|

بخوانید :

کدخبر: 138024

توسعه شهری با اصلاح قوانین صدور مجوزهای ساختمانی

نایب رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری مسکن شمال شرق گفت: قوانین حاکم برصدور مجوزها در صنعت ساختمان باید متناسب بر توزیع مناسب مسکن و توسعه شهری باشد.

احمد هادی زاده، نایب رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری مسکن شمال شرق و از کارشناسان حوزه مسکن درباره نقش مجوزها در سرمایه‌گذاری ملکی گفت: مجوزهای ساختمانی از المانها و فاکتورهای مهم و تاثیرگذار بر جذب سرمایه در حوزه ساخت‌وساز است. قوانین مورد استفاده برای صدور مجوزهای ساخت و دریافت هزینه‌های مرتبط با آن توسط شهرداری‌ها باید به گونه‌ای باشد که در همان مراحل اولیه سرمایه‌گذاری میزان بازدهی مالی و اقتصادی پروژه‌ها را تضمین کند.

وی در ادامه متذکر شد که از طرفی صدور مجوزها و پروانه‌های ساختمانی نقش بسزایی در تامین منابع مورد نیاز شهرداری‌ها در تحقق برنامه‌های توسعه شهری دارد. بنابر این ضروری است قوانینی حاکم باشد که بتواند منافع هر دو بخش (شهرداری‌ها و سرمایه گذاران)را در نظر بگیرد.

هادی زاده تاکید کرد: باید دنبال فرمولی بود که توسعه شهری در راستای اهداف اقتصادی کلیه مراکز حاکمیتی و سرمایه‌گذاری باشد تا بتواند در این حوزه ایجاد جذابیت نموده و سرمایه‌های و منابع بخش خصوصی را در خدمت بگیرد.

این کارشناس مسکن افزود: در شهرها برنامه‌ریزی‌ها در قالب طرح‌های مختلف دنبال می‌شود از جمله طرح‌های بالادستی و طرح تفضیلی که براساس آن و در راستای توزیع جمعیت و خدمات مورد نیاز شهروندان نقاطی در شهر با تراکم کم و یا زیاد و کاربری‌های متنوع پیش‌بینی می‌شود. بنابر این برای اینکه همه مناطق و محله‌ها با شرایط مختلف برای سرمایه‌گذار جذاب باشد باید قوانین شهرداری‌ها متناسب با بازگشت سرمایه در هر محله شهری تنظیم شود.

نایب رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری مسکن شمال شرق در ارائه راه‌حل برای همه گیری جذب سرمایه‌ها در مناطق مختلف پیشنهاد کرد: یکی از راههای متعادل‌سازی برای جذب سرمایه‌ها در مناطق و ناحیه‌های مختلف شهری این است که در نقاطی با جذابیت بالا به عنوان مثال در شهر تهران پهنه‌های ویژه مسکونی با تراکم ۶۰۰ در صد، هزینه دریافت صدور پروانه را بیشتر کرد و در مناطق با تراکم پایین مثلا ۱۸۰-۱۲۰ درصد تراکم که درحال‌حاضر با قوانین موجود جذابیت کمتری برای سرمایه‌گذاری دارد، معافیت هایی را در نظر گرفت تا ضمن اینکه درآمد شهرداری‌ها کاهش نیابد، سرمایه‌گذاری هم به طور متعادل در لکه‌ها و پهنه‌های مختلف محقق شود. بدین ترتیب این اقدام توزیع مناسبی را رقم زده ومنجر به توسعه شهری، توسعه همه جانبه و همگن شهرها و خدمات شهری، استفاده بهینه از همه نقاط، و نیز هدایت ساخت‌وسازها به سمت اهداف بلند سکونتی، اجتماعی و فرهنگی محله‌های مختلف می‌شود. بدیهی است که وابستگی درآمدهای شهرداری به فروش تراکم‌های ساختمانی دارای مطلوبیت نیست، لیکن تا زمان پاکسازی و تصفیه درآمدهای شهرداری باید از مدل‌ها و فرمول‌های برد برد استفاده کرد.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران،

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...