|
کدخبر: 108013

اوضاع بازار مسکن بهبود یافته است؟

نخستین داده‌های قیمتی از بازار مسکن شهر تهران افت هفت درصدی نرخ‌های پیشنهادی را نشان می‌دهد؛ در شمال تهران سرعت رشد ماهیانه از ۲۲ درصد به ۳.۵ درصد رسیده است.

اقتصاد اوضاع بازار مسکن بهبود یافته است؟

داده‌های به‌دست آمده از بازار مسکن شهر تهران در ۱۲ روز ابتدای تیرماه ۱۳۹۹ نشان می‌دهد میانگین افزایش نرخ‌های پیشنهادی از ۱۲.۵ درصد به ۵.۲ درصد کاهش یافته است. به نظر می‌رسد بازه تلاطمی بازار مسکن که به دلیل کرونا حدود دو ماه به تاخیر افتاده بود در تیرماه به پایان رسیده و نرخ‌ها فروکش کرده است.

جابه‌جایی تورم از شمال به جنوب تهران

همچنین بازار در شمال و جنوب پایتخت در حال بالانس قیمتی است. خرداد ماه امسال منطقه ۱ بر اساس قیمت‌های قطعی معاملات پیشتاز تورم ماهیانه ملکی در تهران بود که بر اساس داده‌های قیمت پیشنهادی در یک سامانه ملکی این رتبه در تیرماه به منطقه ۱۵ تعلق دارد.

متوسط رشد قیمت پیشنهادی تیرماه ۱۳۹۹ نسبت به ماه گذشته در بعضی مناطق تهران بدین شرح است: منطقه ۱ معادل ۳.۵ درصد، منطقه ۲ به میزان سه درصد، منطقه ۳ بالغ بر پنج درصد، منطقه ۴ معادل ۱۲.۵ درصد، منطقه ۵ به میزان هشت درصد، منطقه ۱۲ بالغ بر ۷.۶ درصد، منطقه ۱۸ به میزان ۵.۵ درصد، و منطقه ۱۵ معادل ۱۴ درصد.

تورم صفر درصد در چهار منطقه از تهران

از طرف دیگر چهار منطقه از تهران با تورم صفر مواجه بودند. تیر ماه امسال بر اساس قیمت‌های پیشنهادی میانگین نرخ رشد قیمت مسکن در مناطق ۸ تا ۱۲ صفر درصد بوده است. رشد قیمت در منطقه ۷ نیز معکوس شده و ۸ درصد کاهش یافته است.

واسطه‌های ملکی می‌گویند بیش از آنکه تصمیمات دولت برای ساماندهی بازار مسکن منجر به آرامش قیمتی در این بازار شده باشد، عبور از بازه پرنوسان فصلی بازار مسکن علت ثبات نسبی قیمت است.

با این حال کارشناسان می‌گویند که تاثیر برنامه‌های دولت از جمله تصمیم برای افزایش تولید مسکن، دریافت مالیات از خانه‌های خالی، الزام به دریافت کد رهگیری، ایجاد سقف قیمتی ۲۵، ۲۰ و ۱۵ درصد برای رشد اجاره بها حداقل در میان مدت خود را نشان می‌دهد و نمی‌توان در کوتاه مدت نتایج این تصمیمات را مشاهده کرد.

 

وضعیت لجام گسیخته اجاره بها مهار شده است

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه وضعیت لجام گسیخته قیمت مسکن و اجاره بها هیچ منطقی نداشت، گفت: مصوبات ستاد مقابله با کرونا توانست شرایط جامعه را آرام کند.

محمد اسلامی در حاشیه جلسه روز چهارشنبه هیأت دولت، اظهار کرد: در ماه گذشته متأثر از افزایش نرخ ارز و همچنین جو روانی در بازار، قیمت منزل و اجاره بها به صورت لجام گسیخته زیاد شد که منطقی در آن وجود نداشت.

وی ادامه داد: در مصوبه قبلی ستاد مقابله با کرونا اجاره‌نامه‌ها دو ماه تمدید شد که از اسباب‌کشی جلوگیری کرد و راهگشا بود. در شرایط فعلی وزارت بهداشت و ستاد مقابله با کرونا همچنان به جلوگیری از اسباب‌کشی تأکید دارند و به همین دلیل یک بسته سیاسی تنظیم و برای کل جامعه لازم‌الاجرا شد که براساس آن اجاره‌بها در تهران حداکثر تا ۲۵ درصد، در هفت کلان‌شهر حداکثر تا ۲۰ درصد و در سایر شهرها حداکثر تا ۱۵ درصد می‌توانست افزایش یابد.

منبع: ايسنا
 • ناشناس ارسالی در

  اینقدرقیمتهارفته بالاکه تاسی ساله دیگه هم ثابت بمونه نمیشه خونه خریداینهم ازحامیان قشرکارگروکارمنددست مریزادیه بچه پنج ساله بهترازاینهاکشورواداره میکنه.

 • کارگر ساده ارسالی در

  خواهشن با اعصاب و روان مردم بدبخت ایران بازی نکنین چه گناهی کردن که مسلمان شیعه شدن وزیر دست شمابه خود خدا قسم که با این کاراتون مردم رو از اسلام فراری میدین به گفته ی خوده امامها فقر باعث نابودی دین میشه یه کمی به خودتون بیاین وبه اسلام ضربه نزنید کاشکی اونهایی که نمیتونن دولت و اداره کنن خودشون میرفتن ودولت رودست آدمهای کار بلد عاقلی میدادن اداره ی دولت که بچه بازی نیست

 • علی ارسالی در

  مردم بیچاره ایران و مسئولان بی کفایت موجود راهی جز به جون هم افتادن ندارن اوضاع مردم خیلی بده آقایون اگر دین ندارید لااقل آزاده باشید

 • حسن رضازاده ارسالی در

  اخه چه نظری بدم بعد از گذشت عمری بایر از تهران برم بیرون کجا برم خودم همسرم فرزندم همه مریض

ارسال نظر

 

نظرسنجی

آیا با برگزاری کنکور سراسری 99 موافقید؟
نتیجه نظرسنجی