|
کدخبر: 168071

وعده خوش مقیمی به برندگان محصولات ایران خودرو

سوالی که اکنون در ذهن ایجاد شده این است که آیا خودروسازان توانستند در سال گذشته رشد تولید خودرو را عملیاتی کنند.

خودرو وعده خوش مقیمی به برندگان محصولات ایران خودرو

سال گذشته تولید یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو از سوی سیاست‌گذار خودرو وزارت صمت هدف‌گذاری شد، یعنی قرار بود که ۳ خودروساز در کشور یعنی ایران خودرو، سایپا و پارس خودرو یک میلیون و ۲۰۰ هزار خودرو در سال تولید کنند و بر این اساس برای اینکه این میزان به درستی به دست مشتری برسد، طرح قرعه کشی را راه انداختند که در آن طرح باید خودروها هم به صورت فروش فوق العاده و هم پیش فروش به دست مشتری برسد.

هدف‌گذاری این تعداد خودرو تولید شده در سال ۹۹ با توجه به نام‌گذاری سال به نام جهش تولید بود. اما سوالی که اکنون در ذهن ایجاد شده این است که آیا خودروسازان توانستند در سال گذشته این هدف را محقق کنند؟ برای پاسخ به این سوال باید وضعیت تولید در سال گذشته را بررسی کنیم.

هدف‌گذاری سیاست‌گذار کلان خودرو برای سال گذشته در کف، تولید یک میلیون دستگاه خودرو و در سقف نیز تولید یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه تعیین شده بود و با توجه به اینکه سال ۹۸ به دلیل تحریم ها، شاهد افت تولید بودیم و خودروسازان ۹۰۰ دستگاه خودرو تولید کردند، در سال ۹۹ میزان تولید افزایش یافت.

میزان عرضه و تولید خودرو توسط خودروسازان کشور در سال ۹۹

رضا شیوا رئیس شورای رقابت در خصوص میزان عرضه و تولید خودرو توسط خودروسازان کشور در سال ۹۹، گفت: آنچه که مسلم است خودروسازان به دلیل تعهدات و آن بحثی که دستور العمل شورا بود، یعنی افزایش عرضه خودرو، میزان تولید را افزایش دادند تا قیمت خودرو را افزایش دهند.

این مقام مسئول با بیان اینکه برخی ادعا دارند که خودروسازان از عرضه خودرو خودداری می کنند تا شامل افزایش قیمت شوند، گفت: قطعا خودروسازان نمی توانند آنچه را که تولید می کنند، عرضه نکنند چرا که در گذشته این اتفاق افتاده است آن هم به دلیل کمبود بعضی از قطعات بود و برخی از خودروها عرضه نشدند، اما اواخر سال گذشته اینگونه نبود و تا آنجا که در توان بود عرضه را انجام داده اند چرا که خودروسازان تعهد داده اند.

شیوا تشریح کرد: همانطور که می دانید خودروسازان از سال های قبل تعهداتی داشتند که باید انجام دهند و اگر تعهدات را انجام ندهند باید سود بپردازند و اینگونه نیست که این کار را انجام دهند تا به خودرو افزایش قیمت بخورد. خودروسازان باید فروش را افزایش دهند.

رئیس شورای رقابت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه امسال برنامه تولید چند هزار خودرو را دارید؟، گفت: امسال به امید این هستیم که خودروسازان حداقل ۵۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش تولید دهند. سال ۹۸ سال خوبی نبود، چون فشار تحریم را داشتیم و برخی از قطعات از خارج وارد می شد که این واردات بسته شد و وقتی واردات به کل قطع شد، تا خودروسازان بخواهند محصولات را با قطعات داخلی بسازند زمان برد اما سال ۹۹ خیلی سال خوبی بود.

شیوا ادامه داد: هنوز گزارش جدیدی به دستمان نرسیده و به هر حال سال ۹۹ از سال ۹۸ بهتر بود و افزایش تولید نزدیک به ۵۰ درصد را داشتیم اما به ۵۰ درصد نرسید اما امسال ۵۰ درصد افزایش تولید خواهند داشت.

سال گذشته بر اساس شعار سال "جهش تولید" پیش رفته ایم

فرشاد مقیمی مدیرعامل ایران خودرو با تاکید بر اینکه سال گذشته بر اساس شعار سال "جهش تولید" پیش رفته ایم، گفت: سال گذشته سال "جهش تولید" بود و سعی کردیم متناسب با این هدف پیش برویم و خوشبختانه شاهد این هستیم که عرضه نسبت به سال ۹۸ افزایش پیدا کرد.

این مقام مسئول با بیان اینکه با مطابق با وعده‌های که داده ایم پیش رفته ایم، تشریح کرد: روزانه بیش از ۲ هزار دستگاه خودرو تولید می‌کنیم و می‌توان گفت که این هفته از مرز تولید نیم میلیون دستگاه خودرو عبور خواهیم کرد. برنامه داریم امسال برنامه تولید و فروش را به گونه‌ای پیش ببریم که هیچ تعهد معوقی ایجاد نشود و خودرو‌ها به موقع تحویل مشتریان داده شود.

مقیمی گفت: سال ۹۸، ۳۷۲ هزار خودرو در گروه ایران خودرو تولید شد و سال گذشته میزان تولید از عدد ۵۰۰ هزار خودرو گذشته است، یعنی ۱۳۰ هزار خودرو بیشتر از سال گذشته تولید شده است، علاوه بر این امسال از نمونه خودرو‌های متفاوتی رونمایی کرده ایم و به دنبال ارتقا محصولات هستیم.

