|

بخوانید :

کدخبر: 112222

سئوکاران منتظر تغییرات جدید گوگل باشند

سعید شجاعی - استراتژیست سئو و کسب و کار های آنلاین

فناوری سئوکاران منتظر تغییرات جدید گوگل باشند

گوگل از سال آینده قصد دارد معیارهایی جدید در موتور جست‌و‌جوی خود برای نمایش وب‌سایت‌های برتر در بخش بالای صفحه‌ی نتایج، اعمال کند. بخش Top Stories نیز تغییراتی به ‌خود خواهد دید.

گوگل روز گذشته در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که قصد دارد الگوریتم‌های مربوط ‌به رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها در صفحه‌ نتایج جست‌و‌جو را با تغییراتی جدید همراه کند. گوگل زمان اعمال این تغییرات را اوایل سال آینده‌ میلادی اعلام کرده است. از آن زمان به ‌بعد اگر وب‌سایت شما از لحاظ معیاری جدید که گوگل آن را آزمودگیِ صفحه (Page Experience) می‌نامد ضعیف عمل کند، به بخش‌های پایین‌تر صفحه‌ نتایج منتقل می‌شود.

آزمودگی صفحه یا Page Experience اصطلاحی است که در نگاه اول نمی‌تواند مفهوم اصلی را برساند. گوگل از این اصطلاح برای اشاره به مجموعه‌ای از معیارهای جدیدی که در حال توسعه‌ آنهاست استفاده می‌کند، معیارهایی که مباحثی فراتر از سرعت بارگذاری صفحه را شامل می‌شوند.

شجاعی

بسیاری از تجارب ناخوشایند وب ممکن است از طریق سرعت بارگذاری صفحه توسط گوگل شناسایی نشوند. مواردی که از بین آنها می‌توانیم به پنجره‌های شناور (پاپ‌آپ)، تأخیر در نمایش برخی محتواهای سایت، جهش ناگهانی محتوا به بخش‌های مختلف صفحه و موارد آزاردهنده‌ مشابه اشاره کنیم. گوگل به‌این‌زودی‌ها نخواهد توانست به ‌شکلی کاملاً دقیق تمامی این معیارها را زیر ذره‌بین ببرد، بااین‌حال در تلاش است شماری از آنها را تحت نظارت بگیرد و به معیارهای خود برای نمایش وب‌سایت‌ها در بخش نتایج جست‌و‌جو اضافه کند.

گوگل همچنین از اعمال تغییراتی جدید در بخش Top Stories خبر می‌دهد.Top Stories برترین مقاله‌های جدید مربوط ‌به هر مبحث را در بخش بالایی صفحه به ‌شکلی مجزا نمایش می‌دهد تا کاربر در زمانی سریع به آنها دسترسی پیدا کند. درحال‌حاضر برای به‌نمایش در بخش تاپ استوریز، مقاله‌ها باید با فرمت سفارشی( AMP صفحات موبایلی پرشتاب) ساخته شوند. اهالی مانتین ویو مدت‌ها است مدیران وب‌سایت‌ها را مجاب می‌کنند مقالاتشان را با اتکا بر این فرمت منتشر کنند. با این‌حال گوگل از سال آینده این نیاز را از بین خواهد برد و معیارهای حضور وب‌سایت‌ها در بخش تاپ استوریز، تغییر خواهد کرد. از اوایل سال آینده، هر صفحه‌ای در وب که بتواند با معیارهای آزمودگی صفحه مطابقت پیدا کند دارای شرایط موردنیاز برای حضور در بخش تاپ استوریز خواهد بود.

ماه گذشته اعضای تیم توسعه‌ گوگل کروم پروژه‌ای جدید راه‌اندازی کردند که با نام «معیارهای حیاتی وب» (Web Vitals) از آن یاد می‌شود. تیم توسعه‌ کروم با بهره‌گیری از پروژه‌ Web Vitals  قصد دارد تجربه‌های ناخوشایند را در فضای وب شناسایی کند و مورد ارزیابی قرار دهد. سه معیار اصلی که این پروژه در پی رهگیری آنها است شامل LCP و FID و CLS است. تیم مدیریت موتور جست‌و‌جوی گوگل نیز قصد دارند از همین سه معیار برای رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها در صفحه‌ نتایج بهره بگیرند. این قابلیت‌ها فنی‌تر از آن‌ چیزی هستند که نامشان بیان می‌کند و توضیحات آنها بدین شرح است:

 Largest Contentful Paint  موسوم به LCP زمان بارگذاری «محتوای اصلی» صفحه را اندازه‌گیری و ارزیابی می‌کند. منظور از محتوای اصلی، بخش غالب متن مقاله یا تصاویری است که صفحه‌ی موردبحث آنها را ارائه می‌دهد.

