|
کدخبر: 118575

قیمت جهانی نفت (۹۹/۰۶/۰۵)

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۱۴ سنت معادل ۰.۳۱ درصد رشد به ۴۶ دلار رسید.

اقتصاد قیمت جهانی نفت (۹۹/۰۶/۰۵)

به دنبال تعطیلی عمده فعالیت‌های تولید نفت در مناطق فراساحلی خلیج مکزیک از ترس طوفان لارا و همزمان با خوش بینی نسبت به مذاکرات تجاری میان امریکا و چین، قیمت نفت برنت روز چهارشنبه اندکی افزایش داشت.

اما به دلیل تشدید نگرانی‌ها در مورد شیوع کرونا که موجب افت تقاضا برای سوخت شده است رشد قیمت‌ها محدود بود. گزارش هایی که اخیرا منتشر شده نشان می‌دهد که در اروپا و آسیا تعداد مبتلایان به کرونا رو به افزایش است.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۱۴ سنت معادل ۰.۳۱ درصد رشد به ۴۶ دلار رسید. قیمت نفت خام امریکا نیز امروز با یک سنت معادل ۰.۰۲ درصد رشد به ۴۳ دلار و ۳۶ سنت رسید. قیمت هر دو شاخص نفتی در پایان معاملات روز سه شنبه به بالاترین رقم ۵ ماه گذشته رسید.

تحلیلگران موسسه‌ای ان زد در یادداشتی نوشتند: «در حالی که طوفان لارا در حال حرکت به سمت سواحل امریکاست، قیمت نفت خام متاثر از بالا رفتن قیمت بنزین شاهد رشد بوده است.»

صنعت انرژی امریکا از روز سه شنبه خود را برای وقوع یک طوفان سهمگین در سواحل خلیج مکزیک آماده کرده است. بر اساس برآوردها، تولیدکنندگان ۳۱۰ سکوهای حفاری فراساحلی را تعطیل و ۱.۵۶ میلیون بشکه از تولید روزانه نفت خود که ۸۴ درصد کل تولید نفت فراساحلی خلیج مکزیک را تشکیل می‌دهد متوقف کرده‌اند. ۱۵ سال پیش طوفان کاترینا موجب تعطیلی حدود ۹۰ درصد تولید نفت فراساحلی در خلیج مکزیک شده بود.

استفن اینز تحلیلگر موسسه آکسی کورپ در این باره گفتک «بازارها درحال‌حاضر بر اساس فرض کمبود مقطعی بنزین قیمت‌گذاری کرده‌اند.»

هرچند چین نتوانسته به تمام تعهدات خود مبنی بر خرید کالاهای امریکایی عمل کند، اما مذاکره‌کنندگان ارشد طرفین در رایزنی‌های اخیر خود بر تعهد خود نسبت به فاز نخست توافق تجاری تاکید کرده‌اند. این شرایط می‌تواند به افزایش تجارت نفتی بین دو کشور کمک کند.

منبع: تسنیم

ارسال نظر