|

بخوانید :

کدخبر: 229339

خبر خوب برای افرادی که به کرونای دلتا مبتلا شدند

مطالعه انجام شده در آفریقای جنوبی حاکی از آن است که سویه اُمیکرون جایگزین کرونای دلتا می شود.

بررسی محققان آفریقای جنوبی نشان می‌دهد که سویه اُمیکرون می‌تواند جایگزین نوع دلتای کروناویروس شود زیرا ابتلا به سویه جدید، ایمنی را در برابر سویه قدیمی‌تر تقویت می‌کند.

در این مطالعه تعداد محدودی شرکت کننده حضور داشتند با این حال نتایج آن نشان داد افرادی که به سویه اُمیکرون آلوده شده‌اند به‌ویژه آن‌هایی که واکسینه شده‌اند ایمنی بیشتری نسبت به سویه دلتا داشته‌اند.

در این بررسی ۳۳ فرد واکسینه شده و واکسینه نشده که به سویه اُمیکرون آلوده شده بودند، حضور داشتند. محققان علاوه بر آنکه دریافتند خنثی سازی سویه اُمیکرون (توسط سیستم ایمنی بدن شرکت‌کنندگان) طی ۱۴ روز پس از ثبت نام در مطالعه، ۱۴ برابر افزایش یافته است، مشاهده کردند که افزایش ۴.۴ برابری در خنثی سازی نوع دلتا نیز وجود دارد.

محققان اظهار داشتند:‌ افزایش خنثی‌سازی سویه دلتا در افراد آلوده به اُمیکرون ممکن است منجر به کاهش توانایی سویه دلتا برای آلوده‌سازی مجدد آن افراد شود.

به گفته محققان، تاثیرات این جایگزینی به این بستگی دارد که آیا سویه اُمیکرون در مقایسه با دلتا از قدرت بیماری زایی کمتری برخوردار است یا نه. اگر چنین باشد در آن صورت احتمال بروز بیماری شدید کووید-۱۹ کاهش می‌یابد و ممکن است عفونت به گونه‌ای تغییر کند که اختلالات کمتری برای افراد و جامعه ایجاد کند.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، محققان اظهار داشتند: اگر سویه اُمیکرون آنطور که از تجربه آفریقای جنوبی بدست آمده کمتر بیماری زا باشد، این موضوع می تواند به حذف دلتا کمک کند.

 

منبع: ایسنا

ارسال نظر

 

در حال بارگزاری ...