کدخبر: 16491

کارشناسان از تاثیر کاهش نرخ سود بانکی بر بازار ملک می‌گویند
تقاضا در بازار مسکن رونق می‌گیرد

صاحبخانه شدن و داشتن سقفی بالای سر، آن‌هم بدون نگرانی اجاره‌بها، جزو یکی از دغدغه‌های مردم است که البته هرچند این وضعیت به شرایط مطلوبی نرسیده و هنوز قدرت خرید مردم بیشتر نشده، اما در ۴سال گذشته با سیاست‌های دولت، بخشی از اقشار جامعه توانستند صاحبخانه شوند و تا حدودی این وضعیت بهبود یافت.

به گزارش پایگاه خبری گسترش، روزنامه گسترش تجارت نوشت:در این میان بودند کسانی که تسهیلات بانکی و سود بازپرداخت آن برای‌شان گران بود؛ بنابراین توان خرید نداشتند و بر همین اساس انتقادی به نظام مالی کشور وارد شد که به دلیل اعطای سود بالا به سپرده‌های مردم، باعث رکود در بازار مسکن هم شدند. به گفته حسام عقبایی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک، اعمال سیاست‌های نادرست در حوزه پولی و بانکی و سپرده‌گذاری مردم در بانک‌ها باعث رکود بازار مسکن شد، اما این امید وجود دارد که با کاهش سود بانکی که از شنبه ۱۱شهریور اجرایی شد، بخشی از این سرمایه‌ها به بازار مسکن هدایت شوند تا درنهایت شاهد رونق در این بخش مهم اقتصادی نیز باشیم. البته این پرسش نیز مطرح است که آیا با کاهش سود بانکی نرخ خرید و اجاره‌بها در بازار مسکن بالا می‌رود؟ عقبایی در پاسخ به این پرسش می‌گوید: کاهش نرخ بانکی تاثیر ملموسی بر قیمت‌ها نمی‌گذارد بلکه حتی احتمال خروج بازار مسکن از رکود نیز فراهم خواهد شد. این گفته در حالی مطرح می‌شود که برخی دیگر از کارشناسان معتقدند، کاهش سود بانکی به‌عنوان سیاست جدید بانک مرکزی، باعث افزایش نرخ اجاره‌بها و خرید مسکن می‌شود، چراکه ممکن است سپرده‌های بانکی به بازار مسکن سوق یابد و با افزایش تقاضا احتمال افزایش قیمت‌ها نیز وجود دارد.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به رکود ۴ ساله بازار مسکن، می‌گوید: از اواخر سال ۹۵ زمزمه‌های خروج بازار مسکن از شرایط رکود شنیده می‌شد، اما به دلیل اعمال برخی سیاست‌های نادرست در حوزه پولی و بانکی عبور از رکود به تاخیر افتاد.
حسام عقبایی در گفت‌وگو با «گسترش تجارت» با تاکید بر اینکه درحال‌حاضر نشانه‌های بازار، احتمال عبور بازار مسکن از شرایط رکود را تقویت کرده است، بیان می‌کند: دولت در حالی عزم خود را برای کاهش سود بانکی جزم کرد که همین مسئله منجر به تقویت احتمال خروج بازار مسکن از رکود شده است. ضمن اینکه با ورود سرمایه به بخش تولید، علاوه بر اینکه امکان اشتغال در کشور فراهم می‌شود، میزان گردش مالی نیز بالا می‌رود.
 به گفته وی، این احتمال وجود دارد که سرمایه‌گذاران، سرمایه‌های خود را از بانک خارج و در بخش مسکن سرمایه‌گذاری کنند که این مسئله باعث افزایش ساخت‌وساز و تولید مصالح ساختمانی خواهد شد.
عقبایی یکی از مؤلفه‌های خروج بازار از شرایط رکود را افزایش ساخت‌وساز دانست و گفت: شرایط اعطای تسهیلات برای دریافت وام مسکن فراهم‌شده است و این مسئله می‌تواند عاملی برای بالا رفتن قدرت خرید دهک‌های ضعیف و متوسط جامعه باشد. این فعال اقتصادی در ادامه با اشاره به افزایش صدور پروانه ساختمانی خانه‌های کوچک اظهار می‌کند: در ۶ ماه دوم سال ۹۶ شاهد افزایش عرضه خانه‌های با متراژ کم بودیم که بدون تردید افزایش عرضه در متراژهای کوچک و متوسط به رونق بازار مسکن هم کمک خواهد کرد.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک بیان می‌کند: اصلاحات در سیاست پولی و بانکی باید با سرعت بیشتری انجام شود که در سایه این تغییرات از بنگاهداری بانک‌ها نیز جلوگیری شود. به نظر من از نیمه دوم سال ۹۶ بازار مسکن به‌صورت ملایم از رکود عبور می‌کند و سیر حجم معاملات تا پایان سال افزایش خواهد داشت. البته این مهم به معنی رونق بازار مسکن در ماه مهر نیست بلکه در این ماه سیر ملایمی در جهت عبور از رکود را تجربه خواهیم کرد.

 


سابقه نیم‌قرن اجاره‌نشینی در ایران
پاسخ عقبایی به این پرسش که آیا کاهش سود بانکی باعث افزایش نرخ اجاره‌بهای مسکن خواهد شد نیز منفی است چراکه معتقد است: اجاره‌نشینی در کشور پدیده جدیدی نیست و نزدیک به یک قرن است که ایرانیان اجاره‌نشین هستند اما حدود ۱۰ سالی می‌شود که مردم سرمایه‌های خود را برای دریافت سود بیشتر به بانک‌ها می‌سپارند.
وی در ادامه می‌گوید: دو گروه از مالکان خواستار دریافت اجاره‌بها نیستند؛ نخست افرادی که به‌اصطلاح ملاک هستند و خانه‌های زیادی برای اجاره‌دارند و گروه دوم صاحبخانه‌هایی که از پول ودیعه یا رهن، امرار معاش می‌کنند.
این مسئول صنفی با بیان اینکه کمتر صاحبخانه‌ای راضی به دریافت صرف پول رهن می‌شود، اظهار می‌کند: کسانی حاضر به دریافت ودیعه بدون اجاره‌بها هستند که یا بخواهند با آن پول یک واحد مسکونی دیگر خریداری کنند یا به دنبال سرمایه‌گذاری در بخش‌های دیگر اقتصادی هستند.
درنتیجه کمتر مالکی در پی این است که پول رهن خانه را در بانک سرمایه‌گذاری کند؛ به همین دلیل احتمال افزایش اجاره‌بها با کاهش سود بانکی از دید من منتفی است.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک در پایان با اشاره به هماهنگی تیم اقتصادی دولت دوازدهم، می‌گوید: کابینه دولت دوازدهم اعتماد بیشتری به بخش خصوصی دارد و همین مسئله ما را نسبت به خروج بازار از رکود امیدوار کرده است.

 


احتمال افزایش تقاضا در بازار مسکن
از سوی دیگر، بازرس و نماینده اتحادیه مشاورین املاک در سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه درحال‌حاضر چند نوع رکود بر بازار مسکن سایه انداخته است، می‌گوید: یکی از انواع رکود در بازار مسکن مربوط به خانه‌های لوکس است که از سوی نهادهای دولتی و بانک‌ها ساخته می‌شوند و هدف از ساخت آنها، کسب سود بیشتر است.
داود بیگی‌نژاد در گفت‌وگو با «گسترش تجارت» بیان می‌کند: اقشار متوسط جامعه با دریافت تسهیلات بانکی می‌توانند آپارتمان کوچکی خریداری کنند که چندان مدنظرشان نیست و به همین دلیل تمایلی برای خرید خانه از خود نشان نمی‌دهند.
وی در ادامه تصریح می‌کند: اقشار ضعیف جامعه نیز با دریافت تسهیلات کنونی بانک‌ها نمی‌توانند صاحبخانه شوند؛ چراکه توان پرداخت اقساط این نوع وام‌ها را ندارند. حتی اگر دشواری پرداخت اقساط این تسهیلات را به جان بخرند، بازهم به دلیل نبود توانایی برای پرداخت اقساط معوق، به‌ناچار مجبور به فروش همان خانه می‌شوند؛ البته با ضرر و زیان.
نماینده اتحادیه مشاورین املاک در سازمان امور مالیاتی با اشاره به بالا بودن هزینه خرید مسکن بیان می‌کند: متاسفانه درآمد اقشار متوسط و پایین جامعه جوابگوی نیاز آنها در تامین مسکن نیست؛ به همین دلیل برای خروج بازار از شرایط رکود لازم است تمهیداتی برای کاهش نرخ مسکن در دستور کار مسئولان قرار گیرد.
بیگی‌نژاد با بیان اینکه افزایش توان مالی مردم به خروج بازار از رکود کمک می‌کند، می‌گوید: زمانی که اقساط وام بانک مسکن از حقوق یک کارگر و حتی یک کارمند هم بالاتر است؛ آیا انگیزه‌ای برای دریافت این وام برای آنها وجود دارد؟ بدون تردید پاسخ به این پرسش منفی است چراکه مردم نمی‌خواهند با دریافت این وام خود را مقروض کنند.
این فعال اقتصادی در ادامه بیان می‌کند: متاسفانه رکود در تمام بخش‌های جامعه وجود دارد و باعث نارضایتی بیشتر کسبه شده است.
بازرس و نماینده اتحادیه مشاورین املاک در سازمان امور مالیاتی در پاسخ به این پرسش که آیا کاهش سود بانکی باعث افزایش نرخ خرید و اجاره‌بهای مسکن می‌شود، می‌گوید: به نظر من کاهش سود بانکی باعث افزایش نرخ مسکن خواهد شد زیرا بازار مسکن می‌تواند جایگزینی برای پول‌هایی که از بانک‌ها خارج‌شده است باشد؛ به همین دلیل این امکان وجود دارد که نرخ خرید مسکن و اجاره‌بها با افزایش تقاضا بالا برود.

 


سخن آخر
اوایل هفته بخشنامه جدید بانک مرکزی مبنی بر کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی به ۱۵درصد، اجرا شد و به‌مرور خبر افزایش برخی قیمت‌ها به گوش می‌رسید؛ بازار مسکن یکی از این مواردی است که احتمال افزایش نرخ خرید یا اجاره‌بها در آن وجود دارد اما به گفته برخی کارشناسان، کاهش نرخ سود و سوق یافتن سرمایه مردم به سمت ساخت‌وساز امکان خروج از رکود این بخش را فراهم می‌کند و جهش آنچنانی در قیمت‌ها شاهد نخواهیم بودیم. هرچند برخی دیگر معتقدند با افزایش تقاضا احتمال افزایش نرخ در بازار مسکن نیز وجود دارد. به‌هرحال با توجه به اینکه سیاست‌های دولت دوازدهم نیز احتمال خروج بازار مسکن از شرایط رکود را تقویت کرده است؛ به نظر می‌رسد می‌توان با اعمال برنامه‌های مشخص و دقیق در این حوزه و البته نظارت و کنترل بیشتر، به رونق بازار مسکن امیدوار بود، ضمن اینکه از ماه مهر به‌تدریج رکود بازار نیز از بین خواهد رفت.

1000 کاراکتر باقیمانده است


جستجوی پیشرفته

آخرین اخبار

یکشنبه, 03 تیر 1397 - 21:10
یکشنبه, 03 تیر 1397 - 20:56
یکشنبه, 03 تیر 1397 - 19:12
یکشنبه, 03 تیر 1397 - 18:41
یکشنبه, 03 تیر 1397 - 15:40
یکشنبه, 03 تیر 1397 - 11:29