|

بخوانید :

کدخبر: 280886

روند صعودی تعداد معاملات مسکن

دو اتفاق مهم در مسکن تهران در نیمه پاییز ۱۴۰۱ افتاده است. در این میان مهم ترین رویداد، رکورد ۱۷ ماهه رشد نقطه ای قیمت و تغییر جهت این متغیر بود. علاوه بر این، رشد تعداد معاملات در پایتخت نیز صعودی شده و به قله ۵ ماهه رسید. برخی معتقدند این دو اتفاق می تواند خبر از موج جدید تقاضای مسکن در این شهر داشته باشد.

روند قیمت مسکن تهران تا آبان ماه نکات مهمی را در برداشته است. بانک مرکزی چندسالی است که به صورت ماهانه روندی از معاملات و قیمت های مسکن تهران منتشر می‌کند و طی آن به بررسی این بازار و تغییرات آن می پردازد. در همین خصوص داده های بانک مرکزی در آبان ماه نشان می دهد متوسط قیمت مسکن رشد ۶.۸ درصدی پیدا کرده که دومین رکورد در سال جاری به حساب می آید.

طبق داده های بانک مرکزی در دومین ماه پاییز امسال، متوسط قیمت مسکن تهران با رشدی ۶.۸ درصدی نسبت به ماه قبل به ۴۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسیده است. بررسی ها نشان می دهند این دومین رکورد رشد ماهانه قیمت مسکن در سال جاری بوده است. نخستین رکورد تاکنون معادل با ۸ درصد و در خردادماه امسال ثبت شد.

بررسی نقطه ای قیمت مسکن نیز نشان دهنده رکوردزنی دیگری در این شاخص بود. طبق داده های بانک مرکزی میانگین قیمت مسکن تهران در آبان امسال نسبت به موقعیت مشابه خود در سال گذشته رشدی ۴۵ درصدی داشته که بر اساس داده های آماری بالاترین رکورد افزایش نقطه ای قیمت در ۱۷ ماه گذشته بوده است. پس از آنکه در سال ۹۹ تورم نقطه ای مسکن تا مرز ۱۰۰ درصد بالارفته و رکوردهای بی سابقه ای را به ثبت رسانید، درابتدای سال ۱۴۰۰ مسیر این شاخص نزولی شد.

این روند تا فروردین ماه ادامه پیدا کرد اما پس از برخورد به کف خود در آغاز سال ۱۴۰۱ دوباره قیمت مسکن تهران جانی دوباره گرفت. به نوعی می توان گفت وضعیت قیمت مسکن براساس روندهای آماری سیری افزایشی را در سال جاری داشته که به عقیده برخی خبر از خیز جدید قیمت مسکن دراین شهر دارد. در کنار روند صعودی قیمت در مسکن تهران، تعداد معاملات نیز مسیری افزایشی را در این ماه داشته اند.

روند صعودی تعداد معاملات تهران

در دومین ماه پاییز امسال تعداد معاملات تهران به ۸ هزار و ۵ فقره رسید. این بالاترین تعداد معاملات تهران از مرداد ماه امسال تاکنون بوده است. برخی معتقدند آمار معاملات مسکن تهران در این ماه حاکی از موج جدید معاملات در این ماه است. شاهد دیگر این ادعا نیز می تواند رشد ماهانه تعداد معاملات باشد.

مقایسه این رقم با ماه قبل نشاندهنده آن است که در میانه پاییز تعداد معاملات مسکن تهران، افزایشی ۴۷.۸ درصدی داشته که خلاف جهت حرکت معاملات مسکن در ماه های اخیر بوده است.

این در حالی است که طبق آماری که بانک مرکزی تاکنون منتشر کرده رشد ماهانه تعداد معاملات تهران در ۴ ماه گذشته منفی بوده و هر ماه از شمار معاملات کاسته شده بود. در این ماه اما دوباره این موج افزایشی شده است.

برخی کارشناسان با کنار هم قرار دادن دو اتفاق مهم در قیمت و معاملات مسکن نتیجه می‌گیرند که تقاضا در این بازار رشد کرده است. این عده از تحلیلگران اعتقاد دارند افزایش تقاضا در بازار مسکن موجب شده تا قیمت متوسط در هر منطقه نیز صعودی شده و درنهایت متوسط قیمت را به رشد بالایی برساند.

 

منبع: اکو ایران

ارسال نظر

 

در حال بارگزاری ...