|
کدخبر: 317160

اختصاصی گسترش نیوز؛

قیمت جدید گوشت قرمز اعلام شد (۱۴ دی ۱۴۰۲)

مطابق آخرین آمار و ارقام، سرانه مصرف گوشت قرمز از ۱۲ به ۶ کیلوگرم کاهش پیدا کرده است. در این گزارش شما را با قیمت تازه گوشت قرمز در بازار آشنا می کنیم.

اقتصاد قیمت جدید گوشت قرمز اعلام شد (۱۴ دی ۱۴۰۲)

فرهاد اکبری، رئیس اتحادیه دامداران کشور، افزایش قیمت گوشت طی روزهای گذشته را ناشی از عرضه کم دام به بازار و رشد نرخ نهاده دامی ارزیابی کرد. اکبری در این راستا گفت: «دولت باید با در نظر گرفتن تسهیلات برای تأمین نهاده‌ها به تولیدکننده کمک کند دام خودش را برای مدت بیشتری نگه دارد تا پرواری شود؛ در غیر این صورت عرضه دامی که وزن کافی نگرفته است موجب کمبود گوشت در بازار می‌شود.»

مردم نسبت به گرانی گوشت بسیار گلایخ مند هستند اما ظاهرا دولت برنامه های برای بهبود وضعیت بازار و مهار این افزایش نرخ افسار گسیخته ندارد. آمارها از کمبود گوشت قرمز در بازار حکایت دارد و این روند نگران کننده بایستی متوقف شود.

جلال محمودزاده نماینده مجلس شورای اسلامی، درباره علل افزایش قیمت گوشت قرمز عنوان کرد: «یکی از دلایل افزایش قیمت گوشت قرمز و گوشت سفید، قیمت تمام شده به شمار می رود. مدت زمان زیادی میزان ذخایر استراتژیک نهاده‌های دامی پایین بود و قیمت کنجاله سویا افزایش چندین برابری داشت.»

جلال-محمودزاده

او ادامه داد: «مرغداران برای تداوم تولید، سویا را با قیمت هر کیلوگرم ۳۴ هزار تومان خریداری می‌کردند و از سوی دیگر قیمت جوجه یک روزه شدیدا افزایش پیدا کرده بود و همین مسائل باعث شده تا بسیاری از مرغداران به دلیل عدم توان مالی اقدام به جوجه ریزی نکنند و این کاهش جوجه‌ریزی باعث کاهش تولید و نهایتا افزایش قیمت گوشت شد.»

محمودزاده تصریح کرد: « در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم گوسفند زنده به ۲۴۵ هزار تومان رسیده و ۳۰ تا ۴۵ درصد نیز ضایعات دارد که باید به این مسائل وجود واسطه‌ها را نیز اضافه کرد. به دلیل افزایش قیمت شدید، برخی از خانواده‌ها قدرت مالی تامین گوشت قرمز و گوشت مرغ را ندارند و می‌توانیم بگوییم گوشت قرمز از سفره ۳۵ درصد از خانواده‌ها حذف شده است.»

گسترش نیوز در این گزارش قصد دارد تا به بررسی قیمت جدید گوشت قرمز در بازار بپردازد. در جدول زیر به بررسی آخرین قیمت انواع گوشت قرمز در بازار پرداختیم.

قیمت گوشت قرمز در بازار

قیمت

کالا

۲٫۴۹۲٫۰۰۰ تومان

گوشت سردست گوسفندی شیشک (3.5 کیلویی)

۱٫۰۴۰٫۰۰۰ تومان

گوشت گوسفندی بی استخوان

۵۷۰٫۰۰۰ تومان

سردست گوساله

۶٫۹۷۵٫۰۰۰ تومان

گوشت شقه کامل گوسفندی شیشک (10کیلو)

۲٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان

گردن گوساله (5 کیلو) گوشت گردن گوساله منجمد برزیلی

۹۴۸٫۰۰۰ تومان

گوشت راسته گوسفند منجمد بسته بندی تنظیم بازار

۴۸۶٫۵۰۰ تومان

گوشت گوساله مغز ران پاک شده (1 کیلوگرم)

نهاده-های-دامی

اهمیت قیمت گذاری نهاده های دامی

قیمت گذاری نهاده های دامی به معنای تعیین قیمت برای محصولات و خدماتی که در صنعت دامداری استفاده می‌شوند. در ادامه تعدادی از اهمیت‌های قیمت گذاری نهاده های دامی را بررسی می‌کنیم.

