|
کدخبر: 135205

فروش خانه از ترس کاهش قیمت

یک کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه بخش مسکن در حالت بلاتکلیفی قرار دارد گفت: کسانی که به شکل گسترده اقدام به خریداری و احتکار آپارتمان کرده بودند به تکاپو افتاده اند تا واحدها را به فروش برسانند.

راه و مسکن فروش خانه از ترس کاهش قیمت

ایرج رهبر اظهار کرد: در حال حاضر کسانی که با نیت سوداگری به شکل گسترده واحدهای مسکونی را خریداری و احتکار کرده بودند با توجه به تحولات سیاسی به تکاپو افتاده اند تا آنها را بفروشند. این افراد در زمانی که نرخها بالا رفته بود اقدام به خرید کرده اند و حالا نگران کاهش قیمت هستند. علت افزایش حدود ۴۰ درصدی عرضه در بازار مسکن این است.

وی افزود: مساله دیگر به طرح مالیات بر خانه های خالی مربوط می شود که برخی فعالان بازار مسکن را نگران کرده و اقدام به عرضه کرده اند.

این کارشناس بازار مسکن تصریح کرد: در شرایط کنونی هرکس تصوری از آینده دارد و هیچ چیز قطعی نیست. گشایشهای سیاسی می تواند اثرات کاهشی در بازار ملک ایجاد کند و ادامه وضعیت فعلی اثرات التهابی در بخش مسکن خواهد داشت. هنوز عکس العملها مشخص نیست و به همین خاطر قیمتها از عرضه و تقاضا تبعیت نمی کند. به طور مثال در بعضی مناطق با رشد عرضه و کاهش تقاضا مواجه هستیم اما قیمتها هم بالا رفته، در حالی که باید کاهشی باشد. در مناطقی دیگر عرضه کاهش یافته و قیمتها هم نزولی شده است. این نشان می دهد منطق اقتصادی در بازار وجود ندارد.

رهبر، تغییر و تحول در حوزه مسکن را بلندمدت دانست گفت: ممکن است در کوتاه مدت مثل شرایط فعلی رفتارهای هیجانی از سوی محتکران در بازار ملک دیده شود اما برای ایجاد ثبات و آرامش در این بخش باید تولید افزایش یابد. اسلامی وزیر راه و شهرسازی طرح اقدام ملی مسکن را در دستور کار قرار داده که قدم مثبتی است اما دولت باید موانع ساخت و ساز را از پیش پای بخش خصوصی بردارد. این در حالی است که نوسانات دائم قیمت مصالح ساختمانی، سازندگان را برای اجرای پروژه ها مردد کرده و به همین دلیل ساخت و ساز بسیار کاهش یافته است.

نایب رییس انجمن انبوه سازان استان تهران با بیان این که هم اکنون هر پاکت سیمان ۳۰ تا ۳۵ هزار تومان به دست مصرف کنندگان می رسد گفت: هر پاکت سیمان از طرف دولت ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان نرخ گذاری شده اما ۳۵ هزار تومان فروخته می شود. هر کیلوگرم فولاد تا ۱۷ هزار تومان هم بالا رفت که غیر قابل تصور بود. طبق محاسبات قیمت فولاد باید ۸۰۰۰ تومان باشد که حتی این رقم هم از قیمت جهانی گرانتر است.

به گفته رهبر، هم اکنون فروشندگان فولاد می گویند تا ظهر صبر کنید قیمت جدید اعلام کنیم! تولیدکننده با قیمتهای پایین انرژی و هزینه های داخلی فولاد تولید می کند و شمش را با نرخ دلار صادر می کند. عرضه فولاد به شکل خرد در بورس هم به نابسامانی دامن می زند. کارخانه فولاد را کیلویی ۸۰۰۰ تومان در بورس عرضه می کند و دلال با قیمت ۱۲ هزار تومان به سازندگان می فروشد. البته قرار است مصوبه ای بدهند که فولاد به صورت کلان در بورس عرضه شود که اگر این اتفاق بیفتد سازندگان نوسانات قیمت در بورس کاهش پیدا می کند.

قیمت مسکن در تهران متری ۲۶.۷ میلیون تومان

تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در مهرماه سال ۱۳۹۹ به ۸۶۵۶ واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۲.۳ درصد و ۱۵۴ درصد افزایش نشان می‌دهد. همچنین بر اساس اعلام بانک مرکزی در ماه مورد گزارش، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۲۶.۷ میلیون تومان بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب معادل ۱۰ و ۱۱۰ درصد افزایش یافته است.

 

منبع: ایسنا
 • ناشناس ارسالی در

  خانه 50 متری قبل ازعیددرشهرستان قیمتش 25 0 میلیون بودظرف 8ماه بطرز عجیب وغیرقابل باوربه 700 میلیون رسیدهرچندهیچ معامله ای انجام نمیشه تازه همون قیمت قبل ازعیدهم مردم نمی تونستن بخرن الان که الکی حرف مف ت میزنن مالکان. قیمت خانه بایدحداقل نصف بشه تادوباره خریدوفروش اتفاق بیفته که اح تمال زیادباریزش قطعی قیمت ارز خانه هم سق وط قیمت شدیدخواهدداشت

 • ناشناس ارسالی در

  بی سوادی دولت و مسئول بانک مرکزی باعث گرفتاری های اقتصادی کشور و مردم شده . انتصابات بر اساس رابطه نتیجه ای جز بدبختی نداشته

 • محسن ارسالی در

  قطعا اگه همه چه مخالف و چه موافق از ریس جمهور تا یه بنگاهی جنوب شهر نظر ندن همه چی درست میشه

 • ناشناس ارسالی در

  این اقای کارشناس خودش باعث هرج ومرج بازا ر مسکن بود و هست واقایان مسئولین مجلس و قوه قضاییه حتما در خصوص پیگیری پرونده ای ن اقا اقدام می کنند چون همیشه در فضای مج ازی باعث متشنج شدن قیمت ها می شد

 • ناشناس ارسالی در

  قیمت مسکن بایدبه یک چهارم این برسه تامرد م بتونن خونه داربشن وگرنه روکاغذالکی قیم ت دادن حرف مفته من امیدوارم باامدن بایدن وکاهش تحریمها قیمت خانه ماشین ارزسکه لو ازم خانگی موبایل و...ریزش عجیبی پیدامیکن ه

 • احمدمحمودی ارسالی در

  بارکج به مقصد نمیرسد
  آنقدرمسکن گرا ن میشود که شده ومردم دیگه قادر به خرید ن میشوند نتیجه زاد ولد کم وفساد زیاد میشود وقتی جامعه بسوی فساد رفت قبل ازسقوط ناگ هان بخود میآید وبفکرچاره میافتد وچاره کا ر این میشود که همه صاحب خانه شوند وکسی ح ق ندارد بیش ازیک واحدخانه داشته باشد

ارسال نظر