|
کدخبر: 148363

قیمت‌ های جدید خودرو در راه است

طبق ابلاغیه شورای رقابت، خودروسازان می‌توانند هر سه ماه یکبار با در نظر گرفتن تورم خودرو نسبت به قیمت‌گذاری جدید محصولات خود اقدام کنند. قائم مقام مدیر عامل در حوزه فروش و خدمات پس از فروش گروه خودروسازی سایپا نیز قیمت‌های جدید خودروسازان را تایید و تاکید کرده که این قیمت‌ها از بهمن‌ اعمال خواهد شد.

خودرو قیمت‌ های جدید خودرو در راه است

طبق ابلاغیه شورای رقابت، خودروسازان می‌توانند هر سه ماه یکبار با در نظر گرفتن تورم خودرو نسبت به قیمت‌گذاری جدید محصولات خود اقدام کنند. به این ترتیب به‌نظر می‌رسد که در فروش‌های جدید خودروسازان باید در انتظار قیمت‌های جدیدی باشیم.

در این زمینه مجید باقری، قائم مقام مدیر عامل در حوزه فروش و خدمات پس از فروش گروه خودروسازی سایپا نیز قیمت‌های جدید خودروسازان را تایید و تاکید کرده که این قیمت‌ها از بهمن‌ اعمال خواهد شد.

وی اشاره کرد علاوه بر قیمت‌گذاری محصولات خودرویی به چالش‌های گروه خودروسازی سایپا نیز پرداخته است. از باقری پرسش شده که ورود پول یعنی جذب سرمایه مردمی از محل پیش‌فروش‌ به خودروسازها کاهش پیدا کرده است. اگر این موضوع صحت دارد چرا تعداد ثبت‌نامی‌ها و دریافت وجه از مردم افزایش پیدا نمی‌کند؟

او در پاسخ به این سوال گفته است که یک زمان برای فروش خودرویی حدود ۵ میلیون نفر ثبت‌نام کردند. اگر بخواهیم این ثبت نام ۵ میلیونی را شاخصی برای شرایط اقتصادی و ورود پول تلقی کنیم، در آن‌صورت هر چقدر متقاضیان از ۵ میلیون کمتر باشد، می‌گویند کاهش پیدا کرده است ولی الان در هر ثبت‌نام ما مجبور به قرعه‌کشی می‌شویم. دلیل آن هم ‌این است که تعداد متقاضیان از ظرفیت ما بیشتر بوده و بنابراین مجبور به قرعه‌کشی هستیم، لذا قویا باید تأکید کنم که متقاضیان ما همین الان هم نسبت به ظرفیت ما بیشتر هستند و مادامی که ما از قرعه‌کشی استفاده می‌کنیم یعنی افراد بیشتری علاقه‌مند هستند.

قائم‌مقام مدیر عامل در حوزه فروش در ادامه همچنین تاکید کرده که متقاضیان وانت ۱۵۱ و نیسان تک‌سوز بدون قرعه‌کشی می‌توانند از کارخانه خرید کنند. وی در پاسخ به سوال دیگری در مورد مجوز افزایش قیمت برای سه ماه پایانی سال از شورای رقابت عنوان کرد به احتمال زیاد تورم بخشی ۳ ماه پایان سال ارائه شده و مبتنی بر آن قیمت به‌ روزآوری می‌شود.

وی ادامه داده که در دی‌ که جزء ۳ ماه پایانی سال محسوب می‌شود، ما خودروهای خود را با قیمت پاییز به مشتریان می‌فروشیم. همچنین از باقری پرسش شده که بر اساس برآوردهای منتشر شده از سوی رسانه‌ها، ۸۰ درصد خودروهای توزیعی به شیوه جاری فروش، توسط متقاضی ابتدایی فروخته شده است. به‌نظر شما این آمار صحیح است؟

این مقام سایپا هم در پاسخ به این پرسش با تاکید بر محدودیت‌های فروش خودرو در نهایت عنوان کرده به ‌این ‌خاطر که این خودروها یک سال در رهن هستند از نظر اسناد رسمی سندها مبادله نشده و خودروها توافقی خرید و فروش می‌شوند که ممکن است دردسرهای زیادی داشته باشد.

بنابراین هیچ مرجع رسمی نمی‌تواند برآوردی بدهد که چه تعداد مصرف‌کننده واقعی وجود دارد و آمار ۸۰ درصدی هم هیچ مبنای پژوهشی ندارد.

سوال دیگری که از باقری پرسیده شده در مورد نحوه قیمت‌گذاری خودرو و تمایل خودروسازان به آزادی‌سازی قیمت است.در این مورد وی تاکید دارد که در واقع یک رانت بسیار جدی درباره اختلاف قیمت بازار و کارخانه در صنعت خودرو به وجود آمده است. به‌زعم ما مصرف‌کننده واقعی از خودرو استفاده می‌کند، اما آیا مصرف‌کننده واقعی می‌تواند آن خودرو را از ما بخرد؟

بخش زیادی نمی‌توانند و با یک واسطه خودرو را خریداری می‌کنند. او ادامه داده که تمام حلقه مفقوده این هست که سیاست فعلی باعث شده جذابیت در بازار خودرو ایجاد شود و این جذابیت یعنی خودرو را به ‌عنوان یک کالای سرمایه‌ای تلقی کنیم، لذا درخواست مشخص ما از شورای رقابت و همه نهادها این بوده که به‌گونه‌ای منصفانه قیمت‌گذاری کنیم تا خودرو از بستر یک کالای سرمایه‌ای خارج شود.

اما نیروی انسانی مازاد و تفاوت خودروسازی‌های ایران و جهان در مورد به‌کار‌گیری نیروی انسانی سوال دیگری بود که باقری پاسخ داده اگر بخواهیم با یک منطق آکادمیک در این مورد صحبت کنیم، ساختار بهای تمام‌شده یک خودرو از اجزایی تشکیل شده است که مهم‌ترین آنها مواد، سربار و نیروی انسانی است. در این ساختاری که بهای تمام‌ شده خودرو را تشکیل می‌دهیم درصد عمده مربوط به مواد است که مواد هم از نهاد‌ه‌های تولید استفاده می‌کند و علت افزایش قیمت خودروها همین افزایش قیمت نهاده‌های تولید است.

هزینه سربار در صنعت خودرو مرتبط با موضوعات آب، برق، سالن و سایر موارد است و در آخر هزینه‌های نیروی انسانی هم هست. وی ادامه داد: اگر تمام تشکیلات مرتبط با نیروی انسانی را با هم متمرکز کنیم در بالاترین شرایط ممکن تأثیر آن ۵ درصد بر قیمت تمام‌ شده خودرو است.

علت تاخیر در تحویل خودروها سوال جدی این روزهای مشتریان از شرکت سایپا است که باقری دلیل عمده آن را تعلل شورای رقابت در قیمت‌گذاری می‌خواند. در این مورد از باقری پیرامون خودروی کوئیک و اینکه چرا قیمت تمام‌شده این خودروی فول آپشن ۱۴۰ میلیون است؛ درحالی‌که قیمت بازار آن یا هم‌سطح یا کمتر از این است سوال شده که وی تاکید کرده ما به هیچ عنوان در مکانیزم قیمت‌گذاری نقش نداریم و مستندات مرتبط با بهای تمام‌شده محصول و سایر مولفه‌های مورد نیاز شورای رقابت را به آن‌ها تقدیم می‌کنیم و آن‌ها بر اساس روش‌های کلینیک یا سایر روش‌ها با توجه به تورم بخشی به ما قیمت می‌دهند.

وی در مورد تاخیر تحویل کوئیک هم گفته است که در بیانیه‌ای رسمی اعلام کردیم به دلیل شیوع کرونا و تعطیلی کارخانه تزریق قالب‌های پلاستیکی، یک ماه تحویل این خودرو به تعویق افتاده است ولی چند روز است که خط تولید کوئیک اس راه افتاده و مراحل تولید آزمایشی درحال سپری شدن است و به سرعت وارد تولید انبوه خواهد شد.

منبع: تجارت نیوز
 • نننن ارسالی در

  هم شما و هم ریس شورای رفاقت با لگن ساز دستتون تو ی کاسس. دلار کاهش پیدا کرد تور م عمت؟

  • ناشناس ارسالی در

   خجالت هم خوب چیزیه ، از امثال کسایی که نمی‌خواهند کشور به ثبات برسه ، چون تو آب کل آلود سود های یادآوری زانتی فعلا داره نصیب شما میشه

  • سام ارسالی در

   لعنت بر یه عده مسئولین .آخه خاک تو سرها مگه شما از انسانیت بو نبردید .در کارخانه ها را باید پلمپ وجریمه چند میلیاردی کنند.ببینینید چه دولت مظحکی داریم.

 • ناشناس ارسالی در

  تو یک سوراخ عمدی یا غیر عمد باز کن شتر ب ا بار از سوراخ داخل میشه.

 • زمان ارسالی در

  نقشه جدید بیشرفهای خودرو ساز برای افزایش قیمت آخه خرهای علاق مردم ایران پول ندار ن که مواد خوراکی بخرن. به امید خدا همین پنج میلیون نفر خریدار که دلال هستن همه ا نصراف میدن چون خریدار ندارن

 • حسنی ارسالی در

  خودرو از ملزومات زندگی بشریست ولی استفاده ابزاری از نیاز مردم و ایجاد انحصار باعث شده اکثر مردم قدرت خرید را از دست بدهند و یا برخی هم در مقابل فرصت طلبی و گستاخی دلالان خون آشام بایستند. البته ناتوانی برخی مسئولین بی کفایت باعث گستاخی مضاعف دلالان و هرج و مرج در بازار خودرو شده است. کاهش 30 درصدی در مقابل افزایش چند صددرصدی خیلی ناچیز و از طرفی قیمت کارخانه این خودروها به مراتب از ارزش واقعی آنها بیشتر است. اگر انحصار خودرو برچیده شود، هر چند منافع برخی ها تهدید ولی در مقابل بازار و مردم به آرامش میرسد. چرا تعرفه واردات خودرو حذف نمیشه؟ حمایت نزدیک نیم قرن از تولید داخلی به چه قیمتی؟ به قیمت نابودی جان و مال مردم؟

 • ناشناس ارسالی در

  دلار گران شد خودرو خیلی گران ارزان شدبازم گران شماها خدا نمیشناسید تا کی باید خون مردم و بکشید یه حیوان و زیاد در قفس نگه بداری دیوانه میشه بشه دیگه هیچکس جلودارش نیست بترسین دزدان خدا نترس

 • ناشناس ارسالی در

  شورای رقابت نیست که ، شورای رفاقت اونم ب ا خودرو ساز است .
  دللار 30 تومان و 22 تومان و حتی 8 تومنی تاثیری در رفاقت ندارد و قیمت فقط افزایش میابد یا کمی پای ین و سپس شدیدا افزایشی است .
  اینم شانس ما هست .

 • ناشناس ارسالی در

  اینجا ایران است و رفاقت بالاتر از قانون و ....
  قیمت هم همیشه افزایشی و تورم دوست داشتنی

 • مردم ارسالی در

  پررویی و وقاحت هم اندازه ای دارد

 • salar ارسالی در

  ما هم منتظر قيمت جديد هستيم.
  با قي مت گذاري هر سه ماه يكبار بر اساس نرخ ارز مثال خودروي 206تيپ5 با دلار25 در تابستا ن 25 ميليون گران شد و در پاييز با دلار30 باز 25 ميليون گران شد.
  عزيز من قي مت خودرو در بهمن 99 اگر دلار روي قيمت 22 000 تومان بمونه كمتر كاري ندارم كم كم خو دروي 206 بايد تا 50 ميليون قيمتش پايين ب ياد ديگه فرمول و اقتصاددان و مدير و جلسه نميخواد مگر اينكه بحث ديگه اي باشد كه ب وده و هست و خواهد بود.

 • بهنام ارسالی در

  خدا رو در نطر بگیرید اینقدر خون مردم بیچاره رو نکنید تو شیشه... دنیا دار مکافاته..

 • حمزه ارسالی در

  خدا لعنتتون کنه که ملت بدبختو نابود کردی ن
  #شورای رفاقت
  #دولت دزد

 • ناشناس ارسالی در

  شما دست هر چی دزد و پست فطرته رو از پشت بستین هیچ حکومتی به اندازه شما در تاریخ ظلم نکرده .زالوهای کثیف

 • ناشناس ارسالی در

  بیچاره مردمی که به شما اعتماد کردند و بیچاره از اونها ، کسایی که شاهین با موتور ساینا ، با قیمتی نجومی که تجمع کردند باز هم باید گرانتر بخرند ، به قول بعضی ها همینه که هست ، انتخاب خودمان هست

 • ناشناس ارسالی در

  خیلی بی انصافید،هم سایپا و هم ایران خودر و استثمارگر هستن، پول مردم بیچاره رو میگ یرن میخوابونن تو حساب بدون سود بعدش موقع تحویل به قدری اذیت میکنن و قیمت رو بالا میبرن که مردم بیچاره از خرید پشیمون بشن ،خدایی هست مراقب باشید بترسید از آه مظلو م

 • ناشناس ارسالی در

  خودروسازان دقیقا اینو میدونن که بزودی قیمت‌ها کاهشی میشه و فقط دارن تیری تو تاریکی میندازن که شاید مردم از ترس افزایش قیمت هجوم به خرید خودرو بیارند و هموطنان عزیز بزودی قیمت‌ها در بازار به قیمت کارخانه برمیگرده

 • محمد ارسالی در

  من اسفند ۹۸ سمند ثبت نام کردم اون موقع ۷۳تومن قیمت داشت تحویلشم اذر۱۴۰۰است به نظرشما تکلیف من چی میشه؟

 • ناشناس ارسالی در

  تا خر هست خرسوارم هس

 • ناشناس ارسالی در

  چطور موقعی ک میگین خودرو باتورم تغییرقیم ت میده هرقیمتی دوس دارن روش میزارن ، ولی حقوقارو ثابت گذاشتین باتورم بالا نمیرن یا باید مردم دزدی کنن؟؟؟؟سران صد شغله ص د حقوقه تورم ب تخمشونم نیس ،خدا لعنتتون کنه .

 • ناشناس ارسالی در

  ثبت نام نکنید چون بعدش مثل سگ پشیمون میش ید ...............

 • کارگر ارسالی در

  خدا از تون نگذره منه کارگر به امید ماشین خریدن سال 97 گواهینامه گرفتم ولی خدا شا هده قیمت ها رو که میبینم از زندگی هم ناا مید شدم

 • مهدی ارسالی در

  ظلم همیشگی نیست ......وای از روزی کا کاس ه صبر مردم لبریز بشه....

 • ناشناس ارسالی در

  لعنت خدا بر ظالمین لعنت خدا بر ظالم لعنت خدا بر هر چه دزده، لعنت خدا،فقط لعنت خد ا،خدا،خدا،خدا،خدا....

 • ناشناس ارسالی در

  خیلی ادمهای کثیفی هستید یه مشت دزد کثیف بی غیرت بی شرف بی همه کس
  تا کجا م یخوایید بچاپید
  بچاپ بچاپ راه اندا ختیدبی شرف ها
  اونوقت اسم خودتون دو گذاشتید خودرو ساز
  شما ها مسلمان اید مثلا
  چقدر دزدی بسه دیگه اقا ب سه
  یه خورده رحم کنید کثافت ها

 • حسن ارسالی در

  با سلام تا دو ، سه هفته پیش قیمت خودرو د ر حال افت بود که با اظهارات معنا دار رئی س شورای رقابت باز خودرو گران شد الان هم که دلار ارزان شده علت مقاومت در پایین آم دن خودرو معنا دار است هیچ کس هم نیست که پیگیری کند وزیر محترم صنعت ،سازمان بازرس ی ، تعزیرات ، نمایندگان محترم مجلس ، حال ا که که هر سه ماه قیمت خودرو بازنگری میش ود کسی هست که با پایین آمدن دلار قیمت پا یین تر خودرو را مطالعه کند؟؟؟؟؟؟

 • دلال نجس ارسالی در

  شورای رقابت غلط کرد با شما زالوها

 • ناشناس ارسالی در

  خجالت بکشد

 • ناشناس ارسالی در

  دزدها

 • فریبرز ارسالی در

  بیشرفهای دزد

 • سالار ارسالی در

  لعنت بر صنعت پررو

ارسال نظر