مدیرعامل ایران خودرو در خصوص میزان عرضه خودرو به خودروسازان، گفت: اکنون تعهدات در ایران خودرو به حداقل رسیده است و خودرو‌ها به روز تحویل مشتریان داده می‌شود.

بررسی اطلاعات ارسالی خودروسازان به بورس نشان می‌دهد ایران خودرو، سایپا و پارس خودرو به عنوان سه شرکت تولیدکننده اصلی خودرو در کشور، طی سال گذشته در مجموع کمی بیش از ۹۰۰ هزار دستگاه انواع محصول سواری و وانت را به تولید رسانده‌اند.

در این بین، ایران خودرویی‌ها با تیراژی ۴۸۰ هزار و ۳۳۸ دستگاهی در سال ۹۹، رشد حدوداً ۲۲ درصدی را نسبت به ۹۸ تجربه کرده‌اند. بیشترین تولید ایران خودرو به خانواده پژو مربوط می‌شود. گفتنی است ایران خودرو در سال ۹۹، ۱۴ مرحله فروش فوق العاده و ۱۲ مرحله پیش فروش برگزار کرد که در طرح فوق العاده ۱۵۱ هزار و ۵۳۲ و در طرح پیش فروش ۲۲۴ هزار و ۵۱۸ نفر ثبت نام کردند. در طرح های فروش فوق العاده ۱۲۶ هزار و ۹۸۳ خودرو تحویل داده شده است و هیچ معوقی ندارد و در طرح پیش فروش ۱۱ هزار و ۶۳۳ تحویل داده شده است.

از گروه خودروسازی سایپا (شامل سایپا و پارس خودرو) نیز خبر می‌رسد رقم تولید این گروه به حدود ۴۲۰ هزار دستگاه طی سال ۹۹ رسیده است.

در مقایسه با ۹۸، گروه خودروسازی سایپا بیش از ۱۱ درصد کاهش تولید داشته است. رکورددار تولید در این گروه خودروسازی تیباست که تیراژی بالغ بر ۲۳۶ هزار دستگاه را به خود اختصاص داده است. در مقایسه با سال ۹۸ هرچند خودروسازان با افزایش حدوداً چهار درصدی تیراژ مواجه شده‌اند، با این حال نتوانسته‌اند برنامه تولید مدنظر وزارت صمت را محقق کنند.

حال امسال با توجه به شعار سال، انتظار می رود با پشتیانی از صنعت خودرو موانع از سر راه آنها برداشته شود تا شاهد افزایش تولید باشیم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
  • ناشناس ارسالی در

    ۹۶درصدقطعات خودروداخلی است ایران خودروبا یستی اینقدرخودروتولیدکندکه بحث این قرعه کشی وانتظارخودروبرای مصرف کننده ازبین بر ودوقتی خودروزیادوباتنوع تولیدشودقطعادلال یهاوسودهای بادآورده یکصدمیلیون تومانی با زدن یک دکمه حذف می شود

  • رضا طهماسبی ارسالی در

    باسلام : انشاالله و به پشتوانه قبور هم یشه نورانی وگلباران یکایک شهدای معظم هشت سال دفاع مقدس وخون های نورانی و طاهر شه دای والامقام مدافعین حرم مطهر زینب (سلا م الله علیها) که انشاالله خداوند کریم و رحیم همگی مارا مدیون این خون های طاهر و نورانی شهدا نمیراند ۰ احترامأ پیرو ۳۱ سر ی گزارشات و کامنت های ارسالی به مقامات و مسئولان محترم نظام و ارسال به مدیریت شرک ت ایران خودرو که پاسخی از سوی آن مدیریت شرکت نیامده است ، مع الوصف توصیف نهایتأ مدیریت شرکت ایران خودرو را خواهان وخوا ستار ارسال گزارش به مقامات و مسئولان مح ترم نظام قلمداد است ۰ در این خصوص قطعأ جریان نفوذی وپنهانی است که پشتوانه ایس ت برای اینان که با گستاخی و بیشرمی خواست ار ارسال مظلومیت ۰۰۰ و۰۰۰ میباشند و چرای ی ان نکته ایست غیر قابل باور که ریشه یاب ی نهادهای مسئول را می طلبد ۰ و عملکرد پ یدا وپنهان این شبکه نفوذ که علاوه بر گست اخی در عدم حرمت حرمات ۰۰۰ همواره ضربات اصلی به واسطه خیانت اینان به صنعت کشور وارد شده است که دراین مهم ( واکاوی پرو نده کروز و عظام با دکتر علی خاکساری) در گفتگو با نود اقتصادی قابل تامل است ۰ که انشاالله نهادهای مسئول شبکه نفوذ را شنا سایی و منهدم نمایند ۰ " فرشاد مقی می مدیریت عامل گروه صنعتی شرکت ایران خو درو و مدیران مسئول "بزودی پاسخگوی ن کات ارسالی به مقامات و مسئولان محترم نظا م مقدس والهی جمهوری اسلامی ایران و قضات محترم متعددی از دستگاه محترم قضا خواهند بود۰
    رضا طهماسبی کد ملی ۰۳۲۱۳۹٨۳٨۶ مورخ دوشنبه ۶/ اردیبه شت / ۱۴۰۰

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...