر داده نخواهد شد. 

همچنین متقاضیانی که در قالب طرح جوانی جمعیت، زمین و مسکن  می توانند دریافت کنند باید وارد سامانه شده و شهر مورد نظر خود را انتخاب کرده و مدارک را بارگذاری کنند.  متقاضیان طرح جوانی جمعیت، باید بعد از تصویب قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت یعنی در تاریخ ۱۴۰۰/۰۸/۲۴ متولد شده باشد؛ از سوی دیگر تمام فرزندان خانوار باید زیر ۲۰ سال سن داشته باشند. گفتنی است دولت اعلام کرده است که اولویت واگذاری زمین رایگان، با خانوارهای فاقد مالکیت و دارای فرم «ج» سبز است.

فرم ج سبز ثبت نام مسکن، به این معنی است که در صورت استعلام دولت، متقاضی و افراد تحت تکفل او در پنج سال گذشته به نام خود زمین یا ملکی نداشته و همچنین از وام خرید یا ساخت استفاده نکرده‌اند. همچنین این افراد نباید از سال ۵۷ از امکانات نهادهای عمومی غیردولتی استفاده کرده باشند.

این طرح در اصل برای ساکنان روستاها یا شهرهای کمتر از ۵۰۰ هزار نفر جمعیت برنامه‌ریزی است و اگر متقاضی ساکن شهری بالای پانصد هزار نفر باشد، زمین بسته به اعلام ظرفیت از سوی دولت در شهرک‌های اطراف، شهرهای جدید، شهرهای مجاور یا زادگاه پدر و مادر (مشروط به اینکه بالاتر از ۵۰۰ هزار نفر نباشد) واگذار می‌شود.

گفتنی است نرخ باروری شهرستان محل زادگاه پدر یا فرزند، بنابر اعلام مرکز آمار ایران، باید بالای ۲.۵ نباشد. همچنین در خانوارهای چندهمسری در صورتی که چهار فرزند از یک پدر و مادر متولد شده باشند زمین به آن‌ها تعلق خواهد گرفت.

براساس این گزارش متقاضیان طرح‌های جامع مسکن می‌توانند با مراجعه به این سامانه از آخرین وضعیت پیشرفت فیزیکی پروژه خود و همچنین متقاضیان وام ودیعه مسکن مطلع شوند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها