|
کدخبر: 283688

کرونای جدید چه علائمی دارد؟

رئیس بخش عفونی بیمارستان امام خمینی(ره) با بیان این‌که درصد قابل توجهی از بیماران مبتلا به کرونا دچار علائم گوارشی می‌شوند، گفت: ابتلای برخی بیماران به زیرسویه جدید اومیکرون ممکن است منجر به بستری شود.

حمید عمادی درباره علائم زیرسویه‌های جدید اومیکرون اظهار کرد: علائم زیرسویه‌های جدید کرونا با سویه‌های قبلی تفاوت چندانی ندارد؛ همچنین شدت علائم تفاوت فاحشی با سویه اومیکرون نشان نمی‌دهد.

علائم زیرسویه‌های جدید کرونا

وی افزود: عمده بیماران مراجعه‌کننده دارای علائمی نظیر تب، گلودرد، بدن‌درد و سرفه هستند و درصد قابل توجهی از بیماران کرونایی نیز دچار علائم گوارشی نظیر اسهال و استفراغ و تهوع و بی‌اشتهایی می‌شوند.

چه کسانی در معرض خطر بستری شدن هستند؟

عمادی ادامه داد: زیرسویه‌های جدید اومیکرون در اکثر افرادی که واکسن کرونا تزریق کرده‌اند علائم بسیار شدیدی ایجاد نمی‌کند اما در بین افرادی که واکسن کرونا تزریق نکرده‌اند، افراد دچار سیستم ایمنی ضعیف، سالمندان، بیماران مبتلا به سرطان که داروهای شیمی‌درمانی استفاده می‌کنند؛ بیماران پیوندی و افراد مصرف‌کننده داروهای سرکوبگر سیستم ایمنی، بیماری ممکن است خطرناک و منجر به بستری شود.

کدام افراد باید دوز یادآور واکسن کرونا را تزریق کنند؟

رئیس بخش عفونی بیمارستان امام خمینی(ره) گفت: توصیه می‌کنیم افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای ذکرشده، در صورتی که 6 ماه از آخرین تزریق واکسن کرونا به آنها گذشته دوز یادآور واکسن را تزریق کنند.

زمان بروز پیک جدید کرونا مشخص نیست

متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری درباره زمان بروز پیک جدید کرونا در کشور تصریح کرد: تعداد بیماران در حال افزایش است اما تجربه‌های قبلی درباره ویروس کرونا نشان داده که نمی‌توان پیش‌بینی‌ دقیقی از ماه‌های آینده داشت، با این وجود می‌توان گفت که اتفاقات ماه‌های آینده به رعایت پروتکل‌های بهداشتی بستگی دارد.

در صورت بروز علائم چه کار کنیم؟

وی با بیان اینکه اگر میزان رعایت نکات بهداشتی افزایش یابد امیدواریم موج هشتم کرونا با شدت زیادی رخ ندهد، تأکید کرد: در صورتی که فردی علائم سرماخوردگی و سایر علائم گفته‌شده را دارد باید از حضور در اماکن عمومی و تجمعات پرهیز کند. مردم دست‌های خود را به خوبی با آب و صابون شست‌وشو دهند و در محیط‌های سربسته و شلوغ حتماً از ماسک استفاده کنند.

منبع: تسنیم

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها