|
کدخبر: 143810

در گفت‌وگوی گسترش نیوز با کارشناس پرورش طیور مطرح شد:

مرغداری همچنان پردرآمد است

اگر پرورش طیور واقعاً سودآور نبود قاعدتاً باید برای هیچ‌کس سودآور نبود. باید دید که فلان پرورش‌‌دهنده موفق چه کارهایی برای بازاریابی بهتر یا کاهش هزینه‌های تولید به عمل آورده است؟ از طرف دیگر باید دید خطا و کم‌کاری ناموفق‌ها چیست؟

اصناف مرغداری همچنان پردرآمد است

کمتر روزی هست که رسانه‌ها خبری ناخوشایند از وضعیت صنعت پرورش طیور منتشر نکنند. کنجاله سویای ۱۵ هزار تومانی واقعیت دارد، کمبود نهاده باعث می‌شود که دوره پرورش حتی تا دو هفته افزایش یابد و پرورش‌دهنده در خوف‌ورجای بخشنامه و تصمیم جدید دولتی‌ّها به سر ببرد اما پرورش طیور همچنان سودآور و پردرآمد است. برای بررسی بیشتر موضوع با گسترش‌نیوز همراه باشید.

صادقی

حجم عظیم نظرات منفی

«تاسیس مرغداری اشتباه بود؛ من مرتکب این اشتباه شدم». نویسنده در ادامه از مخاطبان می‌خواهد که «شما را به خدا به این حوزه وارد نشوید». دیگری نوشته است: «همه سرمایه و پس‌اندازم را وارد کردم اما با هزار مصیبت توانستم با ضرر صد میلیونی، کار را جمع کنم». شخص دیگری که خود را مرغدار باسابقه معرفی کرده است می‌نویسد: «خیلی هنر کنید می‌توانید به قول معروف یر به یر شوید». او در ادامه گفته است آنها که مانده‌اند، راه دیگری ندارند و گرنه اکثراً ضرر می‌دهند. بسیاری هم گله می‌کنند که برای بلدرچین، شترمرغ و حتی بوقلمون مشتری نیست. مضمون اصلی بعضی نظرات هم آن است که سود به‌دست آمده؛ ارزش این همه استرس و اضطراب را ندارد. با یک گشت و‌گذار کوتاه اینترنتی با حجم زیادی از این قبیل نظرات می‌شوید. بیشتر نویسندگان به دیگران توصیه می‌کنند که از ورود به این بازار خودداری کنند. می‌گویند که قبل از آغاز هر کسب و کاری، نظرات فعالان و باتجربه‌ها را جویا شوید اما به نظر می‌رسد که در مورد پرورش طیور نمی‌توان از این توصیه استفاده کرد چون جواب بیشتر مرغداران از قبل مشخص است: نه! اگر ملاک شما نظرات دیگران باشید بعید است ثابت قدم بمانید و حجم انبوه نظرات و توصیه‌های منفی، شما را از ادامه کار باز ندارد. آیا پرورش طیور توجیه اقتصادی دارد؟

فرهنگی بدگویی درباره کسب و کار خود

به اعتقاد سعید صادقی، پرورش مرغ و پرندگان دیگر همچنان پردرآمد است. وی در این باره اظهارکرد: «به نظر من بخشی از این موضوع، منشأ فرهنگی دارد. متاسفانه به نظر می‌رسد که ما دوست نداریم تجارت و اطلاعات واقعی خود را در اختیار دیگران قرار دهیم. این معضل فقط به پرورش طیور مربوط نمی‌شود؛ شما درباره سود و درآمد هر کسب‌وکاری از فعالان آن سوال کنید به احتمال خیلی زیاد جواب منفی می‌شنوید. بسیار بعید است که کارمند فلان اداره و سازمان یا مالک فلان کارگاه و تولیدی، از درآمد بالای خود بگوید. به نظر می‌رسد که ما به لحاظ فرهنگی عادت داریم که درباره شغل و کسب و کار خود موضع‌گیری کنیم. متاسفانه هنگام معرفی کسب‌وکار خود فقط نقاط منفی را بیان می‌کنیم».

این کارشناس اقتصادی گفت: «پرورش‌دهنده‌ موفقی که از نزدیک و به عنوان ناظر فارم می‌شناسم از درآمد خود ناراضی است و مدام گله می‌کند. این در حالی است که محاسبه سرانگشتی هزینه و فروش، خلاف این را می‌گوید. کمبود و گرانی نهاده و عدم حمایت دولت را نمی‌توان انکار کرد اما بر این اعتقادم که پرورش طیور اگر به صورت درست و اصولی انجام شود همچنان سودآور و پردرآمد است. پرورش طیور مثل هر کسب‌وکار دیگری بسیار سخت است. دلیل بسیاری از شکست‌های سرمایه‌گذاران به مدیریت نادرست، عدم شناخت صحیح بازار و مشتری و البته کوتاهی در زمینه بازاریابی و ارتباط‌گیری مستقیم مربوط می‌شود. بی‌اطلاعی از این موارد در هر کسب و کاری به شکست منجر می‌شود. دقیقاً به همین علت است که پرورش برای بعضی افراد، سودده و برای دیگران، ضررده است. بر این اعتقاد هستم که پرورش طیور یکی از سخت‌ترین مشاغل و البته یکی از پردرآمدترین مشاغل است. برای همین است که نظرات متفاوت پرورش‌‌دهندگان، متناقض به نظر می‌رسد. اگر این حوزه واقعاً سودآور نبود قاعدتاً باید برای هیچ کس سودآور نبود. باید دید که فلان پرورش‌‌دهنده موفق چه کارهایی برای بازاریابی بهتر یا کاهش هزینه‌های تولیداش به عمل آورده است. از طرف دیگر باید خطا و کم‌کاری ناموفق‌ها چیست؟».

ارسال نظر