|
کدخبر: 132253

شرایط رجیستری گوشی تغییر کرد؟

گمرک با صدور دستورالعمل جدید رجیستری تلفن همراه مسافر تاکید کرد رجیستری تلفن همراه مسافری در مبادی ورودی و خروجی الزامی است.

فناوری شرایط رجیستری گوشی تغییر کرد؟

در این دستور العمل آمده است: بر اساس تصمیمات اخذ شده، انجام فرآیند ثبت رجیستری گوشی تلفن همراه مسافری در سالن مسافری گمرک و قبل از خروج مسافران در مبادی ورودی و خروجی سالن‌های مسافری اعم از هوایی، زمینی، دریایی و ریلی جهت بعد از تاریخ ۹۹/۷/۳۰ کماکان الزامی بوده و چنانچه مسافری به همراه تلفن همراه خود از سالن مسافری خارج شودگمرکات اجرایی مسئولیتی از حیث عدم رجیستری گوشی مورد نظر ندارند.

همچنین آن دسته از مسافران ورودی دارای گوشی تلفن همراه که بعد از تاریخ ۹۹/۷/۱۲ وارد کشور شده و به هر دلیلی فرآیند ثبت و رجیستری گوشی همراه خود را در سالن مسافری انجام نداده‌اند باید با در دست داشتن اطلاعات گوشی و گذرنامه خود به گمرک ورودی یا نزدیکترین گمرک اجرایی مسافری محل سکونت خود مراجعه و از طریق سامانه مرچنت (merchant.irica.ir) نسبت به انجام فرآیند ثبت گوشی خود اقدام کنند.

بر اساس دستورالعمل جدید گمرک، آن دسته از مسافران ورودی به کشور دارای گوشی تلفن همراه که از تاریخ ۹۹/۴/۱۲ وارد کشور شده و بنا به دلایل مختلف و به ویژه طولانی شدن فرآیند ثبت برند در سامانه ارزش TSC موفق به ثبت و رجیستر گوشی تلفن همراه خود نشده باشند از تاریخ ۹۹/۸/۲۰ می‌توانند پس از ورود به سامانه مورد نظر به آدرس اینترنتی:

http/epl.irica.gov.ir/lmeiregister به ثبت LMEI تلفن همراه خود که در لیک و آدرس و دستورالعمل اجرایی سامانه مذکور برروی پورتال گمرک قابل رویت است اقدام کنند بدیهی است این درج اطلاعات صرفاً مربوط به مسافران ورودی قبل از تاریخ ۹۹/۷/۱۲ است.

همچنین در راستای بند ششم شیوه نامه ثبت و رجیستری گوشی همراه و یا کالا‌های مشمول گمرکات اجرایی باید در خصوص مسافرانی که دارای گوشی تلفن همراه هستند به گونه‌ای اطلاع رسانی واقدام کند تا قبل از خروج دستگاه مشمول از سالن مسافری این فرآیند طرح رجیستری در گمرک صورت پذیرد، لذا برای بار‌های جامانده که چمدان و لوازم شخصی آنها در روز‌های بعدی وارد سالن مسافری می‌شود از جمله ملوانان به شرطی که گوشی مورد نظر از گمرک خارج نشده باشد فرآیند رجیستری قابل اقدام خواهد بود.

در ادامه این دستور العمل آمده است: در صورتی که صرفا امکان دریافت وجوه قانونی متعلقه به کشور وجود نداشته باشد گمرک اجرایی می‌تواند در بدو ورود به کشور اطلاعات مسافری، کالای مشمول و شماره تلفن (درصورت وجود) را دریافت و مسافر می‌تواند حداکثر تا یک ماه پس از ورود به کشور به نزدیکترین گمرک اجرایی مسافر ممکن مراجعه و حقوق ورودی متعلقه را براساس اطلاعات ارائه شده پرداخت تا فرآیند رجیستری را به پایان برساند.

همچنین گمرکات اجرایی که امکان نگهداری گوشی تلفن همراه را در محل انبار سالن مسافری گمرک دارند در زمان بروز مشکلات پیش‌بینی نشده و یا به جهت قطع و وصل یا کند شدن سیستم‌های بانک، صمت (همتا)، گمرک، تنظیم مقررات رادیویی می‌توانند پس از اخذ اطلاعات لازم از مسافر، و نگهداری امانی گوشی تلفن مربوطه و در روز‌های آینده (حداکثر یک ماه) به انجام فرآیند رجیستری گوشی مورد نظر و در همان محل سالن مسافری اقدام کنند بدیهی است تلفن مورد نظر به هیچ عنوان نباید از محل گمرک و سالن مسافری خارج شود.

در این دستورالعمل با اشاره به اینکه منظور از اقلام مشمول، کالا‌های با قابلیت نصب سیم کارت که نیازمند دریافت خدمات از شبکه اپراتوری کشور، به مدت بیش از حد مجاز را دارند است آمده است: هم اکنون فقط گوشی تلفن همراه مسافران ورودی عملیاتی شده و سایر اقلام مشمول در مرحله بعدی طرح رجیستری است که در این باره اطلاع رسانی لازم صورت می‌پذیرد.

همچنین برای اتباع خارجی که قصد استفاده از تلفن همراه پس از ورود به کشورمان را داشته باشند براساس موارد یاد شده، فرآیند رجیستری از طریق سامانه‌های مورد اشاره قابل اقدام خواهد بود.

منبع: تسنیم
 • ناشناس ارسالی در

  همین کارا رو میکنید که گوشی گرون میشه عین. خودرو انحصاری میکنید میشه این

 • ناشناس ارسالی در

  اوایل رجیستری بهتر بود هر کسی موبایل از خارج میآورد هزینه گمرکی رو پرداخت میکرد و تموم میشد ملت هم سرگردان نبودند و پولی هم به حساب دولت پرداخت میشد که با این قانونی که اجرا کردند خرابتر شد

 • ناشناس ارسالی در

  لطفاً نظر بنده رو بزارین

 • ناشناس ارسالی در

  لطفاً نظر بنده رو بزارین

 • ناشناس ارسالی در

  تورا به خدا این برنامه رجیستری گوشیها را بردارید.که فقط ضرر مصرف کنند یا همون مر دم است.به جا اینکه کمکی به مردم بکنید دا رید.به ضرر مردم کار میکنید خودتان هم مید انید.که این طرح رجیستری هیچ کمکی به مردم نمیکند.پس چرا مردم را اذیت میکنید.؟

  • ناشناس ارسالی در

   داداش مثل اینکه اینا رونشناختی اینا به ف کر جیب خودشون هستن و هرچقدر مردم رو ضعیف تر کنن بیشتر افتخار میکنن

 • نصیر ارسالی در

  اقا جون هرکی دوست دارید این طرح چرت رجیس تری بردارید دهن ما رو اسفالت کردین بذاری د بتونیم ی گوشی رو یکم ارزون تر بخریم🥺

 • محمود ارسالی در

  من برام از اروپا با پست گوشی فرستادن کسی میدونه چطور میتونم ریجستریش کنم؟
  و اینکه ایفون12 رو میشه ریجستری کرد
  لطفا اگه کسی میدونه راهنماییم کنه ممن ون میشم

ارسال نظر