|
کدخبر: 145683

کاهش قیمت مسکن در تهران قابل توجه نیست

روانشادنیا گفت: کاهش یک درصدی ماهانه قیمت مسکن شهر تهران در برابر افزایشهای ۱۰ درصدی قبل از آن عدد قابل توجهی محسوب نمی‌شود.

راه و مسکن کاهش قیمت مسکن در تهران قابل توجه نیست

یک کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه کاهش یک درصدی ماهانه نرخ مسکن شهر تهران در برابر افزایشهای ۱۰ درصدی قبل از آن عدد قابل توجهی محسوب نمی‌شود گفت: با این حال کاهش جزئی قیمت، نمادی از تغییر جهت بازار از افزایش لجام گسیخته به دوره ثبات نسبی است.

مهدی روانشادنیا اظهار کرد: پس از سه سال افزایش مداوم نرخ مسکن و التهابات شدید بازار که منجر به ۵.۵ برابر شدن نرخ شد، گزارش آذرماه بانک مرکزی حاکی از کاهش ۱.۱ درصدی میانگین قیمت‌ها در آذر ماه نسبت به ماه قبل است.

وی افزود: اگر چه این کاهش در برابر افزایشهای ماهانه بیش از ۱۰ درصد قابل ملاحظه نیست اما نمادی از تغییر جهت بازار از افزایش لجام گسیخته به دوره ثبات نسبی است.

این کارشناس بازار مسکن با اشاره به ۲۵۵۵ فقره معامله مسکن در آذرماه ۱۳۹۹ که افت ۷۴ درصدی را نسبت به ماه مشابه سال قبل نشان می‌دهد گفت: این به معنای رکود مطلق معاملات است. در یکی از مناطق تهران فقط ۱۹ معامله ثبت شده است.

روانشادنیا تصریح کرد: سهم معاملات واحدهای نوساز زیر ۵ سال از حدود ۵۰ درصد سال‌های پیش به ۳۹ درصد رسیده و حدود ۵۵ درصد معاملات برای واحدهای زیر ۸۰ متر بوده که نشانه‌های تضعیف قدرت خریدار در سال‌های اخیر است.

وی با بیان اینکه در ۱۲ منطقه از مناطق ۲۲ گانه تهران فقط ۳۰ درصد معاملات به ثبت رسیده گفت: این نمایه نیز حاکی از عدم توازن منطقه‌ای معاملات و بورس بودن مناطق محدودی از شهر است.

این کارشناس بازار مسکن اظهار کرد: به نوعی پیش‌بینی‌های آبان و آذر محقق شده و به نظر می‌رسد قیمت‌ها وارد مرحله نوسانات کوچک و تثبیت و جا ماندن از تورم عمومی شده و حداقل تا شش ماه دیگر با چنین بازاری روبه‌رو خواهیم بود.

روانشادنیا اظهار امیدواری کرد با تسهیل فرآیند صدور پروانه ساختمان، بهبود فضای کسب و کار صنعت ساختمان، حمایت دولت و تغییر در رویکردها از کاهش بیش از این ساخت و عرضه مسکن و التهاب بعدی بازار جلوگیری شود.

مسکن در تهران متری ۲۶.۹ میلیون تومان

آذرماه ۱۳۹۹ متوسط نرخ مسکن شهر تهران بر اساس معاملات ماه مذکور ۲۶ میلیون و ۹۱۰ هزار تومان در هر متر مربع بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل ۱.۱ درصد کاهش و ۹۸.۹ درصد افزایش دارد. طبق اعلام بانک مرکزی همچنین تعداد معاملات انجام شده در آذرماه سال ۱۳۹۹ حدود ۲.۶ هزار فقره بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۷۳.۲ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا حاکی از آن است که واحدهای تا پنج سال ساخت با سهم ۳۹.۱ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند.

منبع: ایسنا
  • شهرکی ارسالی در

    آقا یکی نیست به این بگه بتوچه مثلا کارشناس . حرف زدن بلد نیستی حرف نزدن هم بلد نیستی . نظر میدید بازار دچار توهم میشه خب حرف نزن عزیز من

ارسال نظر