|
کدخبر: 143381

اثر ویروس انگلیسی به بازار سکه رسید!

بازار سکه با بدشانسی روبه‌رو شد در روزی که قیمت دلار ایستادگی کرد و کاهش نیافت با افت قیمت جهانی طلا روبه‌رو شد و زیر مرز حمایتی بسته شد.

برخی می‌گویند اثر ویروس انگلیسی به بازار ایران رسید و اتفاقات دیروز قیمت سکه تا حدی تحت تاثیر بازار جهانی طلا بود.

سکه پایین تر از مرز حمایتی مهم ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در نوسان است، در معاملات پشت خطی نیز این مرز شکسته نشد تا سکه امروز برای ماندن در کانال کنونی بجگند. در این شرایط ریسک بازار چقدر است؟

ریسک خرید در بازار سکه

قیمت ربع سکه تا محدوده ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومانی عقب نشینی کرده است. حباب این فلز گرانبها هم که در هفته گذشته بالای مرز ۵۰ درصدی بود، به حوالی ۴۵ درصد نزدیک شده است، امری که نشان از کاهش تقاضا در بازار سکه کوچک دارد. به باور تحلیل گران، هر چقدر شرایط بازار طبیعی تر شود، ربع سکه به دلیل حباب زیادی که دارد، می‌تواند بیشتر صاحبان خود را دچار ضرر کند. با این حال، این مسئله را نباید از خاطر برد که ربع سکه نسبت به سایر انواع سکه هم سود بیشتری را نصیب سرمایه‌گذاران خود تا اوایل پاییز امسال کرده بود.

 در شرایط کنونی، حباب سکه امامی به زیر ۵ درصد رفته است و حباب نیم سکه هم در محدوده ۱۰ درصدی قرار دارد؛ با این حال، فاصله ارزش ذاتی ربع سکه با قیمت بازاری آن بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است و همین مسئله سرمایه‌گذاری در آن را پرریسک تر می‌کند.

به عبارت دیگر می‌توان گفت زمانی که شرایط بازارها بی‌ثبات است، سکه‌های کوچک به دلیل تقاضای بالاتری که ایجاد می‌کنند، می‌توانند بازدهی بالاتری را برای سرمایه‌گذاران خود به ارمغان آورند. با این حال، زمانی که بازارها به سمت ثبات حرکت می‌کنند، طبیعی است که حباب‌ها به‌تدریج تخلیه شوند و هر کالایی که حباب بیشتری دارد، در معرض ریسک بیشتری قرار خواهد گرفت.

بر اساس درصد حباب، در شرایط کنونی خرید سکه امامی نسبت به سایر انواع سکه ریسک کمتری دارد و خرید ربع سکه و سکه گرمی پرریسک تر است. مسئله دیگری که افراد عادی باید دقت کنند، فاصله قیمت خرید و فروش است. معمولا بازیگران رسمی بازار سکه، ربع سکه را ۱۰۰ الی ۲۰۰ هزار تومان ارزان تر از قیمت فروش خود، خریداری می‌کنند و این فاصله برای سکه امامی حدود ۱۰۰ الی ۳۰۰ هزار تومان است. اگر قیمت‌های کنونی را در نظر بگیریم، فاصله نرخ خرید و فروش ربع سکه در کمترین حالت بالای ۲ درصد است، ولی برای سکه امامی این فاصله می‌تواند زیر یک درصد هم قرار بگیرد.

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر