|
کدخبر: 175693

افزایش معادن فعال ماکو از ۱۱ به ۲۵ معدن

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: تفویض اختیارات وزارت صمت به سازمان منطقه آزاد ماکو به‌خصوص در حوزه معدن گره گشا و باعث رونق بخشی به فعالیت‌های معدنی و صنایع مربوطه در منطقه می‌شود.

معدن افزایش معادن فعال ماکو از ۱۱ به ۲۵ معدن

محمدرضا عبدالرحیمی امروز شنبه ۸ خرداد در جلسه امضای تفاهمنامه همکاری مشترک سازمان منطقه آزاد ماکو و سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران که با حضور وزیر صمت برگزار شد به چالش‌های تولید در منطقه آزاد ماکو اشاره کرد و افزود: بدلیل مقررات جدید و دستور العمل‌های جدید، واحدهای تولیدی لوازم خانگی، واحدهای تولیدی محصولات پتروشیمی پایه با مشکلات تامین مواد اولیه متناسب با ظرفیت تولیدی خود مواجه هستند که نیازمند بازتدبیر دستورالعمل‌های تامین مواد اولیه از سوی وزارت صمت است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری و صنعتی ماکو ادامه داد: به دلیل این مشکلات واحدهای تولیدی لوازم خانگی در منطقه آزاد ماکو با ۳۰ درصد ظرفیت کار می‌کنند و این در حالی است که این واحدها طی سال‌های گذشته وارد‌کننده بوده‌اند ولی خوشبختانه امروز ۹۵ درصد محصول وارداتی قبلی را در داخل منطقه آزاد تولید می‌کنند.

عبدالرحیمی تصریح کرد: اگر منطقه آزاد اختیارات قانونی خود برای اعمال در سطح منطقه را بطور کامل داشته باشد، دیگر ضرورتی به مراجعه به ادارات استانی نخواهد بود و لازم است طبق ماده ۶۵ قانون احکام دائمی برنامه توسعه کشور که اختیارات دستگاه‌ها به سازمان‌های منطقه آزاد منتقل شود. انتقال اختیارات سازمان‌های صمت و استانها در حوزه معادن و نیز تاییدیه‌های مربوط به سامانه‌های درخواست تامین مواد اولیه واحدهای تولیدی از جمله بایدهای پیش روی منطقه برای تسزیع و تسهیل امور معادن و صنایع در منطقه است.

وی با اشاره به رشد چشمگیر فعالیت‌های واحدهای تولیدی در منطقه آزاد ماکو و به تبع آن اشتغالزایی در منطقه افزود: در منطقه آزاد ماکو تعداد واحدهای فعال صنعتی و معدنی از ۳۵ واحد در سال ۹۲ به ۱۳۸ واحد افزایش پیدا کرده است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری و صنعتی ماکو از فعال‌سازی معادن راکد منطقه که طی یکسال و نیم اخیر از ۱۱ معدن به ۲۵ معدن افزایش یافته خبرداد و افزود: استفاده موثر از ظرفیت‌های معدنی منطقه و به تبع آن صنایع پایین دست معادن که در دستور کار جدی سازمان منطقه آزاد ماکو قرار دارد و در این فرآیند نیازمند حمایت‌های کامل وزارت صمت هستیم.

رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد ماکو به شهرک‌های صنعتی منطقه نیز اشاره کرد و افزود: با توجه به مشکلات زیرساختی در شهرک‌های صنعتی متعلق به سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران در سطح منطقه و نیازهای توسعه‌ای آنها مقرر کردیم اقدامات مشترکی را در این ارتباط پی ریزی کنیم و تفاهمنامه امروز نیز در این راستا است.

در پایان این نشست؛ انعقاد تفاهمنامه سازمان منطقه آزاد ماکو با سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی در خصوص آماده‌سازی و توسعه شهرک‌های صنعتی منطقه در حضور وزیر صمت به امضای مدیران عامل دو سازمان رسید.

 

منبع: ایسنا

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...