 First Input Delay  موسوم‌ به FID  به بررسی این موضوع می‌پردازد که وقتی برای نخستین بار روی آیتمی در صفحه کلیک می‌کنید، آن صفحه چقدر سریع واکنش نشان می‌دهد.

 Cumulative Layout Shift  موسوم‌به CLS قصد دارد متوجه شود که چه زمانی محتواها در صفحه‌ وب پرش می‌کنند. برای مثال می‌توانیم به زمانی اشاره کنیم که به یک‌باره تبلیغی در وسط متن به ‌نمایش درمی‌آید و مکان متنی را که در حال خواندن آن هستید، تغییر می‌دهد.

طبق اعلام گوگل، سه معیار بالا به روش‌هایی قابل‌ارزیابی هستند که ممکن است معیارهای دیگر را نتوان به آن روش‌ها موردارزیابی قرار داد. گوگل می‌گوید ممکن است با گذر زمان، معیارهای دیگری را نیز به فهرست بالا اضافه کند. در کمال تعجب، گوگل در معیارهای پروژه‌ آزمودگی صفحه هیچ اشاره‌ای به بحث تبلیغات نکرده است. با این‌حال تیم توسعه‌ کروم مدتی پیش اقداماتی در زمینه‌ حذف برخی تبلیغات انجام داد. بر اساس اطلاعیه‌ای جدید، گوگل کروم در آینده تبلیغاتی را که باعث کاهش درصد شارژ باتری می‌شوند مسدود خواهد کرد.

پیاده‌سازی معیارهای جدید برای بهبود تجربه‌ کاربران در فضای وب ازطریق سیاست چماق و هویج در نگاه اول تصمیمی تحسین‌برانگیز از سوی گوگل به‌نظر می‌رسد اما متعاقباً ریسک مهمی را نیز به‌ همراه می‌آورد. این خط داستانی را در نظر بگیرید: تیم کروم انتخاب می‌کند که چه معیارهایی برای رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها پراهمیت هستند، تیم موتور جست‌و‌جوی گوگل به استفاده از این معیارها روی می‌آورد، در نهایت توسعه‌دهندگان وب نیز تنها برای رعایت این معیارها شروع‌ به کدنویسی می‌کنند. این اتفاق باعث می‌شود سلطه‌ کروم بر دنیای وب بیش‌ازپیش افزایش یابد، درواقع توسعه‌دهندگان تلاش می‌کنند وب‌سایت‌ها را بر اساس معیارهای کروم بسازند و بهینه‌سازی‌های اصلی را به این مرورگر اختصاص دهند. با در نظر گرفتن معیارهای تعیین‌شده، ریسک رخداد این اتفاق درحال‌حاضر کوچک به‌نظر می‌آید اما احتمال وقوع آن را باید همیشه مدنظر داشت.

تغییرات جدید گوگل نه‌تنها برای توسعه‌دهندگان وب بلکه برای رسانه‌های آنلاین نیز اهمیتی ویژه دارند. بخش تاپ استوریز گوگل توسط وب‌سایت‌های زیادی مورداستفاده قرار می‌گیرد و این وب‌سایت‌ها می‌توانند در زمان برخی رخدادهای مهم، کاربران زیادی را از طریق گوگل به خود جلب کنند. درحال‌حاضر حضور در بخش تاپ استوریز چالش چندان زیادی پیش‌روی وب‌سایت‌ها قرار نمی‌دهد و صرفاً باید به استفاده از فرمت AMP روی بیاورند. وب‌سایت‌ها برای قرارگیری در بخش استوریز باید به سیاست‌های محتوای بخش NEWS گوگل نیز کاملاً پای‌بند باشند.

مدتی بعد، شایستگی هر مقاله برای قرارگیری در بخش تاپ استوریز در پلتفرم موبایل بر اساس معیارهای آزمودگی صفحه تعیین خواهد شد. وب‌سایت‌هایی که درحال‌حاضر در بخش تاپ استوریز ظاهر می‌شوند و معیارهای آزمودگی صفحه را رعایت نمی‌کنند، ممکن است در آینده بخشی از ترافیک خود را از دست بدهند و فعلا اصلی‌ترین موضوع نگرانی برای وب‌سایت‌های موردبحث، همین است.

در ایالات متحده‌ امریکا رتبه‌بندی گوگل برای مقالات سیاسی همواره جنجال‌برانگیز بوده است. بسیاری از افراد معتقد هستند اگر گوگل بخواهد به‌شکلی جانبدارانه مقالات را رتبه‌بندی کند این کار را با حسن نیت انجام می‌دهد. حتی اگر به این موضوع اعتقاد داشته باشید، مطمئناً قبول دارید که هرگونه دستبرد در نتایج جست‌و‌جو به جنجال بیشتر منتهی می‌شود. گوگل در گذشته سابقه‌ انتشار مقاله‌های دروغین و حتی خطرناک را در بخش تاپ استوریز دارد و این موضوع انتقادات زیادی را متوجه این غول اهل مانتین ویو کرده است، بنابراین هرگونه تغییر در این بخش برای انتخاب سخت‌گیرانه‌تر مقالات برتر، می‌تواند باعث جلب توجه مردم شود.

اصلی‌ترین نگرانی توسعه‌دهندگان وب این است که مطمئن شوند وب‌سایتشان با معیارهای جدید گوگل مطابقت داشته باشد. گوگل از مدتی پیش برخی ابزارهای خاص به توسعه‌دهندگان ارائه می‌دهد تا بررسی کنند که وب‌سایت‌هایشان با معیارهای این موتور جست‌و‌جو تطابق دارد یا خیر. گوگل همچنین اعلام کرده است که می‌خواهد این ابزارها را با قابلیت‌هایی جدید به‌روزرسانی کند. مهندسین گوگل روز گذشته از طریق کنفرانسی ویدئویی گفتند انتظار ندارند هیچ‌یک از مدیران وب‌سایت‌ها مجبور شوند برای اعمال تغییرات جدید به‌منظور هم‌سو‌شدن با معیارهای موردبحث عجله کنند و به دردسر بیفتند. درحال‌حاضر ۶ ماه تا روی‌کار آمدن معیارهای جدید فاصله داریم و زمان کافی در اختیار توسعه‌دهندگان وب وجود دارد.

وب‌سایت‌هایی که معیارهای آزمودگی صفحه را رعایت کنند برای حضور در بخش تاپ استوریز واجد شرایط خواهند بود.

به‌نظر می‌رسد تغییرات یادشده در گوگل تا زمان فرا رسیدن انتخاب ریاست‌جمهوری پیش‌روی ایالات متحده و حتی بعد از آن در این موتور جست‌و‌جو اعمال نخواهند شد. گوگل می‌گوید انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ امریکا هیچ‌تأثیری روی زمان راه‌اندازی معیارهای جدید نگذاشته است، بلکه قصد داشته از طریق طولانی‌کردن روند روی‌ کار آوردن معیارهای جدید، فرصت کافی را در اختیار توسعه‌دهندگان وب قرار دهد. امروزه پاندمی ویروس کرونا مشکلات زیادی پیش آورده است و گوگل با در نظر گرفتن شرایط فعلی، تصمیم گرفت معیارهای پروژه‌ آزمودگی صفحه را سال آینده مورداستفاده قرار دهد.

گوگل می‌گوید عملکرد بد وب‌سایت‌ها در بخش آزمودگی صفحه لزوماً به‌تنهایی نمی‌تواند آنها را از نتایج صفحات جست‌و‌جو به‌شدت پایین بیاورد. درواقع معیارهای پروژه‌ آزمودگی صفحه در تلاش هستند الگوریتم‌های اصلی موتور جست‌و‌جو را دقیق‌تر کنند و اگر ببینند وب‌سایتی خاص، معیارها را رعایت نمی‌کند، آن را به الگوریتم اطلاع دهند. گوگل از معیارهای پروژه‌ آزمودگی صفحه به‌عنوان سیگنال‌هایی بیشتر برای الگوریتم اصلی موتور جست‌و‌جو یاد می‌کند. تا زمانی که گوگل روند پیاده‌سازی معیارهای پروژه‌ آزمودگی صفحه را آغاز نکند، نمی‌توانیم بفهمیم که این معیارها دقیقاً تا چه حد روی تغییر رتبه‌ وب‌سایت‌ها در صفحه‌ نتایج جست‌و‌جو، اثرگذار خواهند بود.

متخصصان حوزه‌ی سئو بدون شک باید به معیارهای جدید توجهی ویژه نشان دهند. این افراد باید تا زمان راه‌اندازی پروژه‌ آزمودگی صفحه منتظر بمانند تا آثار دقیق آن را روی نتایج جست‌و‌جوی گوگل مشاهده کنند. در همین هنگام امیدوار هستیم معیارهای جدید گوگل و انگیزه‌های اصلی پشت آنها به بهبود هرچه بیشتر تجربه‌ کاربری وب منتهی شوند.

نویسنده: سعید شجاعی
  • جلال ارسالی در

    مقاله فوق العاده خوبی بود
    ممنون از اقای شجاعی و علم خوبشون

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...