تعیین قیمت مناسب برای نهاده های دامی به کشاورزان و دامداران کمک می‌کند تا تولید خود را بر اساس تقاضا بازیابی کنند. اگر قیمت یک نهاده دامی بسیار بالا باشد، ممکن است کشاورزان و دامداران تمایل کمتری به خرید و استفاده از آن داشته باشند، که می‌تواند به کاهش تقاضا و تولید منجر شود. از طرف دیگر، اگر قیمت یک نهاده دامی بسیار پایین باشد، تولیدکنندگان ممکن است تمایل کمتری به تولید و عرضه آن داشته باشند.

تعیین قیمت مناسب برای نهاده های دامی، به دامداران این امکان را می دهد تا به طور مالی به این نهاده ها دسترسی داشته باشند. اگر قیمت نهاده های دامی بسیار بالا باشد، دامدارانی که مالیات کمی دارند یا در مناطق کم درآمد هستند ممکن است نتوانند این نهاده ها را خریداری کنند و به طور کامل از ظرفیت تولید خود استفاده کنند.

نهاده-دامی

تأثیر مستقیم روی محیط زیست

قیمت گذاری نهاده های دامی تأثیر مستقیمی بر روی اقتصاد کشور و صنعت دامداری دارد. قیمت مناسب برای نهاده های دامی می‌تواند به افزایش تولید، اشتغال و درآمد کشاورزان و دامداران منجر شود. علاوه بر این، قیمت گذاری مناسب نهاده های دامی می‌تواند تأثیر مستقیمی بر روی قیمت محصولات دامی نهایی داشته باشد که می‌تواند تأثیری بر روی تقاضا و عرضه در بازار داشته باشد.

قیمت گذاری مناسب نهاده های دامی، رقابت را بین شرکت‌ها و تولیدکنندگان در صنعت دامداری تنظیم می‌کند. اگر قیمت نهاده های دامی بالا باشد، شرکت‌ها ممکن است تمایل کمتری به تولید و عرضه آنها داشته باشند، که می‌تواند به کاهش رقابت و تنوع در بازار منجر شود. از طرف دیگر، اگر قیمت نهاده های دامی پایین باشد، تولیدکنندگان ممکن است با مشکلات مالی مواجه شده و قادر به رقابت با سایر شرکت‌ها نباشند.

تعیین نرخ نهاده های دامی می‌تواند تأثیر مستقیمی روی محیط زیست داشته باشد. اگر قیمت نهاده های دامی مناسب تعیین نشود، ممکن است دامداران از نهاده های جایگزین با کیفیت پایین تر استفاده کنند که می‌تواند به تخریب محیط زیست و منابع طبیعی منجر شود. با تعیین قیمت مناسب، می‌توان تشویق به استفاده از نهاده های با کیفیت بالا و محیط زیستی صحیح را فراهم کرد.

 • اکبری ارسالی در

  لطفا کمی خجالت

 • ناشناس ارسالی در

  چرا افکار ملت را مخشوش میکنید به جای قیمت هرکیلو قیمت 3/5 ویا 10کیلورا لاف میزنید یک کلام بگوید قیمت یک کیلوگوشت فلان قدر

 • ناشناس ارسالی در

  باسلام وخسته نباشی چرا تازه بین استانها و شهرستانها ذبح نمیکنید گوشت یخ زده به فروشگاه میدین واقعا مزه. ی گوشت تازه رو نمی‌ده

 • محسن ابراهیمی ارسالی در

  خدا لعنتتون کنه دیگه گوشت که هیچ - مرغ ک ه هیچ - لبنیات که هیچ .................. ............

 • ناشناس ارسالی در

  خاک توی سر مسئولین بی عرضه نالایق بی سوا د بی شرف و بی وطن پت فطرت و کفتارصفت بکن ن

 • عبدالعلی گل بابا نزاد عزیزی ارسالی در

  این آمار و شاخص مربوط به کدام قشر از این کشور و ملت ایران است حقیر دبیر بازنشسته یک سال یک کیلو گوشت قرمز نخریدم این دول ت زندگی خصوصا برای حقوق بگیران و خانواده های آنها جهنم درست کرد حقوق ۱۳ملیونی من خرج ۱۶روز و اجاره خانه میشه این است آن پیشرفت گام به گام فرموده وزیر اقتصاد .

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  سایر رسانه ها