|
کدخبر: 318079

حقوق معلمان / افزایش حقوق / حقوق فرهنگیان

دستور مجلس به دولت / حقوق این افراد باید افزایش پیدا کند

این کارشناس تاکید کرد: «معلمان و کارکنان آموزش و پرورش باید انگیزه لازم جهت ارائه خدمت را داشته باشند. در مقایسه با بسیاری از ارگان‌ها همچنان حقوق فرهنگیان پایین‌‌تر است. فرهنگیان باید با تامین مالی کافی انگیزه لازم جهت ادامه تحصیل و ارتقای مدارک خود برای آموزش بهتر و کیفیت مناسب‌تر داشته باشند.»

اقتصاد دستور مجلس به دولت / حقوق این افراد باید افزایش پیدا کند

الله‌وردی دهقانی، عضو کمیسیون صنایع مجلس، درباره هدف اصلی طرح رتبه‌بندی معلمان و ارتباط آن با معیشت، اظهار کرد: "هدف اصلی طرح رتبه‌بندی معلمان این بود که در چند مرحله، حقوق فرهنگیان را افزایش دهد. این افزایش حقوق باید به تدریج و با توجه به عوامل مختلفی مانند سابقه، مدرک و کیفیت کار که با ارزش‌یابی مشخص می‌شود، انجام شود."

قبل از رتبه‌بندی حقوق معلمان نسبت به بقیه کارمندان پایین‌تر بود

وی ادامه داد: «حقوق معلمان نسبت به بقیه کارمندان پایین‌تر بود. البته هدف اولیه این طرح، کمی کمرنگ شد ولی امید است که این طرح به دور از حاشیه در آینده نزدیک شامل همه فرهنگیان شود.»

این کارشناس تاکید کرد: «معلمان و کارکنان آموزش و پرورش باید انگیزه لازم جهت ارائه خدمت را داشته باشند. در مقایسه با بسیاری از ارگان‌ها همچنان حقوق فرهنگیان پایین‌‌تر است. فرهنگیان باید با تامین مالی کافی انگیزه لازم جهت ادامه تحصیل و ارتقای مدارک خود برای آموزش بهتر و کیفیت مناسب‌تر داشته باشند.»

دهقانی گفت: «یکی دیگر از اهداف مهم این طرح این بود که فرهنگیان ضمن خدمت، آموزش‌های لازم را ببیند و با کسب‌کردن سابقه و سواد بیشتر رتبه‌بندی شوند. باید حقوق شخصی که ده سال سابقه دارد با شخص مبتدی متفاوت باشد.»

وی افزود: «متاسفانه تورم در کشور توان خرید فرهنگان را به شدت کاهش داده است. این افزایش حقوق باید برای فرهنگیان شاغل و هم بازنشستگان صورت گیرد. باید این رتبه‌بندی در حقوق آن‌ها اعمال شود.»

دولت باید افزایش حقوق فرهنگیان را با سایر وزارت خانه‌ها هماهنگ کند

این کارشناس بیان کرد: «وزارت آموزش و پرورش یک وزارت‌خانه زیربنایی است و صرفا به ارائه خدمات نمی‌پردازد در نتیجه مسئولین و دولت باید توجه لازم را داشته و اهتمام لازم را در زمینه افزایش حقوق فرهنگیان داشته باشند. سایر وزارت‌خانه افزایش حقوق را از محل درآمدهای خود به حقوق کارمندان اضافه می‌کنند. آموزش و پرورش در قبال خدماتی که ارائه می‌کند، درآمدی ندارد و این موضوعی است که دولت باید به آن توجه کند.»

دهقانی خاطر نشان کرد: «دولت باید افزایش حقوق فرهنگیان را با سایر وزارت خانه‌ها هماهنگ کند تا قدرت خرید و کرامت فرهنگان حفظ شود و حداقل ها را در زندگی خود داشته باشند. در طرح رتبه‌بندی هدف اولیه ارتقای معیشت بود و در کنار این آیتم‌های دیگری همچون دانش‌افزایی فرهنگیان، و ارتقای کیفیت خدمات برای پرورش دانش‌اموزان نمونه از اهداف این طرح بود.»

مقایسه حقوق معلمان با کارمندان

مقایسه حقوق معلمان با کارمندان بستگی به متغیرهای مختلفی دارد. در برخی موارد، حقوق معلمان ممکن است بیشتر از حقوق کارمندان باشد، در حالی که در برخی موارد دیگر معلمان ممکن است در مقایسه با کارمندان حقوق کمتری دریافت کنند. این تفاوت‌ها ممکن است به دلیل عوامل مختلفی از جمله سیستم حقوقی، ساعات کار، سابقه کار و میزان تخصص و مهارت معلمان و کارمندان باشد.

همچنین، نوع و سطح تحصیلات معلمان و کارمندان نیز می‌تواند در تعیین حقوق آن‌ها تأثیرگذار باشد. معمولاً، معلمان برای ورود به حرفه خود نیاز به تحصیلات بالاتری دارند و این می‌تواند تأثیری در سطح حقوق آن‌ها داشته باشد.

به طور کلی، برای مقایسه حقوق معلمان با کارمندان، باید به عوامل مختلفی از جمله نوع شغل، سازمان کاری، سطح تحصیلات و تخصص، سابقه کار و سیستم حقوقی هر کشور توجه کرد.

 

منبع: صفحه اقتصاد
  • محمد ارسالی در

    خاک بر سر مجلس باشد که با تبعیض دستور می ده ! چرا برای کارگران و بازنشستگان این دستور را نمیده ؟